У 2020 році на виборах мера Чернівців перемогу здобув авторитетний і заможний бізнесмен Роман Клічук, за спиною якого стоїть впливова фінансово-політична група у складі колишнього губернатора Чернівецької області і члена Партії регіонів Михайла Папієва та його соратника, директора ТОВ «Машзавод» Віктора Сідляра.

Перед початком виборчих перегонів Роман Клічук заручився підтримкою й інших фінансово спроможних осіб, які перебували у його особистій вертикалі впливу – забудовників Володимира Мороза (ТОВ «Чернівціжитлобуд» та ін.) і Василя Зазуляка (ТОВ «Водограй» та ін.).

У першому турі виборів у Чернівцях єдиного переможця не було. Тож відбувся другий тур, в якому Роман Клічук отримав впевнену перемогу над своїм суперником Віталієм Михайлішиним, отримавши майже 60% голосів виборців. Проте його партія «Єдина Альтернатива» такої стрімкої симпатії чернівчан не здобула, навіть більше – її результат можна вважати провальним.
У Чернівецькій міській раді вона отримала лише 9 мандатів, тоді як загальна чисельність 42, а в Чернівецькій обласній раді − 9 депутатів з 64. Загалом по області партія «Єдина Альтернатива» завела в місцеві ради лише 75 депутатів. Це значно менше ніж інші політичні сили: Слуга Народу – 202, Батьківщина – 180, За майбутнє – 123, Європейська солідарність – 114.
Така невдача партії Романа Клічука на вибора змусила його починати співпрацю з тими силами, які стали лузерами мерських перегонів. У Чернівецькій міській раді ними стали «Європейська Солідарність», а в Чернівецькій обласній раді – «Аграрна партія» і «ОПЗЖ». Подібна синергія в обласній раді цілком відповідала ідеології «Єдиної Альтернативи» та її політичному лідеру Роману Клічуку через тісний зв’язок останнього з Михайлом Папієвим, який контролює «ОПЗЖ», і Василем Козаком, який контролює «Аграрну партію» і голову обласної ради Олексія Бойка та є соратником Михайла Папієва.

Однак у Чернівецькій міській раді колаборація з «Європейською Солідарністю» хоч і була вимушеною, та все ж вкрай принизливою для Романа Клічука. Адже з того моменту він, як лідер мерської кампанії у Чернівцях і абсолютний переможець, став повністю залежним від амбіцій і бажань партії Петра Порошенка. Вони почали проявлятися у перші місяці коаліціади: загнаний в глухий кут Роман Клічук змушений був віддати впливові посади секретаря виконавчого комітету (С. Добржанський), директора департаменту соціальної політики (Н. Фрунзе), департаменту розвитку (С. Бостан), управління комунальної власності (В. Руссу), КП «Міськсвітло» (А. Шалєєв) Чернівецької міської ради, а також тендери на сотні мільйонів гривень компаніям, що афілійовані з фінансовою групою «Європейської Солідарності».

Ймовірно, така непродумана політична стратегія Романа Клічука була пов’язана з тим, що у представників партії Петра Порошенка на момент формування коаліції у Чернівецькій міській раді було значно більше політичного досвіду, знань і розуміння політичного процесу ніж у нього та його команди. Зрештою згодом це дозволило «Європейській Солідарності» вміло шантажувати і використовувати Романа Клічука у своїх групових і партійних інтересах. Представники «ЄС» зрозуміли, що його влада і можливості залежать саме від їх підтримки.
Станом на цей час Роман Клічук усвідомив, що вже не може позбутися жодного представника цієї політичної сили з впливових посад, незважаючи на те, що вони не справляються там з поставленими задачами, створюють проблеми його репутації через скандали і замість командної роботи на ім’я лідера Чернівців займаються виключно піаром своєї партії.

Фактично, можна сказати, що саме «Європейська Солідарність» нині має найбільший вплив у Чернівецькій міській раді та персонально на Романа Клічука. Адже на відміну від політичних стратегів і більш досвідчених політиків Сергія Добржанського та Михайла Павлюка, які одразу спланували саме такий формат впливу на міську владу і обраного мера, Роман Клічук виявився слабшим політичним гравцем та не зміг передбачити ризики, пов’язані з передачею частини влади цій політичній партії та зрештою повністю прогнувся під забаганки «Європейської Солідарності».
На тлі цього відбувається серйозний розкол політичної команди Романа Клічука. З-поміж сильних гравців першою вчинила демарш депутатка Чернівецької міської ради Наталія Калмикова, звільнившсь з управління охорони здоров’я.

Джерела пояснюють це тим, що вона не підтримувала ідеї керівництва. Окрім того, колись його близький соратник Василь Зазуляк, призначений заступником мера, теж пішов з посади, щоб неодмінно почат власний політичний шлях попри заперечення цього. З цією метою він посилив свій медіасупровід та активно розвиває особистий бренд в соцмережах. Такі ж плани і в амбітної секретарки міської ради Марини Кирилюк, яку проти її бажання змусили збавити темпи особистого брендування, щоб не затьмарювати постать Романа Клічука. Члени «Єдиної Альтернативи» справедливо обуруються, що він не може протистояти лідерам «Європейської солідарності», натомість відіграється на протистоянні тим, хто допоміг йому здобути мерське крісло.

Як би не було дивно, але практично ідентична патова ситуація для Романа Клічука склалася і в Чернівецькій обласній раді. Щоправда, найбільшою невдахою там виявилася не «Єдина Альтернатива», а партія «Слуга Народу». Отримавши найбільше мандатів (12), партія не спромоглася сформувати коаліцію і забезпечити перемогу в голосуванні за голову обласної ради своєму кандидату. Відтак цю посаду обійняв Олексій Бойко – ставленик впливового на Буковині бізнесмена і політика Василя Козака. Він є головою обласного осередку «Аграрної партії», яка здобула найменше представництво в раді (всього 6 мандатів).

У Чернівецькій обласній раді підданий Василя Козака Олексій Бойко сформував коаліцію з депутатів від «Аграрної партії», «Європейської Солідарності», «Єдиної Альтернативи» і «ОПЗЖ».

Маючи більше своїх депутатів в обласній раді (9) ніж «Аграрна партія» Роман Клічук сподівався, що він зможе впливати хоча б на Олексія Бойка. Однак справи склалися по-іншому і як такого впливу на очільника обласної ради та загалом процеси в області він не має. Як зазначають джерела, участь «Єдиної Альтернативи» у коаліції Олексія Бойка не є визначальною. Втім, як і в Чернівецькій міській раді значно більший вплив має «Європейська Солідарність», представник якої (Михайло Павлюк) обраний заступником голови обласної ради. Тобто, і в Чернівецькій міській раді, і в Чернівецькій обласній раді «Європейська солідарність» спромоглася вибудувати настільки ефективну політику, що без її участі ні Олексій Бойко в обласній раді, ні Роман Клічук у міській раді справитися не можуть, осккільки вони повністю залежні від участі партії Порошенка у двох коаліціях.
Незважаючи на неприциповість участі «Єдиної Альтернативи» в коаліції в обласній раді, голова ради Олексій Бойко тримає Романа Клічука та його партію в стратегічній близькості з однією метою – щоб не перетворити його у свого опонента. Адже у такому випадку той змушений буде об’єднатися з партією влади «Слуга Народу», яку у Чернівецькій області очолює голова обласної державної адміністрації Руслан Запаранюк.

Для групи Козака-Бойка це становить фундаментальну загрозу. Саме тому публічно голова Чернівецької обласної ради показово демонструє тісну співпрацю з міським головою Чернівців, обіцяючи йому, наприклад, передати всі землі Чернівецької обласної ради, які знаходяться у межах Чернівецької громади, на баланс міста. Вперше така обіцянка прозвучала ще на початку каденції у 2021 році, однак цього досі не відбулося. Олексій Бойко розуміє, що це було б значущим здобутком для Романа Клічука перед його виборцями, але тим не менш відповідне рішення не ухвалює, оскільки на Чернівці у групи Козака-Бойка свої плани. Про них йтиметься далі.

За даними джерел, обидві політичні сили (Європейська солідарність у Чернівецькій міській раді та Аграрна партія у Чернівецькій обласній раді) акумулюють ресурси, надані через тендери у вигляді вдячності Романа Клічука, не стільки заради того, щоб покрити витрати за попередню виборчу кампанію, скільки для того, аби сформувати фінансовий «общак» для участі в наступних виборах.
Як стало відомо від поінформованих джерел, обидві політичні партії, які перебувають в коаліції з «Єдиною Альтернативою» у Чернівецькій міській та обласній радах, будуть висувати своїх кандидатів на посаду міського голови Чернівців. Від «Європейської Солідарності» ним може стати або Михайло Павлюк, або Сергій Бостан, а від «Аграрної партії» – власне Олексій Бойко. Щодо останнього джерело уточнило, що попри співпрацю у межах групи «Клічук-Папієв-Козак» Василь Козак більше покладається саме на Олексія Бойка, який є його людиною на 100% на відміну від Романа Клічука, який здатний проявляти незалежність та самостійність.

На фоні цієї розстановки очевидним є те, що Роман Клічук, не маючи достатнього досвіду у політичних іграх, потрапив у пастку більш досвідчених гравців, де його використовують і роблять безпомічним. Тому, кажуть в оточенні, зараз він знаходиться в пошуках нових форматів співпраці з фракціями «Слуги народу», «Пропозиції», «Народного контролю», «Рідного міста» і «Команди Михайлішина», «Батьківщини» (відповідно до складу обласної і міської рад).