Обережно – кліщі!

В погожі теплі дні багато людей надає перевагу відпочинку на свіжому повітрі, прогулянці в парку, пікніку у лісі або на дачі. Ніхто з відпочиваючих не очікує неприємностей, але вони можуть бути, оскільки настає пора кліщів.

Своїм укусом кліщ, окрім неприємних відчуттів, може призвести до таких інфекційний хвороб як кліщовий енцефаліт, кліщовий поворотний тиф, туляремія, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма, Лайм-бореліоз).

В 2011 році по м. Чернівцях було зареєстровано – 4 випадки хвороби Лайма, в 2012 році – 7, в 2013 році – 3.

Живляться кліщі кров’ю людей і тварин. Голодні кліщі найактивніші з другої половини квітня до середини липня. Найбільш агресивні кліщі з 8 до 11 та з 17 до 20 годин, а в похмуру погоду – цілий день. Вони дуже полюбляють вологу і тепло, погано переносять сонце і засуху. Улюблені їх місця – біля берегів водойм, обабіч доріг (вище 1-1,5 м на рослинність паразити не піднімаються). Вони уловлюють наближення людини чи тварини за 15-20 м. Сидячи на траві чи кущах, ці паразити чіпляються за одяг людини, що проходить поруч або тварину, та проникають на вільні від одягу ділянки тіла.

Кусає кліщ безболісно, оскільки разом зі слиною він вводить до тіла анестезуючу речовину, проте через декілька годин виникає відчуття болю. Разом зі слиною паразит може передавати збудник, який викликає бореліоз. На початкових стадіях хвороба проявляється так званою «мігруючою еритемою» – почервоніння у вигляді кільця, яке має тенденцію до збільшення. Також хворого можуть турбувати підвищена температура тіла, головний біль, слабкість, що досить часто помилково сприймають за гостру респіраторну вірусну інфекцію.

У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками, а також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, перевіряти температуру, оглядати шкіру. В разі появи «мігруючої еритеми», терміново звернутися до лікаря, незалежно від самопочуття. Своєчасна терапія антибіотиками може попередити розвиток захворювання.

Не рекомендується видаляти кліщ самостійно, для цього найкраще звернутися до травмпункту. У разі видалення – кліщ не викидають, його можна доставити на дослідження у лабораторію особливо небезпечних інфекцій відділу дослідження біологічних факторів Державної установи «Чернівецький обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України», що знаходиться за адресою м. Чернівці, вул. М.Гакмана,7.

Найбільш простими та надійними засобами профілактики захворювань, які передаються кліщами є заходи, направлені проти нападу кліщів – застосування репелентів (аерозолі, лосьйони, розчини) і використання засобів індивідуального захисту. При відвідуванні місць, де можлива наявність великої кількості кліщів необхідно одягати світлу однотонну одежу з довгими рукавами, яка щільно прилягає до тіла, користуватися головним убором. Самостійний та взаємний огляди необхідно проводити під час прогулянки кожні дві години. Прийшовши додому необхідно детально обстежити усі частини тіла та одяг на предмет знаходження кліща.

Шановні мешканці міста! Будьте пильні, обізнані та бережіть своє здоров\’я!
Вострікова І.С.,
Начальник відділу епідеміологічного
нагляду Чернівецького міського управління
Головного управління
Держсанепідслужби у Чернівецькій області

peredplata