КОРУПЦІЙНІ АФЕРИ ПОПЛІЧНИКІВ БОНДАРЯ ДОВОДЯТЬ ЛІСГОСПИ БУКОВИНИ ДО БАНКРУТСТВА

Читаю и думаю о двух грядущих  коллегиях… Обе состоятся в Кировограде, одна в следующий понедельник, а другая через три недели. Думаю первая будет в основном посвящена подготовке второй, на которой с большой вероятностью Бондарь попрощается с отраслью… Впрочем отрасль будет помнить о нем ещё долго и, с большой вероятностью, не только отрасль… М.П.

Такої ганьби лісове господарство Буковини ще не зазнавало.

За офіційною інформацією Державного агентства лісових ресурсів (ДАЛРУ), з 20 лісгоспів країни, які мають найгірші економічні показники, 11 – з ресурсної Чернівецької області. Причому двоє з тих 11 аутсайдерів – найбільші в України галузеві підприємства, ще не так давно одні з найуспішніших в державі – Берегометське ДЛМГ і Путильське ЛГ.

Причини економічного колапсу провідної галузі краю слід шукати в незадовільній роботі центрального органу виконавчої влади країни, який реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та в діяльності його територіального представництва в області.

У держави урвати – собі додати

Давно сказано: «Економіка – це наука про те, як уповноважені особи ухвалюють рішення». При правильних управлінських рішеннях промислове підприємство працює оптимально навіть у кризу. З недолугим керівництвом – котиться у прірву за сприятливих обставин.

«Я привіз вам начальника, молодого, але досвідченого, який, я вам це гарантую, забезпечить розвиток і високі показники вашим підприємствам», – наголосив керівник ДАЛРУ Володимир Бондар, представляючи 19 грудня 2017 року лісовому активу області та її владі нового начальника Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства (ЧОУЛМГ) свого земляка з Волині Віктора Сахнюка.

У відповідь Віктор Сахнюк запевнив, що готовий поділитися своїми знаннями з буковинськими лісівниками і працювати на добробут Чернівецької області, її територіальних громад.

Дивлячись сьогодні на інформацію з нещодавньої колегії ДАЛРУ, можна констатувати, що гарантії Володимира Бондаря виявилися чистим блефом. Вся робота Віктора Сахнюка та його привезеної з Волині команди була спрямована на забезпечення бізнес-схем, далеких від інтересів лісового господарства Буковини та бюджетів усіх рівнів. Ці схеми вирішували одне питання: як у державних лісгоспів урвати, щоб своїм приватним фірмам додати.

Почали з «малювання губ». Директори лісгоспів не встигали підписувати рахунки, що надходили з приймальної ЧОУЛМГ на оплату плакатів, стендів, пошиття форми по фігурі бухгалтерів і секретарок управління, придбання мисливського знаряддя невідомим, але, видно, дуже впливовим особам. Набирали обертів банкети у відпочивальному комплексі для vip-персон Мигівського лісництва Берегометського ДЛМГ, прихованому у Вижницьких горах.

«Дастер» у погоні за підводами

Переконавшись, що місцева влада усіх гілок, включаючи правоохоронні структури, на банкети реагує схвально, а подекуди із задоволенням бере у них участь, новітнє керівництво ЧОУЛМГ перейшло до роботи з буковинськими держлісгоспами за більш серйозними схемами, що гарантували їх організаторам чималі відкати.

Керівники лісгоспів, навіть об’єктивно небагатих, що працюють у так званих колгоспних лісах, отримали від Віктора Сахнюка завдання прибрати подалі усякі там непоказні «Ниви» і негайно придбати у певних приватних фірм нові сучасні «Дастери» за більш ніж півмільйона гривень кожний (ціна хорошого трактора, справді необхідного лісгоспам) для створення мобільних рейдових бригад з охорони лісфонду.

Ефективність роботи цих бригад, які лише дублюють діяльність лісової охорони лісгоспів, не просто нульова, а суттєво від’ємна. Адже на їх забезпечення лише паливно-мастильними матеріалами йдуть значні кошти підприємств, які доцільно було направити на розвиток виробництва і лісогосподарські заходи. Час від часу рейдові бригади звітують про затримання у лісі підводи з трьома колодами тонкоміру. Зате пан Сахнюк отримав можливість оголосити через підконтрольну ДАЛРУ лісову газету, що тільки з його приходом лісівники Буковини нарешті зайнялися охороною лісів (хоча це є відвертою брехнею).

Основним об’єктом дерибану галузі нечистими на руку чиновниками є, зрозуміло, лісоматеріали. За командою Віктора Сахнюка, державні лісгоспи повинні були поставляти в обхід аукціонів і за заниженими цінами продукцію лісозаготівель напряму конкретним фірмам, які займалися її подальшим перепродажем, включаючи експорт під виглядом дров.

Ті лісгоспи, які категорично відмовлялися брати участь у аферах з деревиною і фінансами, моментально потрапляли у чорний список ДАЛРУ, а їхні керівники зазнавали від галузевих чиновників шаленого тиску.

Ще один метод обструкції полягав у тому, що Віктор Сахнюк напряму телефонував директору Буковинської товарної біржі Володимиру Любімову з вимогою негайно зняти лоти неслухняних лісгоспів з електронних торгів. Державні лісогосподарські підприємства зазнавали через це суттєвих збитків. І не тільки вони.

Деревопереробників і владу влаштовують лісові афери

Корупційний протекціонізм з боку ЧОУЛМГ окремих суб’єктів підприємництва, далеких від Буковини, у придбанні ними дешевої «сіро-чорної» деревини за прямими поставками, зумисне накручування реалізаційних цін через аукціонні торги призвели, у тому числі, до того, що місцеві деревопереробники, особливо Вижниччини і Путильщини, почали згортати виробництво. Причому покірливо і мовчки, хоча ще недавно деревопереробники Буковини, у першу чергу з Берегомету, з найменшого приводу влаштовували ЧОУЛМГ гучні скандали з питань доступу до сировини. Нинішня ситуація, виходить, їх цілковито влаштовує.

Мовчання ватажка буковинських деревопереробників Володимира Дороша не дивує. Адже він давній член громадської ради при ДАЛРУ. А от чому не реагує на вкрай негативну ситуацію в провідному секторі економіки Вижницького району голова РДА Руслан Сенчук? Відповідь проста: Руслан Іванович цих проблем не розуміє і розуміти не хоче, як і більшість його колег у місцевій вертикалі виконавчої влади. Тому преспокійно дозволив Віктору Сахнюку завести на розробку лісосік Берегометського ДЛМГ і Вижницького держспецлісгоспу АПК приватних лісозаготівельників з сусідньої Івано-Франківщини (рідної землі директора Берегометського лісгоспу Руслана Максимчука, до слова). При цьому ні Руслана Івановича, ані Руслана Тарасовича не хвилює, що місцеві бюджети району втратили суттєву частину ПДФО, одного з основних своїх податків, а місцеві підприємці – роботу. За словами берегометських лісничих, зальотні фірми ведуть лісозаготівлю по-варварські. Судячи з економічних показників вижницьких лісгоспів за перший квартал цього року, розрахунок за послуги і реалізація заготовленої у такий спосіб деревини відбувається у тіньовому режимі.

А все почалося з банального, коли Віктор Сахнюк взяв собі за манеру відтерміновувати строки підписання лісорубних квитків на здійснення лісгоспами лісозаготівельних робіт. Це призвело до несвоєчасного освоєння лісосічного фонду, неефективного використання державного природного ресурсу, до виробничих простоїв у лісництвах та деревопереробних цехах, спричинило несвоєчасні поставки лісопродукції деревопереробним підприємствам.

Про ці факти зумисного негативного втручання в діяльність державних галузевих підприємства з боку керівництва ЧОУЛМГ директори лісгоспів ще у грудні минулого року відкрито поінформували розпорядника лісового ресурсу краю – Чернівецьку облдержадміністрацію в особі в.о. голови Михайла Павлюка та його заступника, куратора лісогосподарської галузі Мирослава Заячука.

Дивовижно відморожена реакція молодих і зелених керівників ОДА на штучно створені проблеми у лісовому господарстві краю надала ще більшої енергії керівникам ЧОУЛМГ спрямовувати доходи лісгоспів явно не на розвиток цих державних підприємств і не на користь лісів Буковини. У тіньові схеми реалізації пішли вже не тільки лісоматеріали, але й продукція лісгоспівських деревопереробних цехів. Приміром, приватні фірми, наближені до нового керівництва ЧОУЛМГ, отримували з Буковини взагалі задарма, наче завойовники данину, по 40-50 кубів дошки хвойної обрізної.

Така далека від інтересів держави політика ДАЛРУ і ЧОУЛМГ призвела до вимивання обігових коштів буковинських лісгоспів. Їхня нинішня плачевна фінансова ситуація – зовсім не через падіння ринку лісопродукції, як себе заспокоює голова Путильської РДА Микола Савчук. Адже інші області успішно справляються з ринковими коливаннями, як свідчать матеріали колегії ДАЛРУ щодо підсумків діяльності підпорядкованих Агентству лісгоспів за січень-березень 2019 року.

Незалежний аудит довів протиправні дії ДАЛРУ

Цілком очікуваною, але неприпустимою для органу державної влади була реакція ДАЛРУ на ситуацію у Чернівецькій області. Володимир Бондар став на бік свого ставленика Віктора Сахнюка і розпочав нещадну боротьбу з тими директорами буковинських лісгоспів, хто категорично відмовився брати участь у нав’язуваних ЧОУЛМГ корупційних аферах з продукцією і коштами своїх підприємств.

Залякування директорів не продовжувати з ними контракт супроводжувалися нескінченними десантами аудиторських внутрішніх перевірок лісгоспів, які надсилало ДАЛРУ і які так і не змогли виконати поставлене перед ними завдання знайти недоліки в роботі непокірних буковинських лісівників.

Директор Чернівецького лісгоспу Олександр Тимофєєв вимушений був замовити незалежний аудит економічної діяльності, бухгалтерського обліку і звітності свого підприємства. Незалежні експерти, зокрема, встановили і довели неправдивість висновків аудиторів ДАЛРУ щодо роботи лісгоспу. Окремі з цих висновків, грубо кажучи, висмоктані з пальця, оскільки не підтвердженні документально і нормативно. А це вже тягне на посадовий злочин.

Висновки незалежного аудиту зайвий раз доводять, що сьогодні керівник Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Бондар разом зі своїми ставлениками в областях займаються не розвитком лісової галузі держави, а дбають про забезпечення своїх шкурних приватних інтересів і готові будь-якою ціною знести кожного, хто стане на їхньому шляху.

До речі, у списку аутсайдерів, з останньої колегії ДАЛРУ, немає Сторожинецького, Чернівецького, Хотинського держлісгоспів, керівники яких сказали рішуче ні корупційним схемам Віктора Сахнюка та його команди.

Натомість директори лісгоспів, які зі страху втратити посаду або у жадобі взяти участь у схемах незаконного збагачення покірно схилили голови перед свавіллям ЧОУЛМГ і витрачали фінансовий ресурс своїх трудових колективів на задоволення корупційних хотєлок спритних київських держслужбовців та їхніх місцевих васалів, сьогодні такі директори вимушені брати кількатисячні кредити під шалені банківські відсотки на те, щоб принаймні виплатити своїм працівникам зарплату. Про розвиток взагалі не йдеться – аби вижити і не збанкрутіти.

За інформацією ДАЛРУ, 11 буковинських лісгоспів увійшли в список 25 галузевих підприємств країни, які мають принизливо низьку зарплату, трохи вищу за мінімальну. Серед них знову ж підприємства з Путили і Берегомету з їх елітними карпатськими лісами. Працівники деяких лісгоспів краю взагалі не отримували зарплату з початку цього року. Мабуть, обіцяне Володимиром Бондарем процвітання з новим начальником буковинських лісогосподарських підприємств має виглядати дещо інакше.

Фінансування бігбордів, закупівля авто еліт-класу персонально для Віктора Сахнюка за майже 2 млн грн, ремонти кабінетів і актових залів були здійснені за кошти, заплановані на розвиток виробництва, закупівлю необхідної техніки і обладнання, що мало забезпечити лісогосподарським підприємствам реальний розвиток, а не створення видимості роботи ЧОУЛМГ.

Довів Буковину – доведе і всю галузь

Саме в результаті неправомірних витрат і роздутих видатків буковинські лісгоспи вимушені зараз скоротити не тільки зарплату і капіталовкладення, але й, що найстрашніше, фінансування святая святих своєї діяльності – проведення лісогосподарських заходів.

Усі управління лісового господарства ресурсні областей Полісся, Карпат і навіть нересурного лісостепу у першому кварталі цього року наростили витрати на ведення лісового господарства. І тільки єдина Буковина продемонструвала падіння фінансування на 1 га загальної площі земель, що перебувають у постійному користуванні, одразу на 27%, порівняно з першим кварталом минулого року.

Найбільше скорочення допустили Берегометський ДЛМГ та Вижницький держспецлісгосп АПК – у 3,6 рази (!), Путильське ЛГ та Хотинське ЛГ –

– у 1,5 рази, СЛАП «Карпатський – у 2,7 рази.

Окрім того, тільки буковинські лісгоспи під керівництвом «молодого і досвідченого» Віктора Сахнюка скоротили одразу на 20% реалізацію продукції на один гектар лісфонду. Це – за офіційними звітами. А неофіційно, у цих відсотках якраз і розчинена поцуплена у держави деревина, що пішла на незаконне збагачення чиновників від лісу.

Хтось з видатних економістів дотепно сказав: «Економіка – це мистецтво задовольняти безмежні потреби за допомогою обмеженого ресурсу». Ресурс лісгоспів Буковини – на межі, «доїти» їх весь час неможливо. До того ж, трудові колективи підприємств, профспілкові організації відкрито виказують незгоду з нинішньою політикою ЧОУЛМГ. З обласного управління лісового господарства звільняються досвідчені спеціалісти, які віддали лісам Буковини десятки років життя.

Окрім того, роботою лісового господарства під керівництвом Віктора Сахнюка не на жарт зацікавилася обласна податкова. Департамент фінансів таки змусив керівництво ОДА найближчим часом провести окрему колегію з розгляду численних лісових проблем. Державна фінансова інспекція вирішила добряче потрусити ЧОУЛМГ і окремі лісгоспи щодо реалізації дров паливних бюджетним установам через фірми-прокладки, які взялися за державний кошт поставляти школам і дитячим садочкам дрова-невидимки, не маючи до цього виду діяльності жодного відношення.

Тому Віктор Сахнюк має наміри завершити свою місію на Буковині і надалі реалізовувати набутий тут досвід і напрацьовані схеми вже в масштабах держави на посаді першого заступника ДАЛРУ. Адже в країні є успішні області і багаті лісгоспи, які можна потрусити, тим більше, що начальники обласних лісових управлінь навчені покірно виконувати усі вказівки Агентства лісових ресурсів.

P.S.

Кілька останніх років поспіль лісівники Буковини добровільно і щиро переказують частину своєї заплати своїм товаришам з північних областей, лісове господарство яких переживає велику скруту. Але як бачимо, результати діяльності нинішнього керівництва ЧОУЛМГ довели до того, що тепер херсонські і миколаївські лісівники повинні збирати гроші на підтримку лісового господарства Буковини.

 

 Світлана ІСАЧЕНКО, журналіст.