В польських містах відбуваються \”Буковинські зустрічі\”

В червні в польських містах Піла та Ястров’є стартував 23-й Міжнародний фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі». В польській частині взяли участь 30 фольклорних колективів, що плекають буковинську культуру, з 6 країн Європи: Польщі, України, Румунії, Угорщини, Словаччини, Боснії та Герцоговини.

Нагадаємо, що фестиваль започатковано в 1989 році нащадками буковинських мігрантів, що оселилися на півночі Польщі. З тих пір він щорічно подорожує країнами-учасниками і вже встиг стати однією з найбільших мандрівних фольклорних подій у Європі. У Чернівцях фестиваль відбувається щорічно з 1999 року. У польській частині фестивалю від України нині взяли участь фольклорні колективи «Черемшина» і «Рута» з м. Вашківці, «Перлина» Палацу естетичного виховання м. Чернівців, «Ехо Пруту» обласного товариства польської культури (м. Чернівці), «Долинянка» з с. Стара Красношора, «В’янечек» з с. Нижні Петрівці.

Цьогорічний старт «Зустрічей» став особливим завдяки інсценізації унікального автентичного дійства – буковинського весілля. В місті Піла, на острові посеред мальовничої річки розгорнулось справжнє театралізоване свято з відтворенням всіх обрядів і традицій багатогранної Буковини. Вашківчанин Іван Сірецький з фольклорного колективу «Черемшина» та Ралука Поповіч з колективу «Трандафірул» (с. Калафіндешти Сучавського повіту Румунії) перевтілились у наречених і, треба відмітити, ролі свої зіграли дуже переконливо. Організаторам вдалося відтворити багато цікавих, але призабутих традицій, притаманних різним народам: ставлення «віхи» (прикрашеного деревця), німецький звичай «польтерабенд» (масове биття посуду на щастя напередодні весілля), шиття вінка, викуп нареченої, частування весільним калачем – всім цим могли насолодитися численні глядачі, що прийшли на «Буковинське весілля». Знайшлося місце і традиційним стравам: кожна країна готувала свою традиційну страву, тож гості свята досхочу ласували українським борщем, угорським бо грачем, румунською мамалигою з бринзою, польською випічкою. Одним словом, свято вдалося на славу.
Організатори фестивалю вважають, що відхід від традиційних концертних сценічних виступів значно урізноманітнює фестиваль, приваблює до нього більшу кількість глядачів та прихильників. Директор «Буковинських зустрічей» Збігнєв Ковальський провів велику роботу з пошуку, адаптації фольклорних весільних обрядів, але вона увінчалась беззаперечним успіхом. Перед захопленими глядачами та учасниками свята ожила картина весіль, які колись святкували наші прабабусі, і які молодь бачила тільки на старих вицвілих світлинах. А мешканці з Піли, які не є буковинцями, взагалі вперше зустрілися з невмирущою скарбницею весільних обрядів Буковини.

У пошуку нових форм виразу фольклорних традицій свого народу вдаються до експерименту й українські організатори фестивалю. Так, цьогоріч «Буковинські зустрічі» вперше відбудуться в Чернівцях влітку в межах Петрівського ярмарку. В суботу, 14 липня о 10:00 годині можна буде спостерігати урочисту ходу учасників фестивалю від Центральної до Соборної площі вулицею Головною. На Соборній площі згодом відбудеться гала-концерт фольклорних колективів. А родзинкою заходу стане театралізоване свято буковинської сорочки 15 липня о 13:00 год. на Театральній площі за участю українських та іноземних фольклорних колективів – учасників фестивалю. Не будемо розкривати всіх секретів задуму, скажемо лише, що воно включатиме покази побутового та святкового вбрання буковинців, інсценізацію роботи з тканинами, сезонних свят, міського ярмаркування за участю численних гостей. Дійство також увінчається святковою буковинською весільною ходою.

Джерело – Сектор інформації та зв’язків з громадськістю Чернівецької міської ради

peredplata