В обласному художньому музеї відкрилась унікальна виставка видатного угорського вітражиста, художника розпису на склі Мікши Рота «Забарвлене сонячне світло» .

У Чернівецькому обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки видатного угорського вітражиста, художника розпису на склі Мікши Рота. Організатори виставки – Міністерство зовнішньої торгівлі та закордонних справ Угорщини, Генеральне консульство Угорщини у м. Ужгороді.

Широкому загалу презентували ескізи вітражів авторства Мікші Рота, який був свого часу засновником і керівником найбільш інноваційної угорської майстерні у стилі модерн вітражного та мозаїчного мистецтв.

Довідка:

 

Мікша Рот народився в 1865 році в сім’ї Жігмондта Рота та Марії Дуллер. Батько і дідусь працювали майстрами художнього скла. Професію малювання на склі він набув у майстерні свого батька, а потім у навчальних поїздках за кордон. У 1885 році він заснував перший незалежний “інститут вітражистів”.

 

Свою творчість він підняв на високий художній рівень, спочатку творив в стилі історизму, потім в стилі модерн та арт-деко.

 

 

Мікша Рот отримав численні національні та зарубіжні відзнаки: спочатку в 1898 році він першим був нагороджений Державною золотою медаллю в галузі декоративно-прикладного мистецтва, срібною на Всесвітній виставці в Парижі в 1900 році та золотою медаллю на Всесвітній виставці в Турині в 1902 році та Сент-Луїсі в 1904 році. На батьківщині він отримав звання лицаря ордену Франца Йосифа, а потім звання радника прем’єр-міністра. Італійський король нагородив його золотою медаллю за новацію мозаїчної техніки. Десятиліттями він був віцепрезидентом (короткочасно президентом) Угорської асоціації прикладних мистецтв і був активним членом в численних асоціаціях художників і мистецтв (включаючи гільдію Штайндла). Помер в 1944 році.

 

 

 

 

Його вітражі прикрашають, серед багатьох інших, будівлю парламенту, палац Грешама (нині готель “Чотири сезони”), колишній Австро-Угорський банк (тепер Угорський національний банк), Музичну Академію, та багато інших громадських і житлових будівель.
 
 

Також відомі його мозаїчні твори: найбільша публічна мозаїка Будапешта на площі Сервіто (на фасаді будинку колишнього Турецького банку); Рот (на основі спільних планів із художником Жігмоном Вайдою) розробив мозаїки купальні Сечені та мавзолею Деака і Кошшута, а також мозаїки аркади кладовища на вулиці Фіумеї виконані в майстерні Рота.

 

Виставка підготовлена Інститутом ім Балінта Балашші, складається зі збільшених фотографій, ескізів.

Виставка експонуватиметься до 9 лютого 2020 року включно.

 

Степан КАРАЧКО, краєзнавець  

Фото автора

http://bukinfo.com.ua/show/news?lid=118702