Актуальні питання благодійної допомоги

Останнім часом зросла актуальність запитань стосовно оподаткування благодійної допомоги. Для того, щоб роз»яснити деякі особливості оподаткування благодійної допомоги, пропонуємо відповіді на кілька з них.
Чи підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб благодійна допомога, надана учасникам АТО?
До загального оподатковуваного доходу не включається сума благодійної допомоги наданої благодійниками, у тому числі благодійниками – фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції на користь:
• учасників бойових дій – військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищають територіальну цілісність України і беруть безпосередню участь в антитерористичній операції,
• працівників підприємств, установ, організацій, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які під час участі в антитерористичній операції зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули чи визнані безвісно відсутніми;
• учасників масових акцій громадського протесту в Україні, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я під час участі в цих акціях у період з 21 листопада 2013 року по 28 лютого 2014 року, а також 2 травня 2014 року в місті Одесі, або на користь членів сімей таких учасників, які загинули чи померли внаслідок отриманих у цей період поранень, контузії чи іншого ушкодження здоров’я або визнані безвісно відсутніми;
• фізичних осіб, які мешкають або мешкали на території населених пунктів, де проводиться або проводилася антитерористична операція, та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах;
• фізичних осіб, які мешкали на території Автономної Республіки Крим та вимушено покинули місце проживання у зв’язку з тимчасовою окупацією території України.
До членів сімей учасників бойових дій та учасників масових акцій громадського протесту в Україні належать: дружина, чоловік, які не одружилися вдруге, батьки, дід та баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти – інваліди.
Благодійна допомога не включається до складу оподатковуваного доходу з правовідносин, що виникли з 21 листопада 2013 року та у період проведення антитерористичної операції та після її завершення – до 31 грудня року, наступного за роком, у якому завершено АТО.

Які пільги передбачені для підприємств – платників податку на прибуток при наданні благодійної допомоги в період проведення антитерористичної операції?
З 26 вересня 2014 року набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України, щодо оподаткування податком на прибуток благодійної допомоги.
Зміни поширюються на правовідносини, що виникли з 21 листопада 2013 року і будуть діяти у період проведення антитерористичної операції та після її завершення – до 31 грудня року, наступного за роком, у якому завершено АТО. .
Так, підприємствам-платникам податку на прибуток надано право включати до інших витрат звичайної діяльності без будь-яких обмежень суми коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту, технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, продуктів харчування а також інших товарів, робіт та послуг за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані або передані Збройним силам України, Національній гвардії, Міністерству внутрішніх справ та іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням для потреб забезпечення проведення антитерористичної операції.

Чи визначені граничні розміри благодійної допомоги, яка не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб?
Законом визначені граничні розміри благодійної допомоги, яка не підлягає оподаткуванню податком на доходи.
Так, в будь-якій сумі, тобто без обмежень, не оподатковується благодійна допомога, яка направлена для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту, технічних засобів спостереження, ліків, продуктів харчування, предметів речового забезпечення або інших товарів (робіт, послуг) за переліком, який визначається Кабінетом Міністрів України, чи для оплати або компенсації вартості ліків, донорських компонентів, виробів медичного призначення, платних послуг з лікування, послуг медичної реабілітації, санаторний – курортного оздоровлення.
Граничний розмір неоподатковуваної податком на доходи фізичних осіб благодійної допомоги на відновлення втраченого майна та на інші потреби за визначеним Кабінетом Міністрів України переліком встановлений в сумі, що не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року. У 2014 році граничний розмір такої добродійної допомоги складає 1 млн 218 тисяч грн.
Податковий кодекс доповнений важливою нормою відносно сум допомоги, отриманої волонтерами і направленою на потреби учасників антитерористичної операції.
Зокрема, суми коштів, отриманих благодійниками – фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів АТО, на банківські рахунки для надання добродійної допомоги учасникам бойових дій антитерористичної операції не включатимуться в загальний оподатковуваний дохід і отже не оподатковуватимуться податком на доходи фізичних осіб. Слід зазначити, що вимога щодо включення до Реєстру благодійників, не буде застосовуватись до дати введення цього Реєстру.

Докладніше про оподаткування благодійної допомоги можна довідатись із Закону №1668-VІІ від 02.09.2014 р., який набрав чинності 26.09.2014р.
Інформаційно-комунікаційний відділ ДПІ у м. Чернівцях

peredplata