Вибори на Буковині: в. о. № 203

Буковино, ти зелена, на три часті розділена (в. о. № 202 – 204)

(Продовження. Поч. у ч. 30,31)

У попередніх числах «Часу» ми проаналізували результати виборів народних депутатів по двох округах Чернівецької області – Сторожинецькому та Чернівецькому. І там, і там з великим відривом від інших партій виграла партія президента України Володимира Зеленського «Слуга народу». Щоправда, досі мало хто в області знає цю партію, її членів взагалі тут не було раніше. А вибирали народними депутатами тих людей, котрі не були публічними, не брали активної участі у громадських організаціях, не входили до партійних структур.

Це люди нізвідки. Але за них голосували. І голосували настільки активно, що політологи не можуть дати правдивого визначення: що сталося, яким чином відбулося зомбування людей.

Одні кажуть, що всім надто набридли старі політики. Тим паче, політики останньої п’ятирічки. Бо вони використали енергію Майдану і на крові Небесної сотні, тисяч загиблих добровольців та воїнів АТО прийшли до влади. І замість того, аби працювати на український народ, та на Українську Державу, набивали власні капшуки і обкрадали Україну. Можливо, так воно й було.

Та з іншого боку не тільки партія «Слуга народу» асоціювалася з новим поколінням, новими змінами. Не гірші за Зеленського ідеї змін проповідував і Святослав Вакарчук та його партія «Голос». Завдяки цьому у Львівській області вона виграла вибори. Чому тоді на Буковині сталося інакше?

Спробуймо ще на двох округах проаналізувати ту ситуацію, яка сталася під час виборів народних депутатів у Чернівецькій області.

Отже,

Виборчий округ № 203

 Специфіка цього виборчого округу закладається у тому, що більшість виборців тут румуномовні. Сюди входять Новоселицький, Герцаївський, Глибоцький, Садгірський (місто Чернівці) та частина Сторожинецького районів.

Не знаю, кому і коли стрільнуло в голову саме таким чином створити цей округ. На перший погляд виглядає, що нібито тут завжди виграватиме представник румуномовної громади, виходець з якогось румуномовного села чи району. Але не все так просто. Чомусь саме до цього округу віднесли україномовні, патріотичні села Сторожинецького району і Садгірський район Чернівців. За вмілих технологічних електоральних розробок можливий виграш зовсім протилежного кандидата. За умови, коли висуваються з десяток румуномовних і тільки один україномовний кандидат. Останній може здобути мандат. І це навіть може бути висуванець від національно-патріотичних партій. Таких, як «Свобода», УНА-УНСО, КУН і т. п.

Якби так сталося, то румуномовні кандидати розпорошили між собою голоси своїх громад, а всі українські села і Садгора голосували б за представника патріотів. Таким чином, виграє україномовний кандидат.

І хоча в політиці немає умовного способу і тут відбувається все так, як відбувається, на в. о. № 203 все ж таки майже сталося так, як описано вище.

І вибори по мажоритарному округу виграв Георгій Мазурашу. Він спортивний журналіст, який уже працював у владних структурах часів Віктора Ющенка. Тоді обіймав посаду начальника відділу спорту і молоді Чернівецької ОДА. Активний громадський діяч та автор постів на будь-які теми у соціальних мережах, послуговується українською мовою у побуті та журналістській діяльності За це його спробували трохи “потролити” румуномовні журналісти. Вони навіть висловили сумнів: чи знає румунську Георгій Мазурашу і чому він нею не розмовляє.

Сам Георгій тоді зумів сказати кілька фраз румунською і швидко перейшов на українську.

Отож, Георгій Мазурашу виграв вибори на округу. Віддаючи йому належне, треба відмітити, що працював він, як віл. Ледь не бігав по селах, ходив з хати до хати, говорив з людьми, допомагав по господарству тим, хто цього потребував. І люди йому повірили.

Окрім того, що голосували за партію «Слуга народу», котра висунула кандидатом Георгія Мазурашу, також й чимало голосів віддали конкретно за нього. Підкупив він своїх земляків працьовитістю, щирістю й правдивістю. Через це з нього скоро будуть питати більше, ніж з інших.

А ще Георгій Мазурашу сам зламав електорального хребта у румуномовних селах партії регіонів і її породженню останніх днів – «Опозиційній платформі – За життя». Ця проросійська політична сила тут підло дурила румуномовних українців, які десятиліттями голосували за партію регіонів.

З іншого боку, Георгій Мазурашу зумів довести, що російська православна церква втратила владу на людьми у румуномовних районах. Раніше московські попи там тримали людей у покорі і на виборах їх спрямовували як не до комуністів, то до регіоналів. Тепер це закінчилося цілковитою і остаточною поразкою російської православної церкви і московських попів.

Один Георгій Мазурашу зробив більше, ніж вся державна машина, ніж всі патріотичні сили та православна помісна церква України. Він виграв вибори у самого Михайла Жара (настоятель Банченського монастиря – Лонгін). А він на вибори послав свого сина, також Михайла. Більше того, його син був висунутий партією «Опозиційна платформа – За життя». Попи з регіоналами по церквах, монастирях і ТВА проповідували за Михайла Жара. І що це їм дало?.. Майже нічого – 12 865 голосів, що становило 18,88 % від тих, хто прийшов на виборчі дільниці. Натомість за Георгія Мазурашу проголосували 18 425 виборців – 27,04%. Ні московський піп, ні путінський кум не допомогли Михайлу Жару стати народним депутатом. На цьому округу також, вже вкотре, на вибори йшов відомий в області підприємець, власник заводів, готелів, заправок, магазинів системи «Роднічок» Іван Семенюк. Він чимало набрав голосів, але виграти вибори не зміг. За Івана Семенюка проголосувало 8 123 виборці (11,92%).

Нищівну поразку отримав тут діючий народний депутат Григорій Тіміш. Він посів тільки 4 місце. Хоча у виборах взагалі не буває навіть другого місця. Є переможець і всі ті, хто програв. Тіміш йшов на вибори від УДАРу. А раніше був помічений з регіоналами, потім з БПП «Солідарність». Таке ренегатство земляки Тімішу не простили.

Іван Мунтян, голова облради і обкому ВО «Батьківщина» на вибори по в. о. № 203 послав свого сина Артура. Краще би він цього не робив. Бо син програв. Не допомогли ні авторитет батька, ні бренд Юлії Тимошенко, ані навіть фотографії з головою повітової ради Сучави Георгі Флутуром. Румуномовні українці 203 виборчого округу голосували у більшості за Георгія Мазурашу.

Останній осиковий кілок у свою власну політичну могилу на цих виборах встромив собі колишній регіонал та народний депутат Іван Попеску. Навіть у рідному селі не всі виборці голосували за нього. Таким чином Попеску отримав 827 голосів (1,21%), що значно менше за висуванців від РПУ Олега Ляшка, ЄС, «Самопомочі», ВО «Свобода». З великою ганьбою Іван Попеску відправляється на політичну пенсію.

За партійними списками на в. о. №203 з великим відривом від інших партій перемогла «Слуга народу». За неї проголосували 35 856 виборців, що становить 52,06%.

На другому місце в останній раз утрималася «Опозиційна платформа –За життя». Але вона у рази набрала менше голосів. Таким чином беззаперечний раніше авторитет регіоналів у румуномовних районах зникає назавжди.

(Далі буде)

 

peredplata