Сотні вантажівок з російською агропродукцією їздять через Білорусь в Польщу – розслідування УП

 
 
Вантажівки на пункті перетину кордону між Польщею та Білоруссю. Фото – УП

Журналіст УП Михайло Ткач показав у розслідуванні, як сотні польських вантажівок з російською агропродукцією їздять через Білорусь в Польщу і в зворотньому напрямку.

Джерело: розслідування Михайла Ткача

Деталі: Чоловік на прохання знімальної групи УП зателефонував до польської компанії та представився менеджером реальної білоруської компанії. Він відкрито запропонував придбати російський ріпаковий шрот під білоруськими документами.

Менеджер польської фірми попросив надіслати умови постачання на електронну пошту.

Хоча у вересні 2023 року після протестів фермерів, Польща заборонила ввезення ріпакового шроту з України. Після цього обсяг продукції, який продовжував їхати з Білорусі невпинно збільшується.

 

 

Пряма мова Ткача: “Для розуміння, лише за три місяці після введення заборони на українську продукцію, поляки придбали через Білорусь ріпакового шроту майже на $8 млн”.

Деталі: Біля КПП “Кукурикі” ми нарахували сотні фур, які без перешкод заїхали до Польщі з боку Білорусі. Судячи зі спілкування з представниками агрофірм, спочатку російська агропродукція прямує до Білорусі, там її перевантажують у спеціальних центрах на вантажівки з польською реєстрацією, а далі фури вирушають до Польщі за адресами великих компаній.

Один із таких центрів у Білорусі – термінал Колядичі Державного підприємства “БТЛЦ” в Мінську.

За інформацією польських джерел УП та даними з відкритих та закритих баз, у Польщі є щонайменше три компанії, які є найбільшими покупцями агропродукції з Росії: Bromex, Diaspolis та Kampol Krzysztof Łużniak.

Редактор “Економічної правди” Дмитро Дєнков зазначає, що загалом Польщі та іншим країнам ЄС ніхто не забороняв торгувати з Росією та Білоруссю, адже немає санкцій, які стосуються саме агропродукції.

Пряма мова Дєнкова: “Для Європи ці країни несуть потенційну загрозу, але вони все одно продовжують торгувати з ними агропродукцією. Якщо ми візьмемо баланс торгівлі агропродукцією між Польщею та Росією, то найбільше, що дивує: у них навіть цей товарообіг зростає і цифри торгівлі виросли порівняно з 2021 роком”.

Що передувало: 

  • Знімальна група УП у складі керівника відділу журналістських розслідувань Михайла Ткача та відеографа Ярослава Бондаренка була затримана 28 лютого польськими правоохоронцями під час зйомок матеріалу про транзит продукції між Польщею та Росією і Білоруссю. 
  • Польські поліцейські під час затримання провели обшук машини, забрали картки пам’яті з камер, усі телефони та документи наших колег. 
  • Поліція Підляського воєводства ввечері 27 лютого опублікувала коротке повідомлення про те, що “не затримувала журналіста з України”.
  • Пізніше поліція повідомила, що офіцери вжили заходів, щоб встановити особи людей, перебування яких у прикордонній зоні стурбувало мешканців.

peredplata