ОЛЬГА КОБЕВКО: НА ДАНИЙ МОМЕНТ КОРОНАВІРУСНА ХВОРОБА ПРОТІКАЄ НАБАГАТО ВАЖЧЕ, НІЖ БУЛО ДВА МІСЯЦІ ТОМУ.

Екс-депутат Чернівецької облради, волонтер, лікар-інфекціоніст Ольга Кобевко розповіла Lenta.UA, що насправді відбувається в епіцентрі коронавирусу України.

Кажуть, що коронавірус у нас з’явився ще в грудні 2019 року. Наскільки ця інформація відповідає дійсність?

Я не поділяю цієї думки. Для себе ситуацію з коронавірусом я зрозуміла по іншому. У мене ще були сумніви на початку березня, коли до нас почали надходити перші пацієнти. Вони, як показав час, були дуже легкі. На даний момент хвороба протікає набагато важче, ніж було два місяці тому. Я точно впевнена, що раніше такої кількості смертей від пневмонії не було. Зараз в реанімації знаходяться тільки люди з патологією легких. І у більшості – дуже низькі шанси на виживання.

Коронавірус насправді таке страшне захворювання, як його нам підносять, чи це все паніка і залякування людей?

За статистикою, в Чернівецькій області найбільша кількість хворих в країні. І серед них не тільки дорослі, а й діти. У нас був випадок, коли довелося інтубувати п’ятирічну дівчинку в дуже важкому стані. Хоча зазвичай у дітей хвороба протікає легше, так як у них практично відсутні супутні патології. Також у нас захворіло дуже багато медиків.

Ви питаєте, чому ж так страшно? Насправді не так страшно саме захворювання, скільки те, що ми не знаємо, які будуть ускладнення у людей, які їм перехворіли. І, що найстрашніше, ми не знаємо, як його правильно лікувати. Специфічного лікування немає. Профілактики теж немає. Вакцинація це – дуже довгий процес. Важко створити нову вакцину до приходу нового збудника.

Хочу нагадати, що в 2009 році у нас лютував страшний грип, який в народі називають свинячим. Тоді у нас теж не було специфічного лікування. А зараз у нас є специфічне лікування і профілактика – вакцина і діагностика. І на даний момент він для нас не становить загрози.

З чого починається лікування? Яка послідовність дій і на який день ви отримуєте результати? Чи є які-небудь секрети лікування?

Я працюю на двох базах. Вони є опорними і приймають середньотяжкі або важкі випадки. Хворих з легким і середньої тяжкості перебігом хвороби ми не приймаємо. Вони лікуються амбулаторно і знаходяться вдома.

Коли людина потрапляє в стаціонар, він проходить маршрут пацієнта. У приймальному відділенні береться мазок з носа для ПЛР-тесту на виявлення збудника. Потім хворий направляється в стаціонар. Після чого і починається лікування. Спочатку воно є симптоматичним. У пацієнтів з пневмонією, які у нас знаходяться, дуже важка форма захворювання. У більшості випадків це двосторонні пневмонії з сильними ускладненнями. Таких пацієнтів треба починати лікувати негайно, грунтуючись на симптомах кожного пацієнта. Далі вирішується питання, чи потребує людина в кисні, і в якій кількості. Від це залежить куди ми кладемо хворих: до інфекційного відділення або відразу в реанімацію. Результати тестів раніше ми отримували через 7 9 днів, оскільки в лабораторії не було необхідного обладнання. Ми, як і весь світ, не були готові до боротьби з інфекцією.

Зараз ситуація змінилася. Ми отримуємо результати на 3-4 день, максимум 5 день. Однак рівня інших країнах нам не досягти. У Німеччині, Італії, Португалії, Румунії, Канаді, США результати надходять протягом 5-6 годин після здачі тестів. Нещодавно спілкувалася з колегою з Німеччини. У них затримка в отриманні результатів буває тільки, якщо вони тести здають пізніше 23:00. Результати в такому випадку отримують наступного ранку. Для нас це був би найкращий варіант, але, на жаль, ми до нього ще не дійшли.

Ще одна проблема полягає в тому, що під час очікування результату людина не може отримувати специфічну терапію, яка прописана в національних протоколах.

Цей протокол розроблений для всього світу. А специфічну терапію можна починати тільки після отримання результатів. Юридично у наших лікарів на місцях зв’язані руки.

Однак подібні ситуації для нас не проблема. Ми знаємо, що такі люди найбільше потребують кисню і терапії, яка просто полегшує перебіг захворювання і зменшує задишку. Таким чином ми попереджаємо ускладнення, які можуть виникнути згодом.

Депутатів Верховної Ради, які перехворіли коронавірусом, лікували протималярійними препаратами, які по суті є отрутою для здорового організму. Чи застосовуєте ви дані препарати в лікуванні?

Мої колеги за кордоном, які почали роботу ще до того, як був розроблений протокол, використовують не тільки протималярійні препарати. Також допомагають препарати проти ВІЛ-інфекції, ревматичних захворювань. Вони не є специфічними для коронавирусу, але допомагають полегшити перебіг хвороби.

У Чернівцях ми почали їх використовувати тільки після того, як з’явився національний протокол. До цього у нас не було права його використовувати.

На даний момент в національному протоколі є спеціальна форма, де люди дають згоду на ту чи іншу терапію, вона не є специфічною, але допоміжної.

Якого числа до вас потрапив перший інфікований?

Завдяки першому вилікуваному від коронавируса наша лікарня встановила рекорд України, і нам надаються якісь нагороди. Як кажуть на Буковині – не навроч. Ми залишаємося областю з найбільшою кількістю інфікованих. Перший пацієнт поступив до нас 3 березня, це був найлегший пацієнт з усіх потрапляли до лікарні з такою ж інфекцією. Другого пацієнта я особисто лікувала. Він був набагато важче, з двобічною пневмонією, людина старшого віку, з супутніми патологіями, що ускладнювало лікування хвороби.

Якщо проводити аналіз послідовності захворювання в Чернівцях і в області, то можна простежити, той факт, що чим далі, тим гірше: до нас надходять все більш складні випадки, що призводить до збільшення смертей.

В якому віці найвища смертність?

Тут немає певної вікової категорії. Вік різний – вмирали і в 30, 40, 44, 60, 86 років. Нещодавно померли два брати 18 і 25 років. Слава Богу, не зачепило дітей. У більшості, це все ж люди похилого віку. Але я б сказала, що це не стільки коронавірус, скільки ускладнення, які він викликає: ця поразка шлунка, легень, гіпертонічні хвороби, ожиріння. Це і хвороби, які придушували імунітет і до появи коронавируса. А згодом призвело до ослаблення організму і до збільшення летальних випадків.

Скільки зараз безсимптомних хворих? Чи робили ви тестування на коронавірус?

Випадків безсимптомного перебігу багато. Навіть у деяких моїх колег. Вони всі знаходяться вдома на самоізоляції, і вони повинні пройти певну кількість обстежень. Я працюю з першого дня епідемії, тест ще не робила. Поки немає в цьому необхідності. По-перше, я завжди працюю з пацієнтами в надійному захисті. По-друге, далі лікарні я нікуди не ходжу. До обіду я – в одній лікарні, після обіду – в інший. У мене взагалі немає можливості ходити куди-небудь ще. Я повністю ізольована від родичів і друзів. І звичайно, у мене немає симптоматики. Нам обіцяли обов’язкове тестування для всіх медиків, але буде це чи ні ще не зрозуміло. Я поки на ногах, а далі подивимося.

Наскільки ефективний апарат ШВЛ? Чи варто взагалі його застосовувати, оскільки останнім часом звучить думка, що, якщо пацієнта підключають до апарату, то це – практично смертний вирок.

По-перше, в Україні дуже мало апаратів високого класу, які дійсно підходять для таких пацієнтів. Є певні нюанси. У нас немає спеціальних аналізаторів, які визначають молекули газів крові, щоб вчасно виявити необхідність інтубації. ШВЛ – це апарат для інтубації, інвазивного проникнення трубки в нижні дихальні шляхи. Ця процедура – для критичних пацієнтів. Трубка вводиться в дихальні шляхи, після чого приєднують апарат. Можна використовувати такі апарати нижнього або середнього класу: до них приєднується маска і людина дихає без проникнення.

Як уберегтися себе від коронавирусу надалі?

Вже зовсім скоро ми вийдемо з карантину, будемо спілкуватися, ходити в гості, відвідувати громадські місця. Але не потрібно забувати, що ця інфекція – нездоланна. Від цього збудника немає специфічного лікування і профілактики. Потрібно дотримуватися елементарних правил гігієни, збалансувати харчування, окремо приймати вітаміни, обмежити себе в контактах, дотримуватися дистанції в громадських місцях. Будьте обережні і при перших ознаках коронавируса відразу ж звертайтеся до лікаря.

Скільки коштує зробити тест на коронавірус?

Є два види тестування. Перший – експрес-тестування, метод ІФА визначення антитіл. Є антитіла гострого періоду і придбаного періоду – після захворювання. Імуноглобуліни це М або G. Але вони є неточними, тому що невідомо скільки в організмі зберігаються імуноглобуліни. Імуноглобуліни виділяються в організмі на певний термін. Можна потрапити у відкрите вікно цих імуноглобулінів, коли М вже закінчилося, а G ще не виділилося, та тест негативний. А в дійсності це не так.

І другий метод, це ПЛР тестування. Він полягає у визначенні генетичної частки збудника. Це мазок зіву через ніс, який робиться у нас не так і швидко, зате ефективно. І все тести у нас безкоштовні.

Як ви вважаєте, коронавірус має природне походження або виведений в лабораторії?

Питання не в тому, де і як він з’явився. А питання в тому, які він несе наслідки. Подітися від цього вже нікуди. Навіть якщо ми дізнаємося, звідки ця інфекція пішла, то це вже буде неактуально, так як це вже нічого не змінить. Коронавірус приніс біду людям, а планеті дав відпочити і поліпшити екологію.

Ольга Левкун Lenta.UA

https://lenta.ua/ua/olga-kobevko-na-daniy-moment-koronavirusna-hvoroba-protikae-nabagato-vazhche-nizh-bulo-dva-misyatsi-tomu-49969/