Підписано Закон про удосконалення процедури арешту майна та інституту спецконфіскації

Верховна Рада ухвалила, а Президент підписав Закон від 18.02.2016 N 1019-VIII, яким передбачено удосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації.
Зокрема, Законом вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу, якими уточнено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юрособи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юрособи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Арешт майна допускається з метою забезпечення:
збереження речових доказів;
спеціальної конфіскації;
конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юрособи;
відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юрособи отриманої неправомірної вигоди.
Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Крім цього, вносяться зміни до Кримінального кодексу, якими визначено, що спеціальна конфіскація застосовується на підставі:
обвинувального вироку суду;
ухвали суду про звільнення особи від кримінальної відповідальності;
ухвали суду про застосування примусових заходів медичного характеру;
ухвали суду про застосування примусових заходів виховного характеру.
У випадках, коли об\’єктом спеціальної конфіскації є майно, вилучене з цивільного обороту, вона може бути застосована на підставі:
ухвали суду про закриття кримінального провадження з інших підстав, аніж звільнення особи від кримінальної відповідальності;
ухвали суду, постановленої в порядку ч. 9 ст. 100 Кримінального процесуального кодексу, за клопотанням слідчого чи прокурора, якщо кримінальне провадження закривається ними.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Начальник відділу Чернівецького міського управління юстиції Зоя ФЕДИК