Як працюють банки в період воєнного стану?

Країна вже не перший місяць живе в умова хвійни. Наші захисники і захисниці мужньо боронять нашу землю. В той час як фахівці цивільної сфери не дозволяють занепасти державі. Зокрема, попри масштабне вторгнення агресора, банківська система України не призупиняла свою роботу ні на день, вона продовжує повноцінно працювати. Кожен українець пересвідчується в цьому, здійснюючи оплату товарів або послуг банківською карткою чи роблячи онлайн донати на потреби ЗСУ. Однак, є і певні вимушені обмеження. Детальніше розповідає директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві Михайло Харін.

Так, зарадинадійності та стабільностіфункціонуваннябанківськоїсистеми, 24 лютого 2022 року ПравлінняНаціонального банку Україниприйняло Постанову № 18 «Про роботу банківськоїсистеми в періодзапровадженнявоєнного стану» (https://bit.ly/3aTS1Dm), якоювизначаютьсяосновні правила роботибанківвумовахвійни.

Згідно з Постановою банки забезпечують роботу відділень в безперебійномурежимі в умовахвідсутностізагрозижиттю та здоров’юнаселення, але з урахуваннямпевнихобмежень, якістосуються і зняттяготівки.

Отож, в національнійабоіноземнійвалютіможназнятиготівковікошти у розмірі до 100 тис. гривень на день, за виняткомвипадків, передбаченихПостановою. Водночас, банкомативидаютьгроші, а інкасатори за можливостіпідкріплюютьїхготівкою. Такожважливим і доситькориснимбуло і залишається те, щоокрімзняттяготівки у банкоматах, у разігострої потреби, можнаотриматиїї у підприємствахторгівлі, кожнеізякихсамостійновизначаєлімітивидачі за один раз: від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень.

Важливо, щожоднихзаборон на безготівковірозрахунки в УкраїніНаціональний банк України не встановлював.

Отже, не зважаючи на запровадженнявоєнного стану, банківська система працює,розрахунки з використаннямкартокздійснюються, працюютьплатіжнітермінали. Також, як і раніше, можнапоповнюватибезготівковомобільнийрахунок, сплачувати за житлово-комунальніпослуги та здійснюватибезготівковіпереказикоштів.

Якщовивиїжджаєте за кордон і маєтеготівку у національнійвалюті, то їїкращезавчаснозарахувати в Україні на свійкартковийрахунок. Цеможназробити у працюючомувідділенні банку, або з використаннямплатіжноготерміналуізфункцієюприйому банкнот. Це в подальшомузаощадить ваш час, а курс обміну в країніперебування буде максимально наближеним до офіційного, і вжеіноземну валюту можназняти в банкоматі, абодалі за кордоном розраховуватисякарткою.

Як вжезазначалося, стосовнозняттякоштів з валютногорахунку в Українітакож є певніобмеження. Так, знятигрошовікошти в іноземнійвалюті з рахункуможна, але в обсязі, що не перевищує в еквіваленті 100000 гривень у день (без урахуваннякомісії банку), крімвипадків, передбаченихПостановою.

А от щодозняттякоштів з рахунків за кордоном, Національним банком Українивстановленоліміт на зняттявалюти з гривневихрахунківобсягом до 12500 гривень на кожнісімкалендарнихднів. Водночас, зняттяготівковихкоштів з рахунку, відкритого в Україні в іноземнійвалюті, дозволяється в обсязі, що не перевищує 100000 гривеньу день. Ціобмеженняпокликанізапобігтививеденнюкапіталу за кордон.

Обмеження на продаж іноземноївалюти (готівкової та безготівкової) відсутні. Конвертаціядолар/євроможливалише у безготівковійформі. Продатиіноземну валюту можнаувідчиненихвідділенняхбанків, операторівпоштовогозв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг.

Також, з початку війни внесено зміни до Податкового кодексу України та іншихзаконодавчихактівУкраїнищодозастосуванняїхокремихположень на періоддіївоєнного стану, якими, зокремазміненопевні правила роботибанків та небанківськихфінансовихустанов, у тому числі тих, щонадаютьпослуги з кредитування.

Цізмінипокликаніполегшитиситуацію для українців-позичальників на час війни та на початок післявоєнноговідновленняекономіки, адже не всіпозичальники в поточнихумовахспроможнівчаснообслуговуватикредити.

Відповіднізмінипередбачають і звільненнявідсплатиштрафів за простроченнякредитів, і можливістьзапровадженнякредитнихканікул, і заборонузбільшеннявідсоткової ставки за користування кредитом, окрімвипадків, коли про цезазначено у кредитному договорі.

А от щододепозитів, то операції з вкладами можнапроводитиувідділенняхбанків, щопрацюють. У випадкувідсутностіможливостіособистогозвернення до банку, такувиплатуможна провести дистанційно через інтернет-банкінгіззарахування грошей на вашу платіжнукартку.

Також, Національний банк України дозволив банкам із 21 липня 2022 року продаватибезготівковуіноземну валюту громадянам у межах щомісячноголіміту 50 000 гривень (в еквіваленті) ізподальшимрозміщеннямцихкоштів як вкладу (депозиту) на строк відтрьохкалендарнихмісяців без права достроковогорозірвання договору банківського вкладу.

Інформаціюпророботубанківськихвідділеньможназнайти на їхофіційних сайтах, а щодоситуації в банківськомусекторі в цілому, то завжди актуальна інформаціяміститься на сайтіНаціонального банку України (https://bank.gov.ua).

Як отримати правову допомогу:

Звернутися за допомогою до фахівців Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна за адресою:  м. Чернівці, вул. Університетська, 1, телефон: (0372) 51-36-14. Електронна пошта: chernivtsi1.chernivtsi@legalaid.cv.ua.

 

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103 (дзвінки на вказану телефонну лінію зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України безкоштовні, приймаються цілодобово).

 

Дізнайтесябільше про наданнябезоплатноїправовоїдопомоги: https://linktr.ee/legalaid.gov.ua

 

peredplata