Техніка, закуплена для відеоспостереження під час виборів 2012 року, припадає пилом

32 192 програмно-апаратних комплекси для відеоспостереження під час виборів народних депутатів 28 жовтня 2012 року було закуплено і встановлено у виборчих дільницях по всій Україні.

Як повідомляє ГО \”Опора\” вартість одного програмно-апаратного комплексу становить 6 086 грн. Тільки сама техніка вартувала бюджету майже 200 мільйонів гривень. Загалом ж на кампанію відеоспостереження було витрачено майже мільярд гривень. Тепер ж всі ці камери, ноутбуки припадають пилом десь на складах. Техніка морально застаріває. І це при тому, що члени дільничних виборчих комісій, працівники органів ведення реєстрів постійно нарікають на брак технічного оснащення.

Тому ОПОРА звертається до всіх зацікавлених сторін якнайшвидше вирішити питання з передачею програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження відповідним державним структурам.
Нагадаємо, що кампанія відеоспостереження під час виборів нардепів 28 жовтня 2012 року була протягнута в Верховній Раді тодішнім депутатом від Партії регіонів Владиславом Забарським, який був автором законопроекту “Про особливості забезпечення відкритості, прозорості і демократичості виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року” та “Про внесення змін до закону України “Про державний бюджет на 2012 рік”.

Громадянська мережа ОПОРА тоді публічно заявила, що вказаний законопроект є невдалою спробою скопіювати закордонний досвід із забезпечення прозорості і відкритості виборчого процесу http://oporaua.org/news/1566-opora-ocinyly-zakonodavchi-novaciji-lpro-veb-kameryr-na-dilnycjah

Незважаючи на негативний висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради України http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_2?id=&pf3516=10681&skl=7, депутати законопроект підтримали. Кабмін виділив на сумнівну кампанію майже мільярд гривень http://nikorupciji.org/2014/04/29/pro-scho-movchat-kamery-za-milyard/

До речі, встановленням камер відеоспостереження на дільницях під час виборів до Верховної Ради України в жовтні займалась компанія http://dt.ua/POLITICS/kabmin_viznachiv,_yaka_kompaniya_otrimae_milyard_za_vstanovlennya_veb-kamer_na_viborah.html , яка обслуговувала минулі президентські вибори в Росії за 3,5 млрд грн, а саме: ПрАТ “Сітронікс інформаційні технології України”.

Уже після виборів координатор виборчих та політичних програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська заявила, що вказані “камери – це приклад \”фасадної\” демократії”. http://oporaua.org/en/video/article/4015-olga-ajvazovska-qvideokamery-na-vyborah-ce-pryklad-qfasadnojiq-demokratijiq

У вересні 2013 року Рахункова палата України визнала http://ua.comments.ua/money/209611-rahunkova-palata-viznala-shcho-milyard-na.html систему відеоспостереження на виборах, яка обійшлася бюджету в 955,3 млн грн, неефективною. «На створення і функціонування системи відеоспостереження на виборчих дільницях під час виборчої кампанії 2012 року неефективно витрачено 955,3 млн грн, оскільки, за даними ЦВК, отримані відеоматеріали практично не використовувалися. Враховуючи, що застосування відеоспостереження при наступних виборчих кампаніях або будь-яким іншим способом чинним законодавством не передбачено, подальша доля даної системи залишається незрозумілою», – повідомили в Рахунковій палаті.

Після виборів 2012 року ініціатор мільярдного відео-спостереження Владислав Забарський обіцяв http://www.kommersant.ru/doc/2065755, що обладнання для відеоспостереження, яке встановлювали спеціально на день голосування на парламентських виборах в Україні, можуть використовувати під час президентської кампанії 2015 року.

Однак закон так був прописаний, що та кампанія з відеоспостереження виявилась одноразовою, бо здійснювалась у відповідності до закону, який передбачав застосування техніки тільки під час голосування 28 жовтня 2012 року. А для використання техніки на наступних виборах, мають бути відповідні рішення, постанови тощо. І взагалі за камери та супутню техніку якось забули. А це, ще раз наголосимо, більше 32 тисяч комплектів техніки.

Під час підготовки до позачергових президентських виборів 25 травня 2014 року про програмно-апаратні комплекси теж не згадали.

ОПОРА написала інформаційний запит https://app.box.com/s/dvbere1z82re8gjly10c до Центральної виборчої комісії з приводу зазначених програмно-апаратних комплексів.

У відповіді на запит https://app.box.com/s/kcy58kb6l5jsrjmoy5gj йдеться, що придбання програмно-апаратних комплексів здійснювалося Комісією в централізованому порядку із розрахунку по одному програмно-апаратному комплексу для кожної звичної виборчої дільниці. Загалом ЦВК придбала 32 192 програмно-апаратні комплекси. Вартість одного програмно-апаратного комплексу становить 6 086 грн. Вказане обладнання знаходиться на балансі ЦВК.

«Згідно з Порядком використання програмно-апаратних комплексів та обладнання системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення, затвердженим постановою ЦВК від 19 листопада 2012 року № 1968, після завершення роботи системи відеоспостереження зберігання програмно-апаратних комплексів забезпечується відповідно Радою міністрів АРК, обласними, Київською, Севастопольською міськими РДА на підставі укладених із ЦВК договорів про безоплатне їх зберігання.

Умовами договорів, укладених між ЦВК та ОДА, передбачено, що ОДА несуть відповідальність за збереження, утримання в цілісності програмно-апаратних комплексів, вживають необхідних заходів для забезпечення їх схоронності.

Враховуючи звернення Київської міської, обласних державних адміністрацій, ЦВК вирішується питання щодо можливості безоплатної передачі програмно-апаратних комплексів зі сфери управління Комісії до сфери їх управління.

На сьогодні Комісією отримано погодження Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Фонду держмайна та надіслано відповідне звернення до КМУ для остаточного вирішення цього питання.

Крім того, відповідно до постанови ЦВК від 28 березня 2014 року № 118 Комісією погоджено використання Херсонською ОДА шести програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення за умови внесення відповідних змін до договору про безоплатне відповідальне зберігання програмно-апаратних комплексів, укладеного між ЦВК та Херсонською ОДА».

З моменту останнього використання техніки минуло півтора роки. Видається доцільним провести інвентаризацію обладнання та подальших дій з його практичного використання. Наразі ж техніка на сотні мільйонів помалу перетворюється на металобрухт.

Тому ОПОРА звертається до всіх зацікавлених сторін якнайшвидше вирішити питання з передачею програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження відповідним державним структурам.
Уточнення до попереднього матеріалу:

Як щойно стало відомо, ЦВК прийняло постанову, за якою погодила використання програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення для потреб органів ведення та регіональних органів адміністрування Державного реєстру виборців Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській обласним, Київській міській державним адміністраціям у кількості згідно з розрахунками після укладення додаткових угод до договорів про безоплатне відповідальне зберігання програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження щодо умов використання таких комплексів.

peredplata