“Повстань, народе мій”. Історія вкраденої пісні…

Історія вкраденої пісні…
Український письменник Юрій Андрухович та колектив Івано-Франківського драмтеатру розповіли справжню історію радянської військової пісні “Вставай страна огромная”.
Насправді це – українська повстанська пісня “Повстань народе мій”, яку написали більше 100 років тому, в 1919 році.
«Пісня, яку ви зараз почуєте, добре знайома всім. Вона нібито народилася в один із перших днів після нападу гітлерівської Німеччини на Радянський союз 1941 року. Текст її нібито написав російський поет Васілій Лєбєдєв-Кумач. І це справді так. Він написав ці слова. А от мелодію вкрадено”, – розповів на відео Юрій Андрухович.
 
Згідно з радянською версією, 24 червня 1941 року, В. І. Лебедєв-Кумач написав текст “Вставай, страна огромная…”, 26 червня написано музику до неї. Однак пісня схожого змісту “Повстань, народе мій”, з такою ж музикою зустрічається в спогадах офіцерів армії УНР і в “Літописі УПА”, що дає підстави стверджувати про українське походження пісні і факт крадіжки совєтами української пісні. Ускладнює все те, що жодних відомостей про авторство музики і тексту пісні не збереглося. Подана у відео пісня дещо змінена виконавцем – Тарасом Сильченком – відповідно до сучасних подій, але вцілому текст зберігається.
Текст зі спогадів офіцерів армії УНР:
Ось день війни народної,
Ось кари й помсти час,
Нема вже сили жодної,
Щоб стримувала нас.
Приспів:
Повстань, повстань, народе мій,
Кидайсь до зброї вмить,
За Україну смертний бій,
Священний бій кипить.
Ми йдемо в бій з ворожими
Полками орд чужих,
Ми віримо, що зможемо
Звільнити край від них.
Приспів.
Для нас неволя й панщина
Огидні, мов тюрма,
Не хочемо Московщини,
Ні польського ярма!
Приспів.
 
https://www.youtube.com/watch?v=DWnrQiexoO4
https://www.youtube.com/watch?v=pDmXFi46NAM