Свідомо збирають інформацію. Волонтер і переселенці опинилися в епіцентрі мовного скандалу у Львові

 

Джерело: НТА 

Скандал на вокзалі

Так, 31 травня у соцмережах з’явилося відео, на якому волонтер емоційно відмовляється обслуговувати російськомовних жінок-переселенок. Сварку знімали на телефон. Чоловіка попередили, що надішлють  відео Володимиру Зеленському. Також чути закиди, що бомблять саме російськомовних, а не Львів. Одна із переселенок обурилася, що її нібито змушують розмовляти українською мовою.

“Свідомо збирають інформацію, щоб потім використовувати”

Cам інцидент трапився близько тижня тому, втім у мережі відео виклали  31 травня. Першоджерелом, з якого воно почало активно поширюватися, як з’ясувалося, став фейковий акаунт.

У спецефірі NTA волонтер Володимир Михалишин, який від початку повномасштабної війни працює з командою у гуманітарному штабі на Залізничному вокзалі, розповів, що передувало словесній перепалці і чому вона взагалі виникла.  Зараз чоловік припускає, що всі історія могла бути свідомо спровокованою.

За словами Володимира, на вокзалі він із однодумцями працюють уже майже сто днів: надають внутрішньо переміщеним особам допомогу, надають засоби першої необхідності – засоби гігієни, їжа, одяг.

«Ми працювали з командою в черговому режимі. І в один із моментів, коли стояла величезна черга людей, що потребували допомоги, з’явилися три особи. Вони почали вести діалог з нашими волонтерами в такому ракурсі, що ви нам дайте щось. Коли з’ясувалося, що цієї речі у нас просто нема, почали обурюватися. Мовляв, ви повинні нам це дати, знаємо, що воно у вас є. З цього і почалася перепалка», – описав початок конфлікту Володимир.

За його словами, жінки поводилися відверто нахабно, що й викликало у відповідь емоційну реакцію у чоловіка.

«Риторика була така, що ви викладіть усе на стіл, а ми вам пальцем покажемо, що хочемо взяти. Окрім того, репліка про те, що відео покажемо пану президенту і що вже маємо багато такого матеріалу… Зараз мені здається, що люди свідомо ходять і збирають таку інформацію, щоб у подальшому її якось використати», – говорить Володимир. Тим паче, що як зізнався, за практично 100 днів роботи із переселенцями така ситуація виникла вперше.

Прокоментувала історію відома мовознавиця Ірина Фаріон. За її словами, провокація чи ні, але чоловікові варто дати медаль за національну гідність. Вона переконана, що його позиція – це приклад для наслідування по всій країні.

«Це внутрішня війна, і кордон цієї війни – мовний. Мова це втілення нашої культури. Основне завдання Путіна – «денацифікація». Це означає забрати у нас мову. І якщо люди починають так діяти, як цей чоловік, це означає, що ми серйозно переходимо у наступ. Досить оборонятися. Є або московит, або українець. Не існує німецькомовного поляка або французькомовного англійця. Це вигадали в Московії. І це останній спосіб прив’язати країну до Путіна», – говорить Ірина Фаріон.

“Мовне питання зникне само по собі, бо…”

Водночас публіцист Віталій Портніков, порадив не акцентувати уваги на таких сварках, адже основне питання зараз полягає в іншому: чи вдасться відстояти українську державу. За його словами, може так статися, що мовне питання зникне само по собі, бо територія України стане втричі меншою і на ній житимуть лише україномовні люди. А ті, хто влаштовують такі провокації і суперечки, як у Львові, взагалі  житимуть або на території інших держав, або іншої якоїсь держави.

«Мені здається, що ми зарано розслабилися у відповіді на головне питання: «А що буде далі». Багато хто вважає, що ми швидко поборемо РФ і  будемо собі будувати свою державу. Але ситуація інша: Росія не відмовилася від своїх планів приєднати українські землі до себе. Ми гадаємо, що в них не вистачить резерву, а Росія гадає інакше. Тому всі інші питання ми зможемо вирішувати лише тоді, коли матимемо впевненість у двох речах. Перше – чи залишиться українська держава на політичній карті світу. Друге – в яких кордонах відбуватиметься державне будівництво, скільки областей залишиться у складі української держави. Чи буде ця держава у кордонах 1991 року, чи у кордонах, наприклад, 2023 року”,  – заявив Віталій Портінков.

Також нагадаємо, що, за даними соціологічного опитування групи “Рейтинг”, майже 70% переселенців на Львівщині намагаються розмовляти українською.

“Попри те, що 80% вимушених переселенців, хто недавно приїхав на Львівщину, спілкуються у побуті двома мовами, або лише російською, більшість з них – 67% намагаються з місцевими спілкуватися виключно українською. Серед російськомовних таких – 57%, двомовних – 64%», – констатують соціологи.

peredplata