З метою ефективної протидії поширенню грипу та ГРВІ серед населення та координації діяльності органів виконавчої влади, підприємств, організацій, установ з питань проведення профілактичних заходів Першим заступником головного державного санітарного лікаря України видано Постанову від 22.09.2014 № 13 «Про забезпечення санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів щодо профілактики грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій».
Згідно постанови керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності необхідно розглянути питання щодо своєчасного проведення профілактичних щеплень та засобів неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ серед працівників, у т. ч. військовослужбовців; організувати роботу в осінньо-зимовий період 2014-2015 років щодо дотримання необхідного температурного режиму та забезпечення працюючих на відкритому повітрі приміщеннями для обігріву та прийому їжі; проводити необхідні протиепідемічні заходи у разі ускладнення епідемічної ситуації.
Для запобігання виникнення та поширення гострих респіраторних вірусних захворювань, в тому числі грипу, Головне управління Держсанепідслужби у Чернівецькій області рекомендує:
– частіше провітрювати приміщення та проводити вологе прибирання;
– дотримуватись правил особистої гігієни: часто мити руки з милом ;
– не торкатися очей, носа або рота немитими руками;
– дотримуватись правил «кашльового етикету»: прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;
– уникати контакту з особами, що мають прояви респіраторного захворювання;
– обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
– якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.
Найбільш дієвим та ефективним профілактичним засобом проти грипу є вакцинація. Згідно рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), належний рівень охоплення щепленнями проти грипу – не менше ніж 75% серед груп медичного та професійного ризику, до яких відносяться медичні працівники, військовослужбовці, працівники дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, трудові колективи підприємств, установ, організацій, особи з хронічними захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин, особи віком понад 60 років та інші. Щеплення проти грипу необхідно проводити в перед епідемічний період (в жовтні – листопаді) до початку підйому захворюваності на грип та ГРВІ.
За прогнозами ВООЗ та проведені дослідження ДУ «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України» у поточному епідемічному сезоні 2014 – 2015 років на території України прогнозується одночасна циркуляція вірусів грипу А(Н3N2), подібного до штаму A /Техас/50/2012(Н3N2); А(H1N1) подібний до A /California/7/2009 (H1N1) pdm09, а також нового для України вірусу грипу, подібного до штаму B / Massachusetts/2/2012 (лінія Ямагата).
Усі зазначені штами ввійшли до складу актуальних сезонних вакцин проти грипу для країн Північної півкулі на сезон 2014 – 2015 років як такі, що рекомендовані ВООЗ для виробників грипозних вакцин.
Наталія Захарюк,
Головний спеціаліст відділу епідеміологічного
нагляду та санітарної охорони території
управління організації державного
санітарно-епідеміологічного нагляду
Головного управління Держсанепідслужби
у Чернівецькій області