Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Брюсселя:
-Через міжнародні санкції Росія не зможе відновити роботу пошкоджених українськими дронами нафтопереробних заводів
ЗСУ вкупі з міжнародними санкціями не лише змогли вивести з ладу 14% потужностей для нафтопереробки в Росії, а й завдяки санкціям створили більш тривалі проблеми. На всіх 40 найбільших заводах встановлено західне обладнання: полагодити його або замінити в умовах санкцій непросто, а то й зовсім неможливо.
Удари українських дронів, від яких цього року постраждало понад десяток російських НПЗ, створили серйозні проблеми для нафтопереробного сектора Росії, повідомляє агентство Reuters. На кожному російському НПЗ є західне обладнання, яке продавали та встановлювали американська UOP (“дочка” Honeywell International) та швейцарська ABB; їх спеціалісти також займалися його обслуговуванням. Обидві компанії припинили працювати в Росії після того, як Росія розв’язала війну проти України у лютому 2022 року.
Для прикладу експерти Reuters розповіли про поломку обладнання на Нижегородському НПЗ (НОРСІ) “Лукойлу” в січні цього року. Усього в грудні-січні аварії у НОРСІ, четвертого за потужністю НПЗ Росії, сталися на трьох установках, через що за першу декаду січня завод виробив лише 60 000 тонн автомобільного бензину, або близько 44%. Менше наполовину, ніж НПЗ (НОРСІ) виготовляв раніше. Якщо роботу двох апаратів частково вдалосявідновити, то перша установка каталітичного крекінгу (КК-1) не працює досі і невідомо, коли її вдасться відремонтувати. Зробити це можуть лише фахівці UOP, яких в Росії вже немає. Інженери “Лукойлу” намагалися знайти запчастини на заміну зламаним, але в них нічого не вийшло. КК-1 дозволяє випускати на НОРСІ близько 25% всього автобензину, або близько 1,2 млн. тонн на рік.
За словами Reuters, “Лукойл” звертався до двох китайських компаній із проханням відремонтувати КК-1 на НОРСІ. “Китай має потрібну технологію, — сказав один з них. — Але дуже часто це означатиме дорогу заміну всієї установки замість нормального, дешевого, регулярного ремонту”.
Як відомо, спочатку Україна атакувала нафтосховища — так, влітку минулого року дрони вдарили по нафтосховищах у Білгороді та Воронежі. Але тепер вона почала свідомо бити по НПЗ, тому що встановлене на них західне обладнання Росії зараз буде складно замінити, каже Ной Сілвіа, аналітик Королівського об’єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI).