Земельне питання в Україні – ключове. Навіть у війну, коли ворог загарбує наші території кілометр за кілометром, гектар за гектаром, ті, хто прийшов у владу нажитися, ні на день не знімають його з порядку денного.
Хочуть встигнути вирішити власні питання та замовлення землевласників і їхніх лобістів за будь-яких розкладів. Аграрний комітет ВР чи не найактивніший, навіть більше, ніж оборонний.
Міністерство аграрної політики та керівництво Кабміну постійно тримають руку на пульсі країни з найбагатшими у світі земельними запасами. Тут теж цейтнот – державна земля має отримати нового власника, згідно з поданими заявками.
Законодавчий каток та міністерські постанови навіть у воєнні роки наїжджали на тих, хто беріг й обробляв державну землю впродовж десятиліть незалежності.
Відкрито та привселюдно змінювати земельне законодавство під великий дерибан все ж остерігалися. Через шанобливе та відповідальне ставлення українського народу до головного свого надбання – землі.
Це, схоже, у мирний час стримувало від зухвалих і кардинальних кроків. Тому підходи були завуальованими та підлими.
Державні землі під приватизацію, включно з науковими та особливо цінними, протягували закамуфльовано під турботу про державу та народ і нарізали малозрозумілими для суспільства навскидку правками до законів.
Котрі, тим не менш, перевертали все з ніг на голову, й широко відкривали парламентські та міністерські двері для захоплення найважливішого активу аграрної держави.
Як відомо, диявол криється у деталях. А шлях у пекло вимощений добрими, на перший погляд, намірами.
Але лише на перший погляд…
Кабінет міністрів усі воєнні роки у земельних питаннях грає навипередки.
У переліку його невідкладних рішень – земельні. У той час, коли через війну будь-які маніпуляції із землею потрібно було замораторити.
Бо на практиці наукові землі, брутально відібрані у НАН, НААН, інших академій, щезають за лаштунками Фонду державного майна України, тануть у тумані наспіх створеного Земельного банку.
Знайти якусь конкретну інформацію про те, куди прилаштували відібрані в української науки землі, який зиск з їхньої експропріації та продажу отримав Держбюджет, наразі практично неможливо.
А тепер взагалі затіяли катастрофу!
Бо коли вже готувалася ця стаття, Кабінет Міністрів України видав розпорядження, яким у вітчизняної аграрної науки, а точніше – НААН та її інститутів, фактично вилучаються всі наукові полігони.
Нам потрапив до рук такий проєкт документу, який у алярмовому порядку підготував Кабмін.
“Відповідно до статей 92, 122, 123 та 149 Земельного кодексу України вилучити з постійного користування державних підприємств, установ земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності та передати їх у постійне користування державному підприємству “Резерв” без зміни цільового призначення”.
Ось такий документ підготував Прем’єр-міністр України Дмитро Шмигаль посеред війни, під час загострення ситуації на фронті та наступу Трампа на наші рідкоземельні корисні копалини.
Ні, ви не помилилися. Саме так одним розчерком пера усі наукові земельні активи держави передаються фірмі “Роги та копита”, такому собі нашвидкоруч зліпленому підприємству “Резерв”.
Ще не висохла друкарська фарба на цьому розпорядженні, як Фонд держмайна, за підписом Іванни Смачило, виступив з пропозицією максимально прискорити передачу земельних ділянок та просить погодити проєкт Шмигаля у трьохденний строк.
Схоже, ми маємо справу з неособливо закамуфльованим пограбунком не тільки української науки, але й всієї держави!
Хтось дуже поспішає, навипередки з ворогами та недоброчесними друзями, заволодіти українською землею. Залишити українських аграріїв без власної наукової бази, брутально обікрасти весь народ.
Зрозуміло, терпіти таку наругу шоковані межами безцеремонності та злочинної вседозволеності влади щодо земельних активів України науковці не збираються.
Тому буквально вчора, 3 квітня 2025 року, НААН напрацювала свою відповідь на цю рейдерську атаку і просить усіх небайдужих людей, у першу чергу журналістів, її обнародувати.
ЗВЕРНЕННЯ
Президії Національної академії аграрних наук України
щодо внесеної Фондом державного майна України пропозиції
Кабінету Міністрів України про вилучення з постійного користування державних підприємств, установ НААН земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та передачу їх у постійне користування державному підприємству «Резерв» без зміни цільового призначення
Президія Національної академії аграрних наук України своїм рішенням від 02 квітня 2025 року (протокол №4) висловила велику стурбованість і категоричне заперечення щодо змісту окремих складових проєкту розпорядження Кабінету Міністрів України «Про вилучення і передачу земельних ділянок у постійне користування без зміни цільового призначення», запропонованого Фондом державного майна України (лист №10-72-8-НПА від 31.03.2025 року), а саме: вилучення земельних ділянок національних наукових центрів, науково-дослідних інститутів та підприємств НААН загальною площею 135,2 тис. га.
Особливістю агарної науки є те, що вона вимагає значних майнових і земельних ресурсів для забезпечення якісних досліджень в різних грунтово-кліматичних зонах України. Тому обезземелення наукових установ Академії є кроком до знищення провідних наукових установ України (Інституту садівництва; Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва; Державної установи Інститут зернових культур; Інституту сільського господарства північного Сходу; Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла; Інституту сільського господарства Західного Полісся; Інституту овочівництва і баштанництва; Інституту кормів та сільського господарства Поділля; Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку; Інституту сільського господарства Карпатського регіону; Інституту картоплярства НААН; Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського»; Національного наукового центру «Інститут землеробства НААН» тощо). Важко собі уявити, які будуть негативні наслідки через втрату наукових шкіл , які формувалися впродовж сторічної діяльності зазначених наукових установ. Прогнозованим є те, що на українських полях будуть вирощуватись зарубіжні сорти і гібриди сільськогосподарських культур, будуть застосовуватися імпортні добрива, засоби захисту рослин, на фермах будуть утримуватись тварини порід закордонної селекції, застосовуватимуться імпортні кормові добавки та препарати ветеринарної медицини, а також буде використовуватися техніка зарубіжного виробництва. Все це буде закуплятися за кордоном за цінами значно вищими, ніж ціни для фермерів тих країн, в яких створюються і виробляються зазначені технологічні матеріали і технічні засоби. Тому потрібно оберігати і розвивати вітчизняну аграрну науку. Це є завданням державного рівня.
Окрім того, відбудеться скорочення робочих місць, що призведе до соціального напруження в умовах війни та до підриву продовольчої і економічної безпеки нашої держави. Вітчизняне агропромислове виробництво стане повністю імпортозалежним.
Доцільно відмітити, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2021 № 911-р «Про затвердження планів заходів з реформування Національної академії аграрних наук, Національної академії правових наук, Національної академії педагогічних наук на 2021 і 2022 роки» було проведено інвентаризацію і оптимізацію земельних ділянок наукових установ і підприємств НААН. Якщо станом на 31.12.2022 року загальна площа землекористування становила 462,1 тис. га, у тому числі сільськогосподарські угіддя – 409,1 тис. га, рілля – 366,7 тис. га, то в результаті вжиття заходів з неухильного виконання доручень Уряду було передано до сфери управління Фонду державного майна України – 210,1 тис. га, у тому числі, ріллі – 166,1 тис. га. Таким чином на 01 січня 2025 року обсяг землекористування наукових установ і підприємств Академії становить 276,7 тис. га, у тому числі рілля – 217,1 тис. га, що є науково обгрунтованим обсягом землекористування наукових установ і підприємств Академії для виконання статутних завдань. Це положення додатково підтверджують результати, викладені в Аудиторському звіті від 17 грудня 2024 року за результатами державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм Національною академією аграрних наук України за період з 01.07.2018 року по 30.06.2024 року.
За підсумками 2024 року державними підприємствами і госпрозрахунковими установами відання НААН реалізовано продукції (товарів, робіт, послуг) на суму 3447,3 млн грн, що на 566,6 млн грн. більше за аналогічний період попереднього року. Валовий прибуток становив 627,4 млн грн. Чистий фінансовий результат – 52,1 млн грн.
За 2024 рік науковими установами та державними підприємствами відання НААН сплачено податків, зборів та інших обов’язкових платежів на користь держави загальною сумою 958,9 млн. грн.
Національною академією аграрних наук України з метою оптимізації мережі державних підприємств відання НААН та оптимального забезпечення наукових установ земельними ділянками для розвитку стратегічно важливих напрямів наукових досліджень, для забезпечення можливості більш ефективного здійснення наукової, інноваційної, науково-технічної, виробничо-господарської діяльності в галузі агропромислового виробництва, розроблено та направлено на погодження до Міністерства освіти і науки України проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію державних підприємств шляхом приєднання до наукових установ, які перебувають у віданні Національної академії аграрних наук України».
З ухваленням Верховною Радою України та підписанням Президентом України Закону України від 09.01.2025 № 4196-ІХ «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднання юридичних осіб» Національна академія аграрних наук України розпочала публічне обговорення законодавчого акту і підготовку своїх пропозицій щодо реорганізації державних підприємств.
Наукова спільнота Національної академії аграрних наук України вкрай обурена вказаними діями Фонду державного майна України щодо заволодіння земельними ресурсами державної власності, котрі входять до складу основного цілісного майнового комплексу державних підприємств, установ та організацій, що перебувають у віданні НААН, і призначені для здійснення їх статутної діяльності відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Прикро, що в час, коли наукові установи НААН успішно проходять чергову державну атестацію в Міністерстві освіти і науки України, Фонд державного майна України працює на знищення вітчизняної аграрної науки.
Просимо припинити це злочинне знищення аграрної науки, селекції та насінництва, знищення багаторічних дослідів з генетики і племінного тваринництва для забезпечення продовольчої безпеки України як складової національної безпеки держави.
Слава Україні!
Звернення ухвалено членами Президії Національної академії аграрних наук України одноголосно.