Олена Билім
Щороку 15 липня українські християни східного обряду вшановують День пам’яті рівноапостольного князя Володимира Великого. Цей день є потрійним святом, оскільки саме 15 липня також відзначаються День Хрещення Київської Русі-України та День Української державності.
Ці свята символізують нерозривний зв’язок між духовною спадщиною, історією та суверенітетом нашої країни. День Володимира Великого нагадує про епохальне рішення князя, яке визначило подальший шлях розвитку української нації.
День Володимира 2025
У День Хрещення Русі-України у храмах Православної Церкви України відбуваються урочисті богослужіння на честь Володимира Великого. Оскільки князь канонізований як рівноапостольний святий, віряни звертаються до нього з щирими молитвами.
Люди просять святого Володимира про зцілення від хвороб, захист від бід і ворогів, а також про зміцнення у вірі. У мирний час у це свято в Україні, особливо у столиці, проводилися численні урочистості, що підкреслювали його національне значення. Традиційно організовувалися хресні ходи, а на Володимирській гірці Предстоятель ПЦУ звершував молебень біля пам’ятника святому рівноапостольному князю Володимиру, збираючи тисячі вірян.
Заборони на День Хрещення Київської Русі-України
Церква встановлює певні заборони на День пам’яті рівноапостольного князя Володимира. У цей день категорично не рекомендується вживати лайливі слова, сваритися, ображати будь-кого або бажати зла іншим.
Важливо також уникати згадування старих образ чи неприємних подій. Замість цього, вірянам слід присвятити день світлим думкам, добрим справам та взаємній повазі. Цей день має бути наповнений позитивом, молитвами та роздумами про духовне оновлення, що відповідає духу свята Хрещення.
Прикмети 15 липня
Народні прикмети 15 липня здавна використовувалися для передбачення погоди та зміни сезонів.
- Вважалося, що якщо ввечері чути гучний скрекіт коників, то незабаром настане спека.
- Густий туман ввечері 15 липня віщував літній дощ, а грім цього дня також вказував на швидке наближення опадів.
- Якщо 15 липня зранку пройшов дощ, це вважалося доброю ознакою, що провіщала повернення сонячної погоди вже в обід.
- Особливу увагу звертали на дерева: якщо липа цього дня вже пожовтіла, очікувалася пізня осінь з великою кількістю теплих днів.
- Натомість, якщо інші дерева починали жовтіти раніше за липу, це було передвістям швидкого настання холодів.
Ці прикмети є частиною давньої народної мудрості, що допомагала людям орієнтуватися у природних явищах.