Зеленський vs Порошенко: як голосувала Буковина? – аналіз ОПОРИ

Громадянська мережа ОПОРА підготувала аналіз президентських виборів 2019 року у Чернівецькій області. Як проголосували виборці з різних округів Буковини? На яких дільницях кандидати отримали найбільшу підтримку? Який електоральний приріст вдалося набрати Володимиру Зеленському та Петру Порошенку до другого туру виборів? Про все це читайте в аналітиці ОПОРИ.

Як голосували округи?

Серед чотирьох виборчих округів Буковини найбільшу підтримку як після першого, так і після другого туру виборів Володимир Зеленський отримав у румуномовних районах 203-го округу. Менш активно за цього кандидата виборці голосували у ВО №202 та ВО №204. 201-ий округ з центром у Чернівцях демонстрував майже найвищу підтримку Володимиру Зеленському у першому турі, однак після другого етапу виборів на цьому ВО кандидат отримав найменшу кількість голосів.

Найбільшу кількість голосів в обох турах Петро Порошенко отримав у 201 виборчому окрузі. Менш активно кандидата підтримали у ВО №202 та ВО №204, де кандидату вдалося здобути приблизно пропорційне збільшення голосів. Найменше за Петра Порошенка голосували у 203 виборчому окрузі.

У другому турі Володимир Зеленський переміг майже на всіх виборчих дільницях в області. Виключеннями стали дві дільниці, де голосів за Петра Порошенка було більше (54 голоси «за» Порошенка, 52 «за» Зеленського на ВД № 730491 в Чернівецькому геріатричному пансіонаті, та 18 голосів «за» Порошенка, 6 «за» Зеленського на ВД № 000001 у Відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання в с. Чудей Сторожинецького району). Ще на одній дільниці (№ 730478, Чернівецька обласна дитяча клінічна лікарня) кандидати отримали однакову кількість голосів – по 9.

Який приріст електорату?

На відміну від Володимира Зеленського, чия електоральна підтримка у другому турі в усіх виборчих округах збільшилася більше ніж у двічі, Петро Порошенко спромігся підвищити свої результати менше ніж на половину.

Найбільший приріст електорату у Чернівецькій області Володимир Зеленський отримав з виборчого округу №203 – близько 48%. По 47% виборів вирішили надати свою перевагу цьому кандидату в окрузі №202 та №204. Найменший приріст виборців спостерігався у ВО №201, де Володимир Зеленський здобув додаткових 36% електорату.

Петро Порошенко справився з цим завданням не так успішно. Найбільш активно виборці провили своє бажання проголосувати за цього кандидата у ВО №201. Як і у Володимира Зеленського, так і в Петра Порошенка приріст електорату на округах №202 та №204 майже однаковим. В обох округах кандидат залучив +8% голосів. Найнижчий приріст зафіксований в окрузі №203, де 4% людей з правом голосу, які не голосували за Петра Порошенка у першому турі, вирішили підтримати його на другому етапі виборів.

На відміну від результатів Володимира Зеленського, приріст голосів за якого у другому турі не опускався нижче +36%, Петро Порошенко у повторному голосуванні 21 квітня навіть втрачав голоси, отримані в першому турі. Найбільший рівень підтримки кандидат втратив в с. Сарата Путильського районі (-12,28%), на дільниці, де у першому турі отримав один з найвищих результатів в області (33,33%). 5 з 10 дільниць з найбільшим відтоком голосів Петра Порошенка розташовані у 203 виборчому окрузі.

Як голосували за Володимира Зеленського?

Єдина виборча дільниця, де Володимир Зеленський набрав 100% голосів, розміщена у Чернівцях – це Територіальне медичне об’єднання МВС України по Чернівецькій області. Проте на цій спеціальній дільниці у виборах взяли участь лише двоє виборців. Серед звичайних виборчих дільниць з найбільшою підтримкою Володимира Зеленського першою в області є дільниця у селі Банчени Герцаївського району.

З-поміж десяти виборчих дільниць з найбільшим приростом голосів за Володимира Зеленського у другому турі вже представлені всі округи Чернівецької області. Найбільше серед них з 202-го та 204-го виборчого округу – по 4 дільниці. На трьох ВД, де у другому турі Володимир Зеленський набрав більше 95% голосів, у першому турі за нього було подано не більше 25,5%.

Як голосували за Петра Порошенка?

У другому турі до десятки виборчих дільниць з найвищими результатами Петра Порошенка увійшли по три ДВК з 201, 202 та 204 виборчих округів; на 203 окрузі, де і в першому, і в другому турі простежувалася найнижча підтримка цього кандидата, до цієї десятки увійшла тільки одна виборча дільниця. Найбільшу кількість голосів в другому турі у процентному співвідношенні Петро Порошенко, як і Володимир Зеленський, отримав на спеціальній дільниці у Відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання у селі Чудей Сторожинецького району. Тут на дільниці №000001 за цього кандидата проголосували 75% виборців. Серед звичайних виборчих дільниць найвищий результат у Петра Порошенка за результатами другого туру в селі Самушин Заставнівського району – 46,62%.

Найбільший приріст голосів у другому турі Петро Порошенко також отримав на спеціальних дільницях – Обласній дитячій клінічній лікарні (+29,51%) та Обласному ендокринологічному центрі (+26,39%) у Чернівцях. Серед звичайних виборчих дільниць найвищий приріст голосів за кандидата був зафіксований в с. Бурдей Кіцманського району – 25,14%. На 5 виборчих дільницях, де у другому турі Петро Порошенко отримав одні з найбільших результатів в області (більше 40% голосів), у першому турі за нього було подано не більше 23% .

Скільки бюлетенів зіпсували?

У другому турі в області збільшилась кількість виборчих дільниць, на яких недійсні бюлетені подолали 5-відсотковий бар’єр, а їх найбільша частка досягла 10% (Чернівецький клінічний пологовий будинок №2). Серед 10 виборчих дільниць з найбільшою часткою зіпсованих бюлетенів – 8 спеціальних дільниць, 5 з яких знаходяться в обласному центрі. Найбільший відсоток недійсних бюлетенів у Чернівецькій області, не враховуючи спеціальні дільниці, зафіксовано у Чернівцях на ВД 730137 (с. Митків Заставнівського району) – 5,36%.

Яка явка на вибори у другому турі?

Найвища явка на виборчих дільницях Чернівецької області протягом другого туру була зафіксована на спеціальних дільницях, що пояснюється порівняно невеликою кількістю виборців, внесених до списків виборців на відповідних ВД. Так, на двох з них, в Територіальному медичному об’єднанні МВС у Чернівцях та Відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання в с. Чудей Сторожинецького району, взяли участь у голосуванні, відповідно, 2 та 12 виборців, що забезпечило 100-відсоткову явку.

Серед звичайних виборчих дільниць області найвищою явкою виборців відзначилась виборча дільниця № 730282 в с. Рижа Путильського району, де у виборах взяли участь 92,52% осіб, які мають право голосу. Цікаво, що, порівняно з першим туром, явка виборців на цій дільниці збільшилась більше ніж на 23%.

Серед інших звичайних ВД з найбільшим приростом явки виборців (відносно першого туру) варто відзначити с. Буда Новоселицького району (+13,22 %) та с. Слобідка Кельменецького району (+12,11 %).

Найнижчою явкою в другому турі відзначилися села Сторожинецького району – Їжівці, Давидівка, Красноїльськ та Чудей. На виборчих дільницях № 730361 (Їжівці) та № 730358 (Давидівка) участь у голосуванні взяло менше третини виборців. У Чернівцях найгірша явка була зафіксована на ВД № 730448 в районі вул. Шепетівської (38,07%), а в 203 виборчому окрузі – в с. Багринівка Глибоцького району (38,17%).

Загалом, на 1/5 виборчих дільницях області участь у повторному голосуванні взяло менше половини виборців. Найбільший спад кількості виборців в Чернівецькій області був характерним знову ж таки для спеціальних дільниць. Так, у Відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання, порівняно з першим туром, 21 квітня явка зменшилась більше ніж на 40%. Серед загальних виборчих дільниць найбільший відтік виборців у день повторного голосування склав дещо більше 10% – с. Гринячка Хотинського району (-11,46%) та с. Спаська Сторожинецького району (-10,05).

«Аналіз результатів другого туру президентських виборів показує, що в усіх округах в Чернівецькій області голоси виборців за Володимира Зеленського розподілені фактично рівномірно, тільки із незначним відхиленням між 201-им та 203-ім виборчим округом, тоді як різниця в голосах між округами за Петра Порошенка суттєво різниться, оскільки отримавши в другому турі 14% голосів виборців 203-го округу, в межах 201-го округу (м. Чернівці) він отримав вдвічі більше (28%)», – каже координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Чернівецькій області Тарас Прокоп.

За його словами, подібного роду аналізи є досить цікавим матеріалом для визначення політичних вподобань на різних територіях, і особливо цікавими вони будуть в ході парламентських виборів, оскільки дадуть можливість оцінити, на скільки дані президентських виборів корелюються з парламентськими. 

Аналіз та збір даних: Андрій Тужиков та Владислав Баранський.