У Чернівцях заснували Літературну премію імені Василя Кожелянка

Оголошено Літературну премію імені Василя Кожелянка

У Чернівцях заснували Літературну премію імені Василя Кожелянка. Ініціаторами ідеї виступили Інга Кейван, Світлана Вардеванян, Максим Дупешко, Марина Лібанова. Ініціативу буде реалізовано від ГО «Європейський культурний простір».

Літературна премія імені Василя Кожелянка – одна із проєктних ініціатив, що пройшли відбір на рівні міста Чернівців у конкурсі на звання «Книжкової столиці України – 2022», оголошеного Українським культурним фондом.

Літературна премія імені Василя Кожелянка запланована як щорічна. Вручення першої премії відбудеться у травні 2022 року, але роботу команда проєкту розпочинає вже у червні 2021 року, і всі активності, пов’язані з першою Літературною премією імені Василя Кожелянка, триватимуть упродовж півтора року.

Премія має на меті ініціювання та реалізацію активностей, які сприятимуть тому, щоб ім’я Василя Кожелянка стало одним із центральних культурних брендів Чернівців, символом «Книжкової столиці України – 2022» та загалом точкою тяжіння літературно-мистецького, книжкового життя міста в ювілейний рік письменника (2022року Василеві Кожелянкові – 65).

У 2022 році Премію буде вручено у двох основних номінаціях:

1.    Номінація 1 «Срібний павук». Найкраща книга, яка осмислює Чернівці. Беруть участь книжки будь-якого роду, жанру, крім наукових, видані впродовж 2020–2021 років. Передбачає одного переможця. Подавати книжки на конкурс можуть автори, видавництва, бібліотеки, книгарні, клуби та інші гравці книжкового ринку.

2.    Номінація 2 «Homo Ludens». Тексти малої прози, створені у жанрі альтернативної історії та/або ретропрози. Передбачає трьох переможців (І, ІІ, ІІІ місця) та видання збірки найкращих творів. Подавати твори можуть лише автори.

Нагорода переможця у першій номінації: брендований срібний перстень та грошова винагорода у розмірі 49 000 грн.

Нагорода переможців у другій номінації:

І місце – 30 000 грн.;

ІІ місце – 20 000 грн.;

ІІІ місце – 15 000 грн.;

публікація творів переможців та інших творів учасників конкурсу окремою збіркою.

 

Основні дати:

1.        Оголошення про Літературну премію імені Василя Кожелянка та конкурсу на її здобуття – червень 2021 р.

2.        Початок прийому заявок, книжок (номінація «Срібний павук») і творів (номінація «Homo Ludens») на участь у конкурсі – 1 вересня 2021 р.

3.        Завершення прийому заявок, книжок і творів на участь у конкурсі (у двох номінаціях) – 31 грудня, 15:00.

4.        Оголошення Довгих списків для обох номінацій – 28 лютого 2022 року.

5.        Оголошення Коротких списків для обох номінацій – середина квітня 2022 року.

6.        Оголошення переможців та вручення премії відбудеться 9 травня 2022 року під час відкриття фестивалю імені Василя Кожелянка «Кожелянд».

7.        Презентація книжки переможця у номінації «Срібний павук» – червень 2022 р.

8.        Вихід збірки творів учасників конкурсу у номінації «Homo Ludens» – середина листопада 2022 р.

Запровадження Літературної премії імені Василя Кожелянка актуальне, оскільке зумовлене як потребою Чернівців у сучасних прозових літературних текстах, які б осмислювали різні сторони буття міста, так і нагодою відзначити ювілей важливого для локальної літератури зокрема та української літератури загалом письменника. Окрім того, розвиток таких «кожелянківських» жанрів, як альтернативна історія і ретророман інтенсифікує розвиток української масової літератури, що є нагальною потребою і буде корисним як видавництвам, так і літературно-книжковій сфері.

Ініціатива буде зреалізована у Чернівцях; заходи відбуватимуться на різних міських локаціях. Але у конкурсі на Літературну премію імені Василя Кожелянка можуть брати участь автори з усієї України та представники українськомовної спільноти із інших держав.

Серед спікерів, що братимуть участь у заходах Літературної премії імені Василя Кожелянка, – представники різних регіонів України.

Уже 29 та 30 червня відбудуться перших два заходи із запланованих:

1.    29 червня: відбудеться круглий стіл на тему «Якою (не)повинна бути книжка про Чернівці? І чи може написати про Чернівці не чернівчанин?» Локація: Муніципальна бібліотека ім. А. Добрянського (Українська, 22). Учасники: Ігор Піддубний, Юрій Чорней, Ірина Вишневська, Марина Лібанова, Леся Щербанюк, Світлана Вардеванян, Ярослав Адамчук, Максим Дупешко. Модерування: Інга Кейван. Початок: 17:00.

2.    30 червня: Презентація ґримуару Романа Жахіва «Аркан» у рамках проєкту «Літературні сходи». Локація: Чернівецький обласний центр громадського здоров’я (вул. Вірменська, 14). Учасники: Роман Жахів, Інга Кейван (модерування). Початок: 18:30.

Івент-мапу Літературної премії імені Василя Кожелянка та детальні умови конкурсу буде оприлюднено у серпні 2021 року.

peredplata