Чернівчанка ледь не померла через неякісну ковбасу

Народна трибуна

Крик душі
«Поласувавши ковбасою, яку придбала у м`ясному магазині, розміщеному в Чернівцях у сусідньому з моїм будинку за адресою проспект Незалежності, 119, я так отруїлася, що мене ледь врятували діти, котрі, на щастя, мають медичну освіту, – крик душі літньої чернівчанки-пенсіонерки, мешканки будинку 117 Таміли Федорівни Пелепець. – А почалося все з того, що я придбала там ковбасу курячу вартістю 89 гривень за кілограм. Cпочатку двічі відварила шматочок, який вирішила з`їсти. А попоївши, через деякий час стала зле почуватися. Випивши активоване вугілля та ще деякі медпрепарати, самотужки підлікувалася. Наступного дня, аби убезпечитися від отруєння, підсмажила ковбасу, тобто і цього разу піддала її термічній обробці.

Знову стало зле, а стан, порівняно з попереднім днем, значно погіршився. Зателефонувала синові… Він, медик за фахом, дійшов висновку, що це – сильне харчове отруєння. Тож придбав у аптеці ліки та промив мені шлунок. Крім «курячої» ковбаси я нічого, що спровокувало б погіршення стану здоров`я, не вживала, тому діти суворо заборонили мені більше такий продукт придбавати та взагалі відвідувати цей магазин. Я намагалася заперечити припущення, адже піддала ковбасу термічній обробці. А поспілкувавшись та проконсультувавшись зі спеціалістами, дійшла висновку, що, скоріш за все, до ємностей, у яких вимішують фарш, міг потрапити гризун…

Я дуже хочу захистити права споживача не лише власні, а й інших людей, котрі там купують м`ясну продукцію. Але діти сказали, що це досить проблематично, адже у мене не було розрахункового документа-чека: у цій торговельній точці ніколи нікому чеків не видають! Допоможіть з`ясувати, як за таких обставин можна захиститися від неякісної продукції та від її недобросовісних реалізаторів. Про всяк випадок залишок тієї злощасної ковбаси я тримаю у морозильнику і готова надати його на експертизу».

Писк влади

Як пояснюють в ГУ Держсанепідслужби в Чернівецькій області, нашій читачці варто було б звернутися до служби з якості харчових продуктів та захисту прав споживачів. Органи санепідслужби реагують на повідомлення про харчові отруєння, однак для цього необхідне офіційне звернення. Його ж не надходило…

Крім цього, Таміла Федорівна може віддати продукт, який тримає у морозильній камері, на дослідження до Лабораторного центру по вул. Гакмана,7 у Чернівцях (керівник – Сергій Торський). Однак варто врахувати, що: минуло вже досить багато часу, тому довести, що продукт туди було поміщено одразу, буде складно, а реалізатори, захищаючись, можуть стверджувати, що покупець зберігала придбаний продукт в неналежних умовах, а коли він втратив якість, споживала його та, ймовірно, тому отруїлася.

Державна інспекція з питань захисту прав споживачів у Чернівецькій області розміщена у Чернівцях по вулиці Ватутіна, 6, тел. 55 31 89; 52 72 02

Наталія БРЯНСЬКА

peredplata