Буковинці сподіваються на Президента і мир, але очікують сильного лідера в парламенті
Про це свідчать результати опитувань, які проводилися в Чернівецькій області у вересні-жовтні цього року.
Методом особистого інтерв’ю тричі було опитано 1200 респондентів, що мешкають у всіх районах області: з 1 по 4вересня, з 26 по 29 вересня та з 4 по 7 жовтня. На поставлене запитання «Якби у найближчу неділю відбувалися вибори до Верховної Ради України, за кого б Ви проголосували?» респонденти могли обрати серед політичних сил: Блок Петра Порошенка (В.Кличко), партія «Батьківщина» (Ю.Тимошенко), Радикальна партія Олега Ляшка, Партія «Народний фронт (А.Яценюк), партія «Громадянська позиція» (А.Гриценко), партія «Свобода» (О.Тягнибок), партія «Об’єднання Самопоміч» (А.Садовий), партія «Сильна Україна» (С.Тігіпко) (зазначені політичні сили розташовані в порядку зниження рейтингів – від найвищого до найнижчого)
Також їм пропонувалася відповідь «За іншу партію», «Не взяв би участі у голосуванні» і «Важко сказати».
Майже 12% тих, хто визначився і готовий взяти участь у голосуванні, проголосували б за партію, якої немає серед вищеперелічених (обрали відповідь «За іншу партію»). Ще 9,5% серед усіх опитаних не взяли б участі у голосуванні, 27,5% не визначилися (важко сказати).
Цікаво спостерігати за розвитком електоральних настроїв найрейтинговіших в області політичних сил. Якщо Блок Петра Порошенка під час першого опитування отримував близько 28,5% довіри тих, хто визначився і має намір брати участь у голосуванні, до другого опитування довіра виборців дещо зросла (вочевидь, через те, що до блоку долучився Віталій Кличко, який раніше з «Ударом» планував самостійний похід до Верховної ради), то вже під час третього опитування його готові підтримати лише 28,1% готових голосувати виборців Буковини.
«Срібним призером» опитувань стала партія «Батьківщина», яка під час першого опитування набирала 15% голосів тих, хто визначився і голосуватиме, у друге опитування набирала вже 17,3% готових взяти участь у голосуванні виборців, а в третє – 21,2%.
Помітна тенденція, що буковинці продовжують бажати миру, обіцяного президентом Порошенком, тож виказують йому доволі високу довіру, але уже замислюються про необхідність противаги йому в парламенті і навіть чітко вказують на політичну силу, яка може становити таку перевагу.
Радикальна партія Олега Ляшка, яка мала досить високий рейтинг на старті за рахунок особистого рейтингу свого лідера, почала стрімко втрачати позиції: показники трьох опитувань становлять 14,5%, 13,7% та 12,6%.
Партія «Народний фронт» наздоганяє трійку лідерів: електоральні симпатії до нього зросли з 9,6% під час першого опитування до 10,3% під час другого та 11,3% під час третього.
Соціологічне опитування підтверджує ймовірність перетину 5-відсоткової відмітки партією «Громадянська позиція». Прихильність виборців до цієї партії упродовж трьох опитувань зростала в такому порядку: 3,6%, 4,5% та 5,7%.
Інші зазначені в опитуванні партії не перетинають згідно з опитуванням 5-відсоткового бар’єру.
Діаграма
Олег Васильович Грешко, «Буковинський інститут соціології»