У МОЗ спростували п’ять міфів про вакцинацію від COVID-19: що потрібно знати

Міністерство охорони здоров’я України розвіяло найпопулярніші міфи про вакцинацію. Зокрема нагадало, що вакцини не спричиняють аутизм і не протипоказані людям із хронічними захворюваннями.

Про це йдеться на сайті МОЗ.

 

Перший міф про те, що краще перехворіти і виробити природний імунітет.

“Якщо хворіти, імунітет, безумовно, сформується. Але він може коштувати дуже дорого через високий ризик виникнення ускладнень: паралічу – від поліомієліту, ураження серця – від дифтерії, пневмонії та ураження мозку – від кору і вітряної віспи”, – йдеться в повідомленні.

У відомстві наголосили, що ризик мати ускладнення перенесеної інфекційної хвороби набагато вищий, ніж ризик побічних реакцій після вакцинації.

 

Другий міф, що вакцини спричиняють аутизм. У 1998 році лікар Ендрю Вейкфілд опублікував статтю про зв’язок між вакциною проти кору, краснухи, паротиту та аутизмом. Але пізніше з’ясувалося, що усі факти, наведені у публікації, сфальшовані.

Подальші дослідження, які провели Центр контролю та профілактики захворювань у США (CDC), медичний інститут Національної академії наук Великобританії, британська Національна служба охорони здоров’я та ще понад десяток учених, спростували зв’язок між вакциною і виникненням аутизму.

Третій міф, що людям із хронічними захворюваннями щеплення протипоказані.

Насправді список абсолютних протипоказань (коли є високий ризик отримати негативну реакцію організму вищий за потенційну користь від вакцини) до щеплення не такий і великий. Передусім – це стан гострої хвороби до настання одужання.

Як підкреслює МОЗ, люди, що мають хронічні хвороби, мають бути щеплені першочергово. Вони більш вразливі до інфекцій, мають важчий перебіг хвороби й більше шансів отримати ускладнення після перенесеного захворювання.

Четвертий міф, що треба чекати до 3 років для вакцинації дітей (щоб організм зміцнів).

Вакцинувати дитину потрібно відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень. У ньому визначений найоптимальніший час введення вакцин (із перших днів життя) для найефективнішого захисту дитини від інфекційних хвороб.

При цьому надзвичайно важливо, щоб дитина отримувала свої щеплення вчасно. Якщо ви з якихось причин пропустили вакцинацію, порадьтеся зі своїм педіатром чи сімейним лікарем, як надолужити пропущені вакцини.

П’ятий міф, що кілька вакцин, введених одночасно, “перевантажують імунітет” та ослаблюють організм.

Насправді, можна вводити кілька вакцин в один день. Щоправда, щеплення треба робити в різні ділянки тіла: наприклад, у праве та ліве плече, а малюкам – у праве та ліве стегно. Також можна використовувати багатокомпонентні вакцини.