Дрібного і середнього фермера поставили на коліна

Дрібного і середнього фермера поставили на колінаНововведення у вигляді експортних мит на ячмінь, пшеницю і кукурудзу, які діють з 1 липня, а також демпінг російського зерна в Причорномор\’ї істотно знизили закупівельну вартість зерна нового врожаю в Україні.

Селяни, які не мають потужностей зі зберігання зерна, опинилися на роздоріжжі: продавати зерно трейдерам або державі – вкрай несприятлива кон’юнктура в порівнянні з минулим роком. \”Якщо в минулому році вартість продовольчої пшениці становила близько 2 тис. грн., то зараз 3 клас пропонується за 1600-1650, максимум 1700 грн. за тонну. Ми відзначаємо здешевлення на 300-350 грн. на тонні на тлі загального подорожчання посівної кампанії\”,- сказав заступник генерального директора Аграрного фонду Сергій Лобас.

Його відомство в цю пору кілька разів в тиждень виходить на тендерні закупівлі зерна і круп\’яних культур, намагаючись приборкати аграрія у важкий для нього період продажів, коли необхідні кошти на посівну кампанію восени. По суті, альтернативи у фермерів немає, на відміну від великих агрохолдингів, які виходять на експортні ринки в третьому кварталі – на піку цін.

Трейдери взяли тайм-аут і чекають закінчення жнив, щоб сформувати ціну, відзначає аналітик ІК \”Драгон Капітал\” Тамара Левченко. Це призвело до того, що немає в даний момент конкретних закупівельних цін – пропозиції від експортерів. Вони обмозговывают прайси після введення мит і скасування возмещавшегося раніше ПДВ. На їх думку, ціна повинна бути зараз дуже низькою і невигідною фермеру. Це і пояснює сподівання, що вже позначилося на темпах експортних відвантажень: вони навряд чи за підсумками першого місяця нового маркетингового року – липня перевищать 600 тис. т.

\”Станом на 10 липня, у портах України зосереджено 200 тис. т зерна, з яких 167 тис. т – ячмінь, і лише 5 тис. т – пшениця\”,- говорить директор департаменту економіки та розвитку аграрного ринку Минагропрода Сергій Кваша. За його словами, економіка виробництва зерна така, що цього сезону його собівартість перевалила за 1 тис. грн., хоча ще в минулому сезоні не дотягувала до цієї цифри. \”Ми підрахували, що середній рівень собівартості виробництва зерна в різних регіонах і господарствах знаходиться в межах 1180-1270 грн. за тонну\”,- говорить чиновник. Він висловлює думку, що аграріям саме час звернутися в Аграрний фонд, щоб продати зерно і заробити на підготовку до осіннього севу, мовляв, можна заробити на такому співробітництві непогано.

Глава Аграрного союзу України Геннадій Новіков також закликає сільгоспвиробників не відмовлятися від такої можливості – скинути зерно в держрезерв. \”Не чекайте пропозицій ціни від трейдерів. Активно підключайтесь до продажу зерна зараз\”,- говорить він. Він також повідомив, що зараз Аграрний союз веде переговори з державним оператором на предмет укладення договорів купівлі-продажу зерна.

Пропонувати такий сценарій фермеру – закладати новий урожай державі – нерозумно, оскільки ціни, які пропонуються Аграрним фондом, – мінімальні і невигідні. \”Ми закуповуємо на тендерах за мінімальними цінами. Всі типи фінансування йдуть без затримок. Аграрний фонд має 2 млрд. на закупівлю ранніх зернових культур в обсязі 1,7 млн. т\”,- говорить Сергій Лобас. Крім того, немає жодних гарантій, що оплата буде своєчасною.

В той же час події на зовнішніх ринках подають сигнал про те, що незабаром ціна зерна в межах України може збільшитися. \”USDA опублікувала черговий звіт про вплив негоду на врожай у світі. Всього через день після виходу цієї інформації вартість зерна в Чикаго 12 липня піднялася на 4,2% , або на $10 на тонні і склала $243,5 за тонну\”,- говорить Тамара Левченко. Прогнози щодо недобору зернових також грають на руку виробникам. \”У Європі дефіцит зерна становить 4 млн. т, в країнах Північної Африки – 1,5 млн. т\”,- говорить Кваша.

Якщо притримати зерно, фермер ще зможе на ньому заробити через продаж трейдерам або продавши на експорт, а співпраця з Аграрним фондом позбавляє його такої можливості, дозволяючи лише відбити витрати. Адже світова кон\’юнктура цін ближче до кінця маркетингового року буде поліпшуватися, чого не скажеш про ситуації в Аграрному фонді. Протягом найближчих двох місяців структура буде мати 2 млрд. грн., витратити які на закупівлю зерна, за словами того ж Лобаса, поки важко через бюрократію.
Экономические Известия

peredplata