Українці масово забирають депозити з банків

Українці масово забирають депозити з банківУ серпні вперше після проходження першої хвилі фінансової кризи в 2008-2009 роках населення припинило нести депозити в банки – чистий відтік коштів з гривневих рахунків склав 810 млн грн. Банкіри пояснюють цю динаміку девальваційними очікуваннями громадян і недовірою до гривні, оскільки внески населення в іноземній валюті ростуть.

Гостра криза ліквідності, з якою кредитні установи зіткнулися в кінці літа, частково було викликана тим, що населення припинило нести заощадження в банки. У серпні обсяг депозитів фізичних осіб у гривні скоротився на 810 млн грн, повідомили вчора в Нацбанку. Такого не траплялося вже два роки, оскільки увесь це час гривневі вклади громадян лише зростали. Останній раз відтік коштів фіксувався в жовтні 2009 року, коли система втратила 167 млн грн. А найбільший відтік стався в жовтні 2008 року – на цілих 12,3 млрд грн.

Банкіри пояснюють серпневе зниження портфеля вкладів ослабленням довіри населення до національної валюти. \”У серпні було дві тенденції – населення забрало депозити або перетворила їх у долари та лишало на рахунках. Курс євро тоді ще був високим, тому переводили в основному в долари або золото\”,- говорить заступник голови правління банку \”Фінанси і Кредит\” Сергій Борисов.

Це підтверджують дані НБУ, згідно з яким населення нарощувало портфель депозитів у валюті. \”У серпні приплив вкладів у доларах тривав і склав 1,9 млрд грн. Друга причина відтоку коштів з банків – зростання продажів автомобілів в серпні на 45%, до 21 тис. штук,– пояснює аналітик ІК Concorde Capital Світлана Рекрут.– Якщо припустити, що середня ціна нового автомобіля складає близько $18 тис., то загальний обсяг ринку в серпні – близько 3 млрд грн. Частина цієї суми була прокредитована банками – зростання позик у національній валюті фізичним особам за серпень досяг 3,4 млрд грн, а частина коштів могла бути витрачена з заощаджень громадян\”.

Другим несподіваним трендом серпня, коли банки скаржилися на невеликі залишки на коррахунках підприємств, стала активна купівля іноземної валюти юридичними особами. У серпні юрособи поклали на рахунки в іноземній валюті 3 млрд грн, тоді як за попередні сім місяців – 5,6 млрд грн. \”У липні спостерігався відтік гривневих депозитів на 6,3 млрд грн. Частина цієї суми могла піти на сплату податків. На решту гривневі кошти швидше за все, була куплена іноземна валюта, яка повернулася у банківську систему. Це пов\’язано в першу чергу з високими девальваційними очікуваннями\”,-відзначає Світлана Рекрут. Цю тенденцію посилили негативні новини зі США. \”Підвищена нервозність на фінансових ринках у зв\’язку зі зниженням кредитного рейтингу США посилила негативний новинний потік, який досяг не тільки професійних учасників ринку, але і населення,– вважає старший аналітик ІК \”Трійка Діалог Україна\” Євген Гребенюк.– В умовах підвищеної волатильності ринків населення рефлекторно шукає щодо захищені методи збереження коштів і найбільш очевидний з них – скуповування твердих валют\”. Надалі ситуація буде залежати тільки від коливань курсів валют. \”Якщо ситуація буде залишатися спокійною, то обсяг гривневих депозитів знову почне зростати. Якщо долар підскочить до 8,15-8,20 грн, відтік продовжиться\”,-говорить Сергій Борисов.

Олена Губар
Джерело