СИРОТУ, ЯКУ ЛЕДЬ НЕ ПОСАДИЛИ ЗА ГРАТИ, СУД ВИЗНАВ НЕВИННОЮ

Апеляційний суд Чернівецької області у відкритому судовому засіданні розглянув кримінальне провадження відносно 18-річної уродженки села Розношенське, Ульяновського району, Кіровоградської області, обвинуваченої у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 190 КК України (шахрайство, пов’язане з незаконним заволодінням чужим майном).

Апеляційним судом встановлено, що неповнолітня дівчина-сирота обвинувачена органом досудового слідства та засуджена районним судом за те, що вона у квітні 2016 року діючи умисно, переслідуючи корисливу мету, направлену на особисте збагачення, перебуваючи на Турецькій площі міста Чернівці, із наперед вигаданою історією про те, що нібито у неї виникли проблеми і їй терміново потрібні кошти, заволоділа золотою каблучкою та ноутбуком неповнолітньої подруги. А викрадені речі, за її проханням, було здано в однин із ломбардів міста її ж двома товаришами, які за свідченнями самої потерпілої не знали про справжні злочинні наміри дівчини. Завдавши таким чином потерпілій, матеріальної шкоди на суму близько 9 тисяч гривень.

В ході апеляційного розгляду справи зазначене обвинувачення не було доведене доказами по справі. Натомість встановлено, що обвинувачена, на момент викрадення та здачі каблучки в ломбард, взагалі перебувала у м. Снятин Івано-Франківської області у подруги. Більше того, доведено, що потерпіла сама, добровільно, віддала майно не обвинуваченій, а свідкам по справі (її ж хлопцю та його товаришу), які і розпоряджалися, отриманими за речі, коштами.

Апеляційний суд Чернівецької області, оцінивши в сукупності покази цих свідків, прийшов до переконливого висновку, що останні є неточними та суперечать матеріалам кримінальної справи. У своїх показаннях хлопці вигороджують відсутність власної вини, але при цьому не заперечують їхніх активних дій по заволодінню майном потерпілої, здачі його до ломбарду, викуп його з ломбарду, розпоряджання грошима та розрахунок з потерпілою.

Також судом встановлено і порушення вимог кримінального-процесуального права при проведенні досудового розслідування. Так, згідно вимог ч. 2 ст. 484 КПК України, кримінальне провадження щодо неповнолітньої особи здійснюється слідчим, який спеціально уповноважений керівником органу на здійснення розслідування. Слідчий по дані справі не був наділений такими повноваженнями.

З наведених обставин, колегія суддів апеляційного суду Чернівецької дійшла висновку про те, що в діях обвинуваченої відсутній склад кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2 ст. 190 КК України (шахрайство, пов’язане з незаконним заволодінням чужим майном). А тому, ухвалою судової палати з розгляду кримінальних справ апеляційного суду Чернівецької області від 5 жовтня 2017 року, вирок районного суду, щодо неповнолітньої скасовано, а провадження у справі – закрито.

Одночасно повідомлено прокуратуру Чернівецької області про наявність ознак кримінального правопорушення в діях осіб, які в даному провадженні брали участь в якості свідків.