“ПОГРОМОВІРУС” ЯК УСКЛАДНЕННЯ КОРОНАВІРУСУ

Коли пандемія нового коронавірусу лише починалася, фахівці попереджали, що вона матиме непрогнозовані наслідки. Так воно і сталося. У тих країнах, де було введено суворі карантинні обмеження, багато людей втратило роботу, а разом з нею – і джерела до існування. Запаси продуктів, зроблені раніше, завершуються, і люди впадають у відчай. Поширилися крадіжки їжі у магазинах, а де-не-де почалися і погроми продовольчих  магазинів. Різні політичні сили радикального спрямування вирішили скористатися ситуацією у своїх інтересах. Сполучені Штати охопила справжня епідемія “погромовірусу”, що перекидається з міста у місто.

 

Спалах насильства у США

Соціальна напруга зростала, для вибуху потрібний був лише привід. Його дали поліцейські міста Міннеаполіса, які під час затримання підозрюваного застосували до нього надлишкову силу, від якої той помер. Загиблий був афроамериканцем, а поліцейський, який задушив його – білим. Багато афроамериканців вийшли на вулиці, щоб протестувати проти цього вбивства. Але замість мирних демонстрацій розпочалися погроми магазинів, підпали поліцейських дільниць і автомобілів. Поліція не змогла навести порядок – їй не вистачало сил. 

 

Слід сказати, що у США приблизно стільки поліцейських, скільки рекомендовано ООН для мирного часу – близько 220 на 100 тисяч населення. Для прикладу – в Росії поліцейських налічується 1442 на 100 тис. населення, у Білорусі – 976, а в Україні – 780 на 100 тис. жителів. Американські копи не змогли стримати хвилю насильства, їм на допомогу кинули частини Національної гвардії. Президент США Дональд Тримп вимушений був сховатися у президентський бункер. Звідти він заявив: “Коли починається мародерство, починається стрілянина”. Поліцейські і нацгвардійці відкрили вогонь гумовими кулями й розсіяли натовп біля Білого Дому у Вашингтоні.

 

А на погроми і грабунки разом з декласованими елементами вийшли представники  ліво- і праворадикальних організацій: анархісти, так звані “антифашисти”, білі расисти, чорношкірі екстремісти тощо. Нерідко за погромниками приховувалися проросійські та прокитайські елементи: як Москва, так і Пекін зацікавлені у розхитуванні ситуації всередині єдиної наддержави сучасного світу. У деяких російських ЗМІ з радістю прогнозують початок “громадянської війни у США”. Правда, Трамп пообіцяв застосувати армію проти бунтівників, якщо хаос в країні наростатиме.

 

Республіканці звинувачують демократів у розполюванні пристрастей, щоб підірвати підтримку Трампа серед виборців і перемогти на президентських виборах. А демократи підкреслюють, що і в середовищі республіканців є сили, зацікавлені у розхитуванні ситуації. Прибічники Трампа звинувачують “ліваків-демократів” у тому, що більшість нинішніх економічних проблем США була створена президентом-демократом Обамою. А його зайва “політкоректність” і “толерантність” дозволила деструктивним елементам набрати силу, яку вони нині демонструють. У цьому є дещиця правди: Захід занадто толерантним виявився до тих, хто прагне скористатися плодами чужої праці, а самим паразитувати на західному добробуті, не працюючи і не приносячи жодної користі суспільству, яке їх прийняло.

 

“Погромовірус” проник і в Європу

На фоні послаблення карантину в низці країн ЄС також спалахнули подібні виступи. Їх підтримують перш за все вихідці з країн Азії та Африки, яких прийняли, виходячи з принципів толерантності та ліберальної демократії. А ті на “знак подяки”  вдаються до актів насильства, демонструючи зневагу до культури і традицій народів тих країн, де їм дали можливість жити і працювати. Втім, для отримання високооплачуваних робочих місць більшість біженців з найбідніших країн не має відповідної освіти і кваліфікації. Вони надають перевагу не праці, а соціальній допомозі, котра дає можливість жити не працюючи. Такі становлять більшість активних “борців за соціальну справедливість”.

 

У країнах ЄС поряд з ними діють представники  різноманітних радикальних організацій –  анархісти, “антифа”, ліваки та крайньо праві. Дуже подібні на ті, що нині беруть участь у погромах в США. До того ж, в країнах Європейського Союзу діє російська агентура, намагаючись в умовах загального хаосу розвалити ЄС. Швидко зростають і антисемітські настрої, особливо помітні у Франції й Бельгії. До речі, в американськму місті Сан-Франциско днями також сталися єврейські погроми, сплюндровано декілька синагог, розграбовані єврейські магазини з кошерною їжею. На стінах розгромлених будинків з’явилися написи, які прославляють Палестину і зневажають Ізраїль…

 

А пандемія COVID-19 продовжується, місцями вже піднімається її друга хвиля. Спроба декількох держав послабити карантинні заходи затьмарилася спалахом насильства і масовими погромами. Якщо їх не вдасться зупинити, то “погромовірус” продовжить свій шлях далі. Відповіддю на нього може стати згортання демократії й перетворення ряду держав на так звані “поліційні”. А типово поліційними державами ХХ століття були СССР та  нацистська Німеччина.  Світ опиняється перед жахливим вибором: або хаос і анархія, або всевладдя поліції та спецслужб. Хочеться вірити, що вдасться обрати третій шлях – гуманістичний,  прийнятний для більшості мешканців нашої планети.

 

Ігор Буркут, політолог