Долар США слабшав і слабшав останні шість місяців, сягнувши історичного мінімуму. RFI Українською з’ясовували, які чинники призвели до цього і чого далі очікувати від курсоутворювальної в Україні валюти.
Після інавгурації Дональда Трампа долар, національна валюта Сполучених Штатів, різко зміцнився, але цей ефект тривав недовго. Зрештою він пережив найгірше перше півріччя за останні 52 роки, йдеться в матеріалі The New York Times.
Так, протягом шістьох місяців 2025-го долар ослабнув на понад 10% порівняно з кошиком валют основних торговельних партнерів США. Востаннє таке було 1973 року, коли зазнала краху Бреттон-Вудська міжнародна валютна система регулювання комерційних і фінансових відносин між країнами.
«Поєднання торговельних пропозицій пана Трампа, побоювань щодо інфляції та зростання державного боргу спричинило тиск на долар, на який також вплинуло повільне зниження довіри до ролі Сполучених Штатів у центрі світової фінансової системи», — пише NYT.
За даними Bloomberg, індекс американського долара впав приблизно на 10,8% з початку року порівняно з падінням на 14,8% у першій половині 1973 року.
«Невизначеність, пов’язана з торговельною й тарифною політикою президента Дональда Трампа — на додачу до його прагнення знизити ставку Федеральної резервної системи — значно посилила тиск на валюту», — йдеться в статті.
Франческо Песоле, валютний стратег ING, сказав у коментарі Financial Times:
Долар став цапом-відбувайлом непередбачуваної політики Трампа 2.0.
А Джозеф Брусуелас, головний економіст консалтингової компанії RSM US, констатує в аналізі France24: «Ми є свідками завершення 14-річного “забігу биків” (англ. bull run. — Ред.) долара США». Експерт прогнозує, що ця валюта послаблюватиметься протягом наступних багатьох років.
Чому ослабнув долар?
У коментарі RFI Українською економіст, член Ради НБУ (2019-2021) Віталій Шапран виокремлює два ключові чинники, що призвели до цієї ситуації.
По-перше, охолодження світової економіки на фоні неоднозначних заяв представників Білого Дому про можливі зміни на ринку Казначейських зобов’язань (КЗ) США призвели до ослаблення курсу долара США до більшості світових валют.
«США розглядають можливість введення спеціальних умов запозичень на ринку КЗ для центральних банків та іноземних урядів, в тому числі безвідсоткових. Зазвичай, при охолодженні світової економіки ринок КЗ завжди був прихистком для гарячих грошей, що укріплювало долар США, але в умовах невизначеності традиційний запобіжник дав збій. Можливо, такий стан справ є фактором тиску на європейські уряди з боку США», — міркує експерт.
По-друге, Шапран звертає увагу на постійний, хронічний дефіцит торгового балансу США. За його словами, особливо важким для країни був перший квартал цього року. Він додає, що свідома девальвація долара мала б захистити США від нових рекордних від’ємних сальдо зовнішньої торгівлі.
Чого очікувати далі?
Баланс двох вищеназваних чинників і визначатиме майбутнє цього ринку надалі, наголошує Шапран.
Поки торгові переговори між США та ЄС не вступлять в фінальну фазу, їх стан буде відображатись не тільки на курсі євро до долара США, але й на політиці США щодо Європи взагалі й до України зокрема,
— вважає економіст.
Але, зауважує Шапран, курсовий тиск на переговори впродовж тривалого часу не є можливим. Він переконаний, що дуже міцний євро буде негативно відображатись на європейських експортних економіках, як-от Німеччина, та їх фундаментальних даних.
«Погана статистика з ЄС врешті-решт збалансує ринок, але, сподіваюсь, до такого сценарію не дійде, і ринок знайде рівновагу якраз на фоні завершення торгових переговорів», — припускає Шапра
Редакція RFI Українською повідомляла, що попереду, 9 липня, завершиться пауза щодо митної угоди між США та ЄС. Дональд Трамп обіцяв запровадити проти Євросоюзу тарифи в розмірі 50% із першого червня, але після переговорів з Урсулою фон дер Ляєн цей крок відтермінували.
Вплив на Україну
На думку Шапрана, ослаблення долара стимулюватиме український експорт, який переважно є сировинним, і робитиме дорожчим український імпорт, який через війну став більш залежним від єврозони. Втім, додає він, «покращення торгового балансу України зараз компенсується негативним випливом ослаблення долара США на інфляцію в Україні».
Висока інфляція означає, що монетарній владі України доведеться ще деякий час підтримувати процентні ставки на високому рівні, що обмежує кредитування, в тому числі військово-промислового комплексу,
— зазначає Шапран.
Економіст зауважує, що з початком війни залежність українського імпорту від євро зросла, але «переважний характер сировинного експорту, ціни на який формуються в доларах США, залишився».
«Цей “валютний шпагат” доставляє Україні певний дискомфорт. Вихід з цієї ситуації полягає в зміні регулювання валютного ринку і в пожвавленні ринку форвардних контрактів та інших деривативів на валютну пару “долар-євро” всередині України, а в довгостроковій перспективі — в переході на євро», — пояснює експерт.
Прогноз курсу долара
Запитання про те, якого рівня може сягнути долар відносно до гривні найближчими місцями, Шапран називає риторичним. Він пояснює:
Наш ринок залежить від допомоги Європи, США та інших країн G-7. Станом на 1 червня міжнародні резерви НБУ були на рівні 44,546 млрд доларів США, це дозволяє утримувати курс долара США до гривні на тому рівні, на якому захоче НБУ. Курс євро до гривні формувався через курс долара до євро і не залежав від українського ринку. НБУ не був схильним до девальвації гривні до долара США, оскільки це могло негативно відображатись на інфляції, особливо в умовах міцного євро.
На думку експерта, після стабілізації ринку «долар-євро» оптимальною для України стане стратегія дуже повільної девальвації гривні до долара США та відновлення привабливості валютних заощаджень всередині України.
Читайте такожГривня, долар чи євро? У якій валюті зберігати гроші українцям
Незалежна інвестиційна група ICU у своєму телеграм-каналі повідомляє, що в другій половині червня НБУ через значне збільшення дефіциту валюти на ринку намагався запобігти ослабленню гривні до понад 42 грн/долар. Було досягнуто максимум з кінця січня, а саме 41,87 грн/долар. Зрештою нацвалюту вдалося посилити до 41,59-41,64 грн/долар.
«Поведінка НБУ в попередні два тижні вкотре демонструє небажання регулятора переходити до суттєвого ослаблення курсу гривні, хоча надалі НБУ може обрати трошки вищий рівень для збалансування ринку, ніж у квітні-травні та в першій половині червня», — прогнозують в ICU.
Кабмін у бюджетній декларації на 2026-2028 роки позначає курс долара в середньому на рівні 44,7 грн на 2026 рік, 45,2 грн — 2027-й, а 45,6 грн — 2028-й.
Курс долара і євро
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин на своїй сторінці у Facebook прогнозує, що за базовим сценарієм у липні ймовірні коливання долара в діапазоні до 41,5 – 42,7 грн. Щодо курсу євро, то експерт припускає рівень до 48-50 грн.
«Як й у червні, якщо EUR/USD (курс євро до долара. — Ред.) буде зростати (очікується 1,2), НБУ буде намагатись регулювати коливання євро через стримання долара. У випадку стабілізації й відкату EUR/USD на світовому ринку, долар можуть відтягнути до 42,7», — пояснює аналітик.
В макроекономічному прогнозі на цей рік інвестиційна компанія Dragon Capital звертає увагу, що в першому кварталі 2025-го НБУ дозволив гривні зміцнитися на 1,4% відносно американської валюти до 41,5 грн/долара після тривалого періоду керованої девальвації.
«З огляду на значний обсяг фінансової підтримки, ми підвищили наш прогноз резервів НБУ на кінець року до 59 млрд доларів США (з 41 млрд доларів США) та переглянули наш прогноз обмінного курсу до 44 гривень/дол. США на кінець року (-4,4% у річному обчисленні; раніше 45 гривень/дол. США)», — йдеться у звіті.
Національний банк у відповідь на запит RFI Українською зазначав, що традиційно не коментує в публічній площині прогнозів обмінного курсу. Цьогоріч пріоритетом НБУ є, з одного боку, підтримання стійкої та контрольованої ситуації на валютному ринку. З іншого, — поступове посилення ролі обмінного курсу як коригувального механізму для економіки України. НБУ пояснює, що це має підвищити її здатність адаптуватися до змін внутрішніх і зовнішніх умов функціонування.