цей день 11 червня

162-й день року за Григоріанським календарем – до закінчення року залишилось 203 дні. Іменинники – Іван.

Головні події 11 червня

Всі події 11 червня

323 до н. е. – У Вавилоні (сучасний Ірак) помер 33-річний Олександр Македонський, великий полководець і завойовник, чия імперія простяглася від Середземного моря до Індії.

середні віки

941 – При спробі захопити Константинополь флот Великого князя київського Ігоря розбитий візантійською ескадрою.
978 – У результаті міжусобної війни за київський престол Великий князь київський Ярополк, який прибув до містечка Родень (поблизу сучасного Канева) на переговори до свого брата новгородського князя Володимира, був підступно убитий за його наказом варязькими воїнами. Того ж дня новгородський князь Володимир Святославич став княжити в Києві.
1125 – Війська хрестоносців під керівництвом Балдуїна II, короля Єрусалима, при підтримці вірменського князя Левона I і Жослена I, графа Тріполі, розбили армію сельджуків у битві біля Аази (сучасна Сирія). Здобич, захоплена хрестоносцями, дозволила викупити багатьох людей, що знаходились у полоні сельджуків, в тому числі і майбутнього графа Едеси Жослена II.
1258 – Прелати, графи і близько 100 баронів, що зібрались Оксфорді, підписали петицію королю Генріху III, в якій скаржилися на свавілля і погане управління, і прийняли ряд постанов, якими обмежували самодержавну владу короля: згідно т. зв. Оксфордським провізіям, влада в Англії фактично переходила до ради з 15 баронів, яка повністю контролювала дії короля, призначала та зміщувала вищих посадових осіб, і тричі на рік скликала т. зв. парламент з 27 найбільших баронів для обговорення найважливіших державних справ.
1429 – В ході Столітньої війни відбулась битва біля Жаржо між французькими і англійськими військами, яка стала першою успішною наступальною операцією французів під керівництвом Жанни д’Арк.
1488 – Відбулася вирішальна битва громадянської війни в Шотландії — війська короля Якова III були розбиті армією його сина у битві біля Сочиберні. Сам король загинув при спробі втечі і 24 червня на шотландський зійшов Яків IV, перший король Шотландії епохи Відродження.
1509 – Англійський король Генріх VIII одружився на Катерині Арагонській, першій із шістьох жінок, котрі в нього були за життя. Коли виявилося, що Катерина не може народити спадкоємця престолу, Генріх розвівся з нею без згоди на те Ватикану, що привело до Протестантської реформації в Англії. Двох із п’яти інших своїх жінок, Анну Болейн і Катерину Говард, Генріх наказав стратити за звинуваченнями в подружній зраді. У 1553 році Марія, дочка Генріха і Катерини Арагонської, стала королевою по смерті свого зведеного брата Едуарда VI, а в 1558 році на англійському престолі її змінила зведена сестра Єлизавета, що правила під іменем Єлизваети I.
1580 – Іспанський конкістадор Хуан де Ґарай в районі басейну ріки Ла-Плата відновив зруйноване індіанцями містечко, яке він назвав «Місто Пресвятої Трійці і порт Богоматері Святої Марії хороших вітрів», яке на початку XIX століття було скорочене до Буенос-Айрес («Хороші вітри»).
1606 – Новгородським митрополитом Ісидором на царський престол коронаваний думний боярин Василь Іванович Шуйський, що правив під іменем Василь IV. Він став останнім Рюриковичем на російському престолі.

нова історія

1648 – У Москві розпочався один з найбільших народних виступів, відомий під назвою “Соляний бунт”, причиною котрого було збільшення податків з населення замість відміненого податку на сіль. Результатом бунту стала страта деяких близьких до царя Олексія Михайловича бояр і заслання головного радника боярина Бориса Морозова.
1770 – Англійський мореплавець Джеймс Кук відкрив біля узбережжя Австралії Великий Бар’єрний риф.
1775 – У кафедральному соборі Реймса на престол Франції короновано 21-річного Людовика XVI Бурбона, усунутого від влади в результаті Французької революції.
1798 – Після доби боїв війська Мальтійського ордену здались армії Наполеона Бонапартаа.
1858 – В Санкт-Петербурзі освячено Ісакієвський собор, збудований за проектом архітектора Августа Монферрана.
1895 – За маршрутом Париж — Бордо — Париж проведено перші в світі автоперегони. Середня щвидкість переможця Еміля Левассора, який змагався на авто власного підприємства «Панар-Левассор» і здолав дистанцію за 48 годин 48 хвилин, становила 24 км/год. По закінченні змагань він заявив: “Це було безумство! Я гнав зі швидкістю 30 кілометрів на годину!
1898 – В Китаї почалась «Реформа ста днів», ініційована імператором Гуансюй і направлена на реформування армії, розвиток залізничного транспорту, промисловості і створення пошти. Із-за протидії консерваторів та імператриці Цисі реформа була згорнута 21 вересня, а імператор опинився під домашнім арештом в результаті війського перевороту, який поглибив кризу маньчжурської династії, що була невдовзі скинута Сіньхайською революцією 1912 року.
1912 – Поблизу села Мала Перещепина Костянтиноградського повіту Полтавської губернії (нині Новосанжарського району Полтавської області) випадково було знайдено поминальний комплекс із більш, ніж 800 предметами, ідентифікований вченими як могила хана Кубрата.
1930 – Американський зоолог Вльям Біб та інженер Отіс Бертон спустились на збудованій ними батисфері на глибину 400 метрів. Через два роки вони досягли глибини 900 метрів, але із-за того, що батисфера спускалась з корабля на стальному тросі й існувала реальна загроза його обриву, наступні експерименти було припинено.
1937 – На закритому судовому засіданні Спеціальної судової палати Верховного Суду СРСР засуджена до смертної кари група вищих радянських воєначальників — маршал Михайло Тухачевський, командарми 1-го рангу Йона Якір та Ієронім Уборевич, командарм 2-го рангу Август Корк, комкори Роберт Ейдеман, Вітовт Путна, Борис Фельдман і Віталій Примаков. «Справа Тухачевського» стала початком широкомасштабних репресій в РСЧА. Ухвалою Військової Колегії Верховного Суду СРСР від 31 січня 1957 року всі підсудні були виправдані і реабілітовані за відсутністю складу злочину.

новітня історія

1940 – В ході Другої Світової війни війська союзників почали облогу Мальти. Битва за Мальту, завдяки виключно важливому розташуванню острова, стала одним з ключових епізодів війни і завершилась 20 листопада 1942 року поразкою німецько-італійських військ.
1944 – Завершено перший етап висадки в Нормандії союзницьких військ в рамках програми відкриття Другого фронту. За п’ять днів на п’яти різних пляжах вздовж півночного узбережжя Франції висадилось 300 тисяч американо-канадсько-британських військовослужбовців, котрі в цей день з’єднались в єдиний фронт на плацдармі площею 200 квадратних кілометрів.
1961 – Композиція Роя Орбісона під назвою “Running Scared” зайняла першу сходинку в хітпараді “Billboard”. Це був його перший з 23 хітів (“Oh Pretty Woman”, “Crying”, “Dream Baby”, “Mean Woman Blues” та ін.), котрі в різні роки входили в десятку кращих. В 1987 році Роя Орбісона було обрано до Залу слави рок-н-ролу, а через рік, в грудні 1988 року у віці 52-х років він помер від сердечного приступу.
1964 – Відбуваючи п’ятирічне тюремне покарання, Нельсон Мандела, отримав новий термін ув’язнення — довічний. Він вийшов на свободу лише в лютому 1990 року, провівши в тюрмі 28 років. У 1994 році на перших в країні демократичних виборах Нельсон Мандела був обраний президентом Південно-Африканської Республіки і став першим чорношкірим на цій посаді.
1966 – У Сан-Франциско відбувся перший виступ рок-співачки Дженіс Джоплін. Вона почала свою музичну кар’єру в 23 роки з групою Big Brother and the Holding Company, котра стала сенсацією на поп-фестивалі в Мотереї в 1967 році. Єдиним хітом групи стала композиція “Piece of My Heart” (1968). Сольно Дженіс випустила хіти “Down on Me” та “Me and Bobby McGee” і померла в жовтні 1970 року від передозування героїну. Big Brother and the Holding Company припинили своє існування в 1972 році.
1967 – Закінчилась Шестиденна війна Ізраїлю з Сирією, Єгиптом та Йорданією, на боці котрих виступили також Ірак, Алжир та Кувейт. В ході бойових дій Ізраїль завоював Синайський півострів, Сектор Газа, Західний берег ріки Йордан, Східний Єрусалим і Голанські висоти, в 2,5 рази збільшивши свою довоєнну територію. Незважаючи на резолюцію ООН про звільнення всіх окупованих територій, Ізраїль заявив, що піде з них лише після визнання всіма арабськими державами права на існування Ізраїлю як держави.
1972 – В Нью-Йорку пройшла прем’єра скандального 62-хвилинного фільму “Глибоке горло” з Ліндою Лавлейс у головній ролі.
1982 – На екрани США вийшов фільм Стівена Спілберга «Інопланетянин». Фільм отримав чотири премії «Оскар», дві премії «Золотий глобус», а його доходи від прокату і продажу відеокасет цієї стрічки перевищили 700 мільйонів доларів.
1987 – За підсумками парламентських виборів Маргарет Тетчер стала першим за останні 160 років прем’єр-міністром Великої Британії, котрого тричі підряд обрано на цю посаду.
1990 – Верховна Рада УРСР змінила порядок вирахування часу на території України, приєднавши Українудо східноєвропейської часової зони.

наш час

1991 – Microsoft випустила операційну систему MS DOS 5.0, в якій з’явилась підтримка дисководів 3,5″ ED 2,88 Мбайт, повноекранний текстовий редактор та інтерактивна довідка.
1993 – На екрани США вийшов фільм Стівена Спілберга «Парк Юрського періоду». Він став віхою у розвитку комп’ютерних спецефектів у кіно і входить до списку найбільш достовірних науково-фантастичних фільмів. На поточний момент (5 листопада 2013 року) «Парк Юрського періоду» знаходиться на 13 місці серед найбільш касових фільмів в світовому прокаті і шістнадцятим по зборах в США.
1998 – Пакистан оголосив про безстроковий мораторій на ядерні випробування і висловив готовність до проведення переговорів з Індією.
1999 – Після прийняття Радою безпеки ООН резолюції 1244, яка визначила правовий статус Косово закінчилась війна між албанськими сепаратистами і Югославією, яка почалась в 1996 році. Контроль над Косово і Метохією перейшов до міжнародних сил НАТО, введених в Югославію для запобіганню етнічним чисткам в регіоні.
2001 – В американському штаті Індіана страчено Тімоті Макуея, який зізнався у влаштуванні в 1995 році вибуху в місті Оклахома, внаслідок чого загинули 168 людей. Засудженому до страти зробили смертельну ін’єкцію. Тімоті Маквей не зробив передсмертної заяви, але залишив записку, в якій процитував вірш поета вікторіанської доби Вільяма Ернеста Гейлі: “Я господар долі моєї. Я капітан душі моєї”. Страта Тімоті Маквея стала першою за понад 30 років, яку здійснив федеральний уряд США.
2002 – Програвши команді Данії, футбольна збірна чемпіона світу Франції зайняла останнє, четверте місце у своїй групі, безславно закінчивши групові змагання на першості світу в Кореї-Японії, — у трьох матчах вже екс-чемпіон не зумів здобути жодної перемоги і забити бодай одного голу у ворота суперників.
2002 – Донецький «Шахтар» переміг в Ужгороді місцеве “Закарпаття” з мінімальним рахунком 1:0 і вперше у своїй історії став чемпіоном України. Тим самим гірники перервали 9-річну гегемонію київського “Динамо”, яке так і не змогло відсвяткувати ювілейну 10-ту перемогу в національній першості.
2002 – Конгрес США прийняв резолюцію № 269, якою затвердив першість Антоніо Меуччі як винахідника телефону (яка раніше приписувалась Александру Беллу).
2009 – Експерти Світової Організації охорони здоров’я оголосили пандемію свинячого грипу від вірусу A/H1N1; це перша офіційна пандемія за останні 40 років
2010 – У ПАР розпочався 19-й чемпіонат Чемпіонат світу з футболу — у першому матчі команда господарів зіграла у нічию 1:1 зі збірною Мексики.
2012 – Перший матч групового етапу Євро-2012, що відбувся в Києві на стадіоні «Олімпійський», Україна — Швеціязавершився з рахунком 2:1. Програючи з рахунком 0:1 після забитого Златаном Ібрагімовичем на 52-й хвилині голу, українська команда змогла відігратися після двох голів Андрія Шевченка.
2017 – Набуло чинності рішення Європейського Союзу про надання громадянам України безвізового режиму для короткострокових поїздок до країн ЄС і Шенгенської зони (за винятком Великобританії та Ірландії).

Народились 11 червня

1776 – 31 березня 1837, Джон Констебл, англійський живописець-пейзажист.
1867 – 11 грудня 1945, Чарльз Фабрі, французький фізик; відкрив існуючий в стратосфері озоновий шар.
1899 – 16 квітня 1962, Ясунарі Кавабата, японський письменник (“Снігова країна”, “Стогін гори”), лауреат Нобелівської премії (1968). 120 років з дня народження.
1910 – 26 квітня 1991, Карміно Коппола, американський композитор, диригент; автор музики до фільмів свого сина, Френсіса Форда Копполи, “Хрещений батько: Частина 2” і “Апокаліпсис сьогодні”.
1910 – 25 червня 1997Жак-Ів Кусто, французьский океанограф, винахідник акваланга, письменник («Живе море», «Світ мовчання»), кінематографіст (“Підводна одіссея Кусто”).
1925 – 1 листопада 2006, Вільям Стайрон, американський письменник (“Довгий марш”, “Зізнання Ната Тернера”).
1935 – 29 серпня 2016Джин Вайлдер (Джером Сілвермен), американський актор (“Нічого не бачу, нічого не чую”, “Молодий Франкенштейн”, “Жінка в червоному”, “Тут зла нема”, “Убивство в містечку”).
1946 – Олег Борисович Видов, російський кіноактор (“Тринадцять днів”, “Червона спека”, “Демидови”, “Вершник без голови”, “Звичайне чудо”, “Я крокую по Москві”). Сьогодні 73-а річниця.
1949 – Френк Беад, ударник американської групи ZZ Top. Сьогодні 70-а річниця.
1955 – Юрій Георгійович Сєдих, український легкоатлет, метальник молота, дворазовий Олімпійський чемпіон (1976, 1980), чемпіонн світу (1991). Сьогодні 64-а річниця.
1953 – Віталій Васильович Білоножко, український естрадний співак; Народний артист України (1995). Сьогодні 66-а річниця.
1958 – Уго Санчес, мексиканський футболіст, неодноразовий кращий бомбардир чемпіонату Іспанії (в складі мадридського “Реала”), член збірної Мексики. Сьогодні 61-а річниця.
1959 – (Джеймс) Г’ю Лорі, англійський актор ( «Дживc і Вустер», «Доктор Хаус»), письменник, музикант. Сьогодні 60-а річниця.
1969 – Сергій Миколайович Юран, український футболіст (“Динамо” Київ, “Спартак” Москва, “Бенфіка” Португалія). Сьогодні 50-а річниця.
1970 – Анжеліка Миколаївна Рудницька, українська співачка, віце-президент мистецької агенції «Територія А». Сьогодні 49-а річниця.
1985 – Інна Анатоліївна Цимбалюк, українська фотомодель, телеведуча, актриса (Якби я тебя кохав); Міс Україна — Всесвіт (2006). Сьогодні 34-а річниця.
1986 – Шиа Лабеф, американський актор (“Параноя”, “Трансформери”). Сьогодні 33-а річниця.

Померли 11 червня

978 – Ярополк Святославич, Великий князь Київський (972-978 рр.); старший син Святослава Ігоровича (Хороброго). 1041 рік тому, в 23 роки (нар. 955 р.).
1183 – Генріх Молодий, співкороль Англії (1170-83 рр.); син Генріх II Плантагенета. 836 років тому, в 28 років (нар. 28 лютого 1155 р.).
1488 – Яків III (Яків Стюарт), король Шотландії (1460-88 рр.). 531 рік тому, в 36 років (нар. 10 липня 1452 р.).
1727 – Георг I (Георг Людвіг Гановер), король Англії (з 1714 р.), перший представник Гановерської династії на англійському троні. 292 роки тому, в 67 років (нар. 28 травня 1660 р.).
1859 – Клеменс Меттерніх-Віннебург, австрійський політичний діяч, канцлер (1821-48 рр.), один із засновників Священного союзу. 160 років років тому, в 86 років (нар. 15 травня 1773р.).
1937 – Реджинальд Мітчел, англійський авіаконструктор (винищувач “Спітфайр”). 82 роки тому, в 42 роки (нар. 20 травня 1895 р.).
1970 – Олександр Федорович Керенський, російський політичний діяч, член партії есерів; голова Тимчасового уряду Росії (1917). 49 років тому, в 89 років (нар. 4 травня 1881 р.).
1973 – Джон Крізі, американський письменник, автор більше 600-т детективних романів під 28-а псевдонімами. 46 років тому, в 65 років (нар. 17 вересня 1908 р.).
1979 – Джон Вейн (Меріон Моррісон), американський кіноактор; знявся більш, ніж в 200 стрічках, лауреат премії «Оскар» (“Справжній подарунок” [1969]; “Ріо Браво”, “Форт Апачів”, “Шукачі”, “Спокіний”, “Зелені берети”, “Диліжанс”). 40 років років тому, в 72 роки (нар. 26 травня 1907 р.).
1982 – Анатолій Олексійович Солоніцин, російський актор (Андрій Рубльов, Перевірка на дорогах, Соляріс, Сталкер). 37 років тому, в 48 років (нар. 30 серпня 1934 р.).
1993 – Мстислав (Степан Іванович Скрипник), патріарх (з 1990 р.) Київський (УАПЦ). 26 років тому, в 95 років (нар. 10 квітня 1898 р.).
2000 – Хафез Асад, президент Сирії (1971-2000 рр.). 19 років тому, в 70 років (нар. 6 жовтня 1930 р.).
2009 – Георгій Олександрович Вайнер, російський письменник (“Ера милосердя”, “Євангеліє палача”). Автор ста п’ятдесяти книг і сценаріїв до двадцяти двох фільмів. Популярність письменникові принесли детективні романами, написаними в співавторстві з братом Аркадієм Вайнером. 10 років років тому, в 71 рік (нар. 10 лютого 1938р.).
2012 – Теофіло Стівенсон, кубинський боксер, триразовий олімпійський чемпіон з боксу та триразовий чемпіон світу. 7 років тому, в 60 років (нар. 29 березня 1952 р.).
Історія ядерної зброї
ІНФОГРАФІКА
Історія ядерної зброї

peredplata