Міліція Буковини закликає громадян дотримуватися виборчого законодавства

Міліція Буковини закликає громадян дотримуватися виборчого законодавстваСпівробітники УМВС України в Чернівецькій області готові забезпечити правопорядок під час місцевих виборів, які відбудуться 25 жовтня цього року. У той же час, правоохоронці нагадують громадянам, що за порушення виборчого законодавства передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Про це повідомляє СЗГ УМВС України в Чернівецькій області.

Зокрема, згідно ст. 212-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, тобто здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом, чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України, або інше порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації, крім випадків, передбачених КУпАП, караються штрафом від 30 до 80 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

Статтею 212-13 КУпАП передбачено накладання штрафу від 10 до 70 неоподаткованих мінімумах доходів громадян за виготовлення або розповсюдження друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про друкарню, тираж, відповідальних осіб.

Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення у заборонених місцях, відповідно ст. 212-14 КУпАП караються штрафом до 200 неоподатковуваних мінімумах доходів громадян.

Згідно 212-20 КУпАп порушення встановленого законом порядку опублікування документів та іншої інформації, пов’язаних з підготовкою і проведенням виборів, виборчою комісією чи засобом масової інформації, карається штрафом від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумах доходів громадян.

За перешкоджання здійсненню виборчого права, роботі виборчої комісії передбачена кримінальна відповідальність. Відповідно до ч. 1 ст. 157 Кримінального кодексу України (КК України) перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права, перешкоджання діяльності іншого суб\’єкта виборчого процесу, члена виборчої комісії або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, поєднані з підкупом, обманом або примушуванням, а також ухилення члена виборчої комісії у роботі комісії без поважних причин, максимально караються позбавленням волі до 2 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю від 1 до 3 років.

Якщо ті самі діяння, поєднані із застосуванням або погрозою застосування насильства, знищенням чи пошкодженням майна, згідно ч.2 ст. 157 КК України караються обмеження волі на строк до 3 років; позбавлення волі на 3 роки, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років.

Діяння, передбачені ч. 1 або 2, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища, караються обмеження волі на строк від 2 до 5 років; позбавлення волі від 2 до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 2 до 3 років.

Частиною 4 цієї статті заборонено втручання службової особи з використанням службового становища у здійснення виборчою комісією їх повноважень, вчинене шляхом незаконної вимоги чи вказівки з метою вплинути на рішення виборчої комісії. Такі дії караються штрафом від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або позбавлення волі на строк від 2 до 5 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 2 до 3 років.

Стаття 158 КК України передбачає відповідальність за надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікацію виборчих документів, документів референдуму, підсумків голосування або відомостей Державного реєстру виборців

Так, згідно ч. 1 ст. 158 КК України, умисне подання до органу ведення Державного реєстру виборців неправдивих відомостей про виборців, умисне внесення неправдивих відомостей до бази даних Державного реєстру виборців, несанкціоновані дії з інформацією, що міститься в базі даних Державного реєстру виборців, чи інше несанкціоноване втручання у роботу бази даних Державного реєстру виборців, карається позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Підробка або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів (виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму та інших документів, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів), згідно частини 2 цієї статті караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

За частиною 3 цієї статті, передбачено відповідальність за викрадення чи приховування виборчої скриньки з бюлетенями або протоколу про підрахунок голосів виборців чи учасників референдуму, про підсумки голосування в межах виборчого (територіального виборчого) округу на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму або незаконне знищення чи псування виборчої скриньки з бюлетенями, або підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколу про підсумки голосування чи результати виборів або референдуму до його заповнення, або складення чи підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії чи комісії з референдуму, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців чи встановлення підсумків голосування чи результатів виборів або референдуму, або включення до такого протоколу завідомо недостовірних відомостей. Такі дії караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені повторно чи за попередньою змовою групою осіб, членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, службовою особою з використанням службового становища, кандидатом на виборах, представником чи уповноваженою особою політичної партії, місцевої організації політичної партії, довіреною особою кандидата на виборах або офіційним спостерігачем, або у разі якщо такі дії призвели до неможливості встановлення підсумків голосування на виборчій дільниці, у відповідному виборчому окрузі чи до визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, караються позбавленням волі на строк від семи до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

Стаття 158-1 КК України передбачає відповідальність за незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз.

Зокрема, надання або отримання виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі особою, яка не має права його надавати чи отримувати, або викрадення чи приховування виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, або надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня чи бюлетеня для голосування на референдумі, або голосування виборцем, учасником референдуму більше ніж один раз, караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років (ч.1 ст. 158-1 КК України).

Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, кандидатом на виборах, членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, довіреною особою кандидата на виборах, представником політичної партії чи місцевої організації політичної партії у виборчій комісії чи комісії з референдуму, уповноваженою особою політичної партії чи місцевої організації політичної партії, членом ініціативної групи референдуму, офіційним спостерігачем на виборах або референдумі, відповідно до частини 2 цієї статті, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до трьох років.

Незаконне знищення виборчої документації або документів референдуму поза встановленим законом строком зберігання у державних архівних установах та в Центральній виборчій комісії України після проведення виборів або референдуму, а так само пошкодження виборчої документації або документів референдуму, згідно ч. 1 ст. 158-2 КК України, караються обмеженням волі на строк від трьох до п\’яти років або позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років.

Ті самі діяння, вчинені за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи іншою службовою особою з використанням влади або службового становища, караються позбавленням волі на строк від трьох до п\’яти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого (ч.2 ст. 158-2 КК України).

Стаття 159 КК України також передбачає покарання за порушення таємниці голосування. Тобто, умисне порушення таємниці голосування під час проведення виборів або референдуму, що виявилося у розголошенні змісту волевиявлення громадянина, який взяв участь у виборах або референдумі, карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років. А те саме діяння, вчинене членом виборчої комісії або комісії з референдуму чи іншою службовою особою з використанням свого службового становища, карається штрафом від трьохсот до п\’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Стаття 159-1 КК України передбачає відповідальність за порушення порядку фінансування виборчої кампанії кандидата, політичної партії (блоку). Такі дії караються максимально позбавленням волі на строк до десяти років.

Стаття 160 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за підкуп виборця, учасника референдуму.

Зокрема, згідно ч. 1 цієї статті, прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, передання виборчого бюлетеня (бюлетеня для голосування на референдумі) іншій особі), незалежно від фактичного волевиявлення особи та результатів голосування, караються штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.

Пропозиція, обіцянка або надання виборцю чи учаснику референдуму неправомірної вигоди за вчинення або невчинення будь-яких дій, пов’язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права чи права на участь у референдумі (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах, кандидатів від політичної партії, місцевої організації політичної партії або відмова від такого голосування, передача виборчого бюлетеня іншій особі), караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років (ч.2 ст. 160 КК України).

За здійснення передвиборної агітації (агітації референдуму) шляхом надання підприємствам, установам, організаціям неправомірної вигоди або надання безоплатно товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення найменування, символіки, прапора політичної партії, вартість яких не перевищує розміру, встановленого законодавством), робіт, послуг, згідно ч.3 ст. 160 КК України караються обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

Дії, передбачені частиною другою або третьою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб або членом виборчої комісії чи комісії з референдуму, членом ініціативної групи референдуму, кандидатом або його довіреною особою на виборах, представником політичної партії чи місцевої організації політичної партії у виборчій комісії чи комісії з референдуму, уповноваженою особою політичної партії чи місцевої організації політичної партії, офіційним спостерігачем на виборах або референдумі, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років (ч.4 ст. 160 КК України).

З метою належного реагування на події пов’язані і виборами в УМВС області відкрито гарячу лінію – (0372) 52-24-42. Тож, якщо вам відомі будь-які факти порушення виборчого законодавства, просимо негайно повідомляти за вказаним телефоном або звертатися до найближчого райвідділу міліції.

Новини Партнерів