Як змінився розклад сил в Чернівецькій міській раді з 2015 року

7 скликання Чернівецької міської ради відзначилось чималою кількістю скандалів. Постійне протистояння міського голови та ради, а також внутрішньопартійні суперечки вплинули на певну зміну розкладів сил в раді на фракційне представництво. 1 фракція повністю припинила свою роботу, ще одна – позбулася 1 депутата, а одна фракція фактично припинила існування, про що оголосив її голова, але де-юре продовжує існувати.

На місцевих виборах 2015 року сформовано новий склад Чернівецької міської ради. Більшість в цій раді отримали представники місцевої політичної партії «Рідне місто», у списку якої першим номером був Віталій Міхайлішин. У попередньому скликанні ради він був представником «Партії регіонів» і секретарем ради, а після оголошення недовіри міському голові Миколі Федоруку, став в.о. міського голови. Він перебував на цій посаді більше трьох років, оскільки Верховна Рада призначила позачергові вибори міського голови тільки після Революції Гідності на травень 2014 року. Тоді перемогу на виборах отримав Олексій Каспрук, висунутий Чернівецьким осередком партії ВО «Батьківщина». До цього він був депутатом ради від партії «Фронт змін».

В міській раді 6-го скликання, яка діяла з 2010 до 2015 року, найбільше депутатів було в фракціях «Батьківщина» – 17, «Партії регіонів» – 16, та партії «Фронт змін» – 15. Окрім того, 6 представників мала партія «Наша Україна», 3-ох – ВО «Свобода», по одному депутату – партія «Третя сила» та Республіканська партія України, і ще один депутат був обраний як самовисуванець. 

На виборах у жовтні 2015 року з цих партій в Чернівецьку міську раду змогли потрапити тільки ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода». Партія «Рідне місто», в складі якої є частина колишніх депутатів з «Партії регіонів», отримала в раді 10 депутатів. 9 депутатів у раді отримала партія БПП «Солідарність», 7 – ВО «Батьківщина», 6 депутатів – «Самопоміч» і по 5 депутатів – ВО «Свобода» та «Народний контроль».

Міським головою на місцевих виборах обрано Олексія Каспрука, який балотувався як самовисуванець. Однак він і надалі продовжує зберігати тісні стосунки з представниками партії «Фронт змін» (перейменована у «Народний фронт») та періодично відвідує партійні заходи.  
Міський голова йшов на вибори без партії і фактично не має в раді політичну силу, на яку може опиратися. Проте окремо обрані до ради депутати від партії «БПП «Солідарність» були членами «Народного фронту». Окрім того, місцеві ЗМІ зазначають, що прихильні до міського голови депутати  обрані від партії «Об’єднання «Самопоміч» та «Народний контроль».

Більше 2 років рада функціонувала без секретаря, оскільки запропоновану міським головою кандидатуру на посаду секретаря депутати не підтримали і згодом не могли дійти згоди щодо підтримки кандидатури від депутатів. Врешті, секретар міської ради був обраний 30 листопада 2017 року. Ним став член фракції «Рідне місто» Василь Продан, за якого проголосували 26 з 42 депутатів міської ради. Під пропозицією щодо обрання Василя Продана секретарем ради підписалися депутати фракцій «Рідне місто», «Об’єднання «Самопоміч», ВО «Батьківщина», «Народний контроль».

Обраного секретарем Чернівецької міської ради пов’язують з олігархом Дмитром Фірташем. Дружина Василя Продана Оксана Продан, екс-депутатка ВР від БПП «Солідарність», публічно заявила, що є кумою Юрія Борісова, який в період президентства Віктора Януковича очолював «Укргазвидобування» і був близьким соратником Дмитра Фірташа. На близькість їхніх відносин також вказує той факт, що Юрій Борісов прописаний у квартирі Оксани Продан. В період президенства Януковича, нардеп Геннадій Москаль називав Василя Продана «смотрящим» за м. Чернівці.

26 липня 2018 року 29 депутатів Чернівецької міської ради відправили у відставку міського голову Олексія Каспрука, у результаті чого виконуючим обов’язки міського голови став Василь Продан. Участь у голосуванні за відставку не брали представники фракції «БПП «Солідарність» та окремі позафракційні депутати. Проте 23 квітня 2019 року суд визнав незаконним рішення про дострокове припинення повноважень міського голови й відновив його на посаді мера міста.

Протягом роботи ради 7-го скликання виник скандал з представниками партії «Самопоміч», оскільки їх часто звинувачували в роботі на користь представників партії «Рідне місто»,  Окрім того, троє депутатів, обрані до міської ради від «Самопомочі», є близькими з депутатами ради від партії «Рідне місто». Андрій Брязкало є зятем депутата Валерія Чинуша, Богдан Ковалюк – бізнес-партнер Ростислава Білика, а Аліна Олевич до обрання була журналісткою телеканалу «Чернівецький промінь», який належить Василю Продану. У зв’язку із ситуацією навколо діяльності депутатів «Самопомочі» у Чернівецькій міській раді керівник парламентської фракції «Самопоміч» Олег Березюк повідомив, що керівництво партії отримало чимало інформації про те, що депутати «Самопомочі» своїми голосуваннями в міській та обласній радах відображають інтереси «окремих комерційних олігархічних груп». Згодом керівник фракції «Самопоміч» у Чернівецькій міській раді Віталій Гавриш повідомив, що їхню фракцію розпущено. 

Також зміни торкнулися фракції «Народний контроль», зі складу якої вийшла Юлія Сафтенко. Вихід з фракції вона прокоментувала Інформаційному агентству «АСС» наступним чином: «Назову 3 головні причини свого рішення. Перша: один з членів фракції «Народний контроль» поставив підпис за секретаря міської ради, в опозиції до якого «Народний контроль» перебував задовго до того як зайшов у міську раду. Це принципово . Друга: на передостанній сесії під час голосування за програму «Комфортне місто» принципово голосувала «за», одна з фракції, бо вважаю, іти проти громади неприпустимо . На мої переконання підтримати людей  колеги з НК мене в той день так і не почули . Третя: вчорашнє голосування за звернення щодо неоднозначної ситуації в Києві 3 березня. Я проти застосування насильства до мирних людей , але і проти спекуляцій на користь одного політика . Тому я принципово утрималася».
В свою чергу, на своїй сторінці у Facebook голова фракції «Народний контроль» у Чернівецькій міській раді Михайло Яринич повідомив, що причина виключення з фракції – депутатка не підтримала «Звернення Чернівецької міської ради 7 скликання до Верховної Ради України щодо антиконституційних подій, які відбулися у Києві 3 березня 2018 року».

28 лютого 2019 року про припинення існування фракція заявив керівник фракції «Свобода» Андрій Ілюк. Причиною цього він назвав відсутність достатньої кількісті депутатів. Проте у відповідь на інформаційний запит до Чернівецької міської ради повідомили, що фракція «Свободи» у міській раді і досі існує, оскільки про припинення існування фракції не було оголошено головуючим під час  пленарного засідання. Тим не менше, в листопаді 2017 року з партії виключені депутати Андрій Кандиба та Назар Моклович, і вони написали заяви про складання депутатських мандатів. В офіційній заяві партії повідомили, що заяви про добровільне складання мандатів депутатів Чернівецької міської ради вони написали за наполяганням політвиконкому і зареєстрували їх в апараті міськради. Як зазначено у заяві, причиною для такого кроку стали «дії Андрія Кандиби та Назара Мокловича, які не гідні представників громади і завдали репутаційної шкоди об’єднанню». Раніше в ЗМІ часто з’являлися повідомлення про синхронність голосувань відповідних депутатів з депутатами фракції «Рідне місто». Окрім того, Андрій Кандиба звинувачувався у отриманні хабаря, та щодо нього було застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. Проте відповідно до офіційної відповіді міської ради, фракція де-юре продовжує існувати у складі 5 депутатів, як і на початку скликання.

В листопаді 2018 року заяву про складання депутатських повноважень та вихід з фракції ВО «Свобода» написав Микола Собко у зв’язку із призначенням на посаду директора департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради.

 

Тарас Прокоп, обласний координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА в Чернівецькій області