У зв’язку з теплою погодою на Буковині активізувались кліщі: досліджено майже 100 зразків кліщів

В теплу пору року активізуються іксодові кліщі. Вони можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, хвороби Лайма.
 
За 3 місяці 2024 року в Чернівецькій області зареєстровано 9 випадків хвороби Лайма, проти 7 за аналогічний період 2023 року. Серед дітей до 17 років включно зареєстровано 1 дитину з хворобою Лайма в м.Чернівці. Випадки захворювання в 2024 році зареєстровані: в Чернівецькому районі 5 випадків, в т.ч. в м.Чернівці – 4 та в Дністровському районі 4 випадки. В усіх випадках зараження (укус кліща) відбулося в 2023 році.
 
В зв’язку з теплою погодою в цьому році активність кліщів почалася раніше. За 3 місяці 2024 року лабораторією ОНІ ДУ «Чернівецький ОЦКПХ» всього досліджено 99 зразків кліщів, з них виявлено 8 кліщів (8%) зі збудником кліщового бореліозу, який спричиняє хворобу Лайма. З досліджених кліщів: 91 кліщ, зібраний в природних вогнищах та 8 кліщів, зняті з людей.
Більшість випадків хвороби Лайма реєструють з травня по листопад. Це період найвищої активності іксодових кліщів.
Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (у середньому 7–14 днів).
 
🔹Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, мігруюча кільцевидна еритема на шкірних покривах, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової й серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик інфікування залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
 
З метою попередження ураження бореліозом та іншими хворобами, які переносяться кліщами, нагадаємо прості правила, які допоможуть уникнути укусів кліща під час прогулянки:
 
🔹Подбайте про відповідне вбрання. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.
🔹Покривайте голову головним убором — кепкою, панамкою, косинкою і закрийте шию.
🔹Перед виходом в ліс для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, що відлякує кліщів.
Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.
🔹На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву на узбіччі: саме там кліщів найбільше.
Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.
 
Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла, повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хвилин до трьох і більше годин, навіть кілька днів.
 
Оглядайте себе та своїх близьких кожні дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: комаха виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус.
Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.
 
Удома виперіть і попрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо на природу брали домашнього улюбленця, його також слід оглянути на наявність кліщів.
Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я. Такий простий огляд має стати звичкою.
 
Джерело: Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб 
 

peredplata