Новий штам коронавірусу «Омікрон» вже виявили у Європі. Що про нього відомо?

Всесвітня організація охорони здоров’я назвала новий штам коронавірусу з великою кількістю мутацій «Омікрон» та визнала його таким, що викликає занепокоєння. Це вже п’ятий варіант, що непокоїть ВООЗ. 

Загрозливість нового штаму B.1.1.529 оцінювала технічна консультативна група з еволюції коронавірусу. Вперше про «Омікрон» ВООЗ повідомили 24 листопада.

Він почав поширюватися у Південній Африці, раніше вважалося, що там переважає штам «Дельта». Однак останніми тижнями у країні зросла кількість інфекцій, що збігається з виявленням нового варіанта. Наразі поширення «Омікрону» фіксують у всіх провінціях Південної Африки.

Спершу його виявили у Ботсвані, Південній Африці та Гонконзі – в мандрівника з Південної Африки. Як пише BBC, у Південній Африці повністю вакциновано лише 24% населення, що може спровокувати швидке поширення нового штаму у країні та за кордоном.

Реклама партнерів

Так, один випадок уже підтвердили в Ізраїлі у мандрівника з Малаві, ще у двох людей підозрюється новий штам. А 26 листопада штам зафіксували у Бельгії у мандрівника, який був у Єгипті та Туреччині. Це перший випадок нового штаму в Європі.

Перша підтверджена інфекція «Омікроном» була зі зразка, зібраного 9 листопада. У ВООЗ кажуть, що цей варіант має велику кількість мутацій, деякі з яких викликають занепокоєння. Попередні дані свідчать про підвищений ризик повторного зараження людини, яка вже перехворіла на COVID-19.

Наразі тривають дослідження нового штаму. Поки немає інформація, що «Омікрон» більш заразний та викликає тяжкий перебіг захворювання.

У чому особливість нового штаму?

Вчені заявили, що новий штам має 32 мутації в білку-«шипі» коронавірусу, за допомогою якого вірус проникає в клітини та розмножується. Науковці занепокоєні, що нові мутації можуть погіршити ефективність вакцин проти COVID-19. Оскільки частина вакцин працює так, що доставляє в клітини ген із закодованим білком-«шипом», клітина синтезує цей білок, а організм людини виробляє імунну відповідь.

Щоб зрозуміти, чи дійсно через новий штам зменшується ефективність препаратів, експертам потрібен час. Компанія BioNTech, яка разом із Pfizer розробила одну з вакцин, заявила, що дізнається, чи захищає препарат від нового штаму через 2 тижні.

За словами її представників, адаптувати вакцину до нового штаму можна упродовж 6 тижнів, а упродовж 100 днів країни зможуть отримати партії препаратів, які краще захищають від нового варіанта.

Штам COVID-19 “Дельта” та нововиявлений штам “Омікрон” мають різні основні ризики. Про це під час спільної прес-конференції з прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном заявив головний медик країни Кріс Вітті.

“Штам “Дельта” в основному просувався за рахунок здатності швидко поширюватись, але менше занепокоєння викликала його здатність уникати вакцин, – заявив Вітті. – В теперішньому [штамі “Омікрон”] що нас примушує діяти швидко, так це теоретична можливість ймовірного уникнення вакцин”.

Джонсон також відзначив, що про новий штам “Омікрон”, виявлений в Африці, ще небагато відомо, але “видається, що “Оміркон” поширюється дуже швидко і серед тих, хто пройшов подвійну вакцинацію”.

У Великій Британії було виявлено два випадки заражень новим штамом. Після повідомлень про новий штам, починаючи з п’ятниці деякі європейські країни ввели обмеження на подорожі з країн регіону. США також обмежили подорожі до низки африканських країн.

Основні компанії-виробники вакцин від COVID-19 заявили, що вже почали працювати з новим небезпечним штамом коронавірусу і вивчати необхідність адаптації вакцини.

Дивіться також: Студія Вашингтон. Небезпека нового штаму ОМІКРОН – подробиці

Студія Вашингтон. Небезпека нового штаму ОМІКРОН - подробиці
 
Джерело: Voanews