9 січня – Степана. Історія свята, традиції та прикмети. Що можна робити в цей день.

9 січня православні вшановують пам’ять першого християнського мученика Стефана. У народі це свято, який приходить на період святок (з 6 по 19 січня), називають “Степанів день”.

Стефан Першомученик – апостол, мученик. Християнський святий, один з перших християн. Диякон Єрусалимської християнської громади.

Згідно з Біблією (Дії Апостолів) творив чудеса, переконливо проповідував про Христа. З 560 року його прах перепохований у римській церкві Сан Лоренцо фуорі ле Мура.

В основі імені Степан лежить грецьке слово “стефанос”, тобто вінок, оздоблений обруч. Сподобалося воно і жінкам: Стефанія, Стефа. Степан у різних народів звучить по-різному: Сцяпан, Стефан, Іштван, Штефан, Стівен, Естебан, Стефано тощо.

Традиції та повіря на Степана
У цей день, 9 січня, дівчата ворожать на швидке заміжжя. Роблять це так: розсипають зерно і перераховують. Якщо випадає парне число, значить, цього року дівчині вдасться знайти пару. Якщо залишилася одна зернина, то заміж дівчина вийде нескоро.

Також в цей день змивали тугу з серця. Для цього ставили 12 колів в полі. Їх розміщували у формі круга, а потім лили воду в середину. А щоб захистити будинок від всякої нечисті, господар в цей день забивав навколо будинку осикові кілки. Вірили, що вони не впустять у будинок зло.

Вірять, якщо в день Степана напоїти тварин водою з відра, в якому була срібна монетка, то вони весь рік будуть здоровими.

Також 9 січня слідкують за погодою. Кажуть, якщо у цей день на деревах видно іній – чекай багатого врожаю зерна. Мороз 9 січня також обіцяє урожайний рік. А от снігопад на Степанів день віщує багатий урожай ягід та грибів

Якщо 9 січня туман стелиться над дорогами, то чекайте потепління. Якщо вночі місяць червоний, то скоро випаде сніг.

Народні прикмети на 9 січня – Степана
Якщо людина народилася в день Степана, то буде чудовим господарем і сім’янином.
Якщо на деревах видно іній – чекай багатого врожаю хлібних культур.
Мороз і сонце 9 січня за вікном обіцяють урожайний рік.
Вважалося, що якщо в день Степана напоїти коня водою з відра, в якому була срібна монетка, то тварина весь рік буде сумирним і поступливим. Також такий обряд, згідно з повір’ями, захищав коней від хвороб.
Снігопад в день 9 січня обіцяв багатий урожай ягід та грибів.
Якщо ворони гніздяться на снігу – чекай швидкого тепла. Якщо ж птахи 9 січня збираються зграйками на верхівках дерев, то морози ще будуть тривати досить довго.
Якщо господар в цей день обгородить свій будинок осиковими кілками, то протягом усього року в нього не ввійде ніяка нечисть.
Якщо на вулиці 9 січня не видно дрібних птахів, значить, скоро почнуться снігопади.
Якщо кінь фиркає, погода буде м’якою і теплою. А якщо кінь трусить гривою і поводиться неспокійно, то чекай сніжної бурі. Якщо кінь лежить на землі – настане тепла погода.
Якщо у коня копита спітнілі 9 січня – скоро прийде весна.
Якщо гуси лапи підтискають – скоро похолодає.
Туман стелиться над полями – це прикмета до потепління.
Якщо вночі місяць червоний – вранці буде тепло, але випаде сніг.
Якщо заєць прибіг 9 січня в село, значить, скоро почнуться затяжні холоди.

peredplata