На Буковині кількість хворих на туберкульоз зросла на 41%

На Буковині кількість хворих на туберкульоз зросла на 41%Щорічно 24 березня в усьому світі відзначається День боротьби з туберкульозом. Саме в цей день понад 130 років тому німецький учений Роберт Кох оголосив про визначення збудника цієї хвороби, що пізніше отримав назву «мікобактерія туберкульозу».

Здавалось би, це відкриття разом із запровадженням ефективних протитуберкульозних заходів повинно було ліквідувати туберкульоз в усьому світі, але, на жаль, цього не сталося. Сьогодні ця хвороба залишається великою проблемою як міжнародної, так і національної охорони здоров’я багатьох країн, в тому числі й нашої. Кожного року на туберкульоз хворіє понад 30 тисяч українців. На Буковині з приводу цієї недуги за медичною допомогою щорічно звертається близько 400 людей. І хоча у 2012 році показники захворюваності на туберкульоз в нашій області залишались нижчими за загальнодержавні, проте, порівняно з 2011 роком, показник захворюваності зріс на майже 10%, а кількість хворих, котрі несуть найбільшу загрозу для оточуючих (виділяють мікобактерії туберкульозу), зросла на 41%.

Що ж потрібно знати про туберкульоз?

• Туберкульоз може уражати всі органи і системи організму, проте в 95% випадків місцем його локалізації є легені.

• Найчастіше туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. При кашлі, чханні, розмові хворого, який виділяє збудник туберкульозу в повітря, на оточуючі предмети потрапляють дрібні крапельки мокротиння й слини. Мікроби після висихання мокротиння довго залишаються життєздатними, особливо в слабо освітлених місцях. Навіть у сухому мокротинні на різних предметах вони зберігають свої патогенні властивості до шести-восьми місяців. Це зумовлює можливість передачі збудника через посуд, білизну, книги.

• На туберкульоз хворіють не тільки люди, а й тварини. Тому зараження можливе і при вживанні некип’яченого молока, недостатньо провареного м’яса, при догляді за хворими на туберкульоз домашніми тваринами.

• На туберкульоз хворіють люди різного віку, статі й соціального статусу.

• Проникаючи і поширюючись в організмі людини, мікобактерії туберкульозу не обов’язково викликають захворювання. Під дією захисних сил організму багато з них гине, проте деякі можуть зберегти життєздатність і роками перебувати в організмі до певного часу, не завдаючи йому шкоди. Несприятливі чинники, такі як неповноцінне харчування, погані житлові умови, стреси, недосипання, зниження опірності організму внаслідок перенесених інших хвороб, низька санітарна культура населення збільшують ризик зараження. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз ті, хто зловживає алкоголем і тютюнопалінням. Все це знижує імунітет організму, і зустріч з паличкою Коха може обернутися трагедією.

• Основними загальними симптомами туберкульозу легень є:

– кашель, що триває більше 2-3 тижнів;
– слабкість, швидка втомлюваність;
– погіршення апетиту;
– підвищення температури тіла та пітливість вночі.

• Ознаки початкових форм туберкульозу бувають дуже неясними й невиразними, тому за наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно якомога швидше звернутись до лікаря та не займатись самолікуванням.

Правила профілактики туберкульозу нескладні, але важливі:

– ведіть здоровий спосіб життя, відмовтесь від шкідливих звичок, які знижують опірність організму;
– проводьте щоденне вологе прибирання та провітрювання помешкання;
– не чистіть у кімнаті одяг і взуття;
– завжди мийте руки перед вживанням їжі;
– дотримуйтесь збалансованого режиму харчування;
– не купуйте м\’ясо, молоко на стихійних ринках;
– молоко вживайте тільки кип\’ячене;
– дотримуйтесь правильного режиму праці та відпочинку;
– гартуйте свій організм, займайтеся фізкультурою і спортом;
– якомога частіше бувайте на свіжому повітрі.

• Найдієвішим методом специфічної профілактики туберкульозу в дитячому віці є профілактичні щеплення. Перше щеплення (вакцинація) проводиться в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Наступному щепленню (ревакцинації) підлягають здорові діти з негативною пробою Манту в 7-річному віці.

• Дорослим з метою раннього виявлення туберкульозу необхідно проходити профілактичне флюорографічне обстеження один раз у 2 роки, працівникам декретованих професій, особам з груп ризику (хворим на цукровий діабет, виразкову хворобу, з хронічними захворюваннями легень, імунодефіцитними станами, мігрантам, особам без певного місця проживання, хворим на алкоголізм та іншим) — 1 раз на рік. Для дітей єдиним методом виявлення туберкульозу є проведення щорічної туберкулінодіагностики (проби Манту).

• Вчасно виявлений туберкульоз краще піддається лікуванню.

Шановні буковинці, бережіть своє здоров’я, будьте уважні до себе та своїх рідних!

Н. Захарюк, головний спеціаліст відділу епідеміологічного нагляду та санітарної охорони території управління організації державного санітарно-епідеміологічного нагляду Головного управління Держсанепідслужби у Чернівецькій

peredplata