Цар бесарабський

Цар бесарабськийВсенародно обрані мери Чернівців і Новодністровська не послухалися призначеного губернатора Михайла Папієва, який в тісному колі величає себе «президентом Бессарабії і Буковини»
…Україна, мовляв, сьогодні головує у Раді Європи. Пріоритет цієї організації відомий — розвиток самоврядування. У листопаді всі міністри країн РЄ, відповідальні за регіональну політику та місцеве самоврядування, зберуться в Києві на Міжнародні муніципальні слухання. Більше того, напередодні, першого листопада, в Українському домі заплановано зустріч президента з представниками місцевого самоврядування.

Насправді Віктор Федорович може абсолютно чесно заявити європейським міністрам, що кожна влада в Україні завжди робила ставку на місцеве самоврядування. І він теж. Понад те, мер (голова громади) завжди був, є і буде ключовою постаттю політичного дійства, яке розгорнулося в Україні. Роль мера розписана до найменших подробиць. А в ніч виборів парламенту або президента (втім, про це президентові краще промовчати) входить у стадію кульмінації. Забезпечуючи меру після того або широку лояльність влади (якщо її влаштував результат), або проблеми. З фінансуванням програм, депутатським корпусом тощо. Ось, власне, і всі принципи місцевого самоврядування, хоча й не закріплені в Хартії про місцеве самоврядування, яку ми ратифікували 1996 року, але широко використовувані…

Та ось приклади із життя чинних міських голів, котрі з волі народу проскочили через адміністративне сито, актуальні. Оскільки лідери громад, яких Банковій не вдалося вивести зі сцени й приручити вчора, сьогодні додушуються, так би мовити, по ходу п’єси. Бо крок убік — і інший головний герой.

Чернівці. Мер Микола Федорук, висуванець партії «Єдність». Покараний недовірою, яку йому висловив депутатський корпус Чернівців. Федорук апелював до парламенту. Марно. Профільний комітет підтримав, закликавши міських депутатів повернутися в законодавче поле. Однак народні депутати розглядати питання в залі відмовилися. Питання зависло. Перевиборів не призначено. Справами у місті заправляє секретар міськради регіонал Віталій Михайлишин. Позов мера місцевий суд до розгляду взяв тільки після рішення окружного апеляційного суду. Триває судовий процес. Федорук здоровий, злочинів не скоював, від посади не відмовлявся, тому в боротьбі за торжество закону готовий дійти до Європейського суду.

Новодністровськ. Зі свіжих. І в тій-таки Чернівецькій області. Руслан Панчишин («Фронт змін»), якому депутати також висловили недовіру, на Верховну Раду покладатися не став. Відразу пішов у суд і публічно звернувся до президента з вимогою зняти з посади губернатора Михайла Папієва. Останній, за словами мера, особисто навчав депутатів тонкощів місцевої політичної кухні. Тому, хто погано засвоював, нагадував про бізнес або робоче місце на державному підприємстві. Відтак депутати стали мерові дружно не довіряти. А «президент Бессарабії і Буковини» Михайло Папієв (саме так Михайло Миколайович себе величає в тісному колі) виявився цілком задоволеним. Власне, у цьому славному месиджі губернатора — хранителя вертикалі — сконцентрована вся реформа місцевого самоврядування. От цікаво, чи дасть президент України можливість «президенту Бессарабії і Буковини» доповісти про свої успіхи європейським партнерам?…

…Однак доручення президента підготуватися до реформи несподівано вдихнуло двадцять п’яте життя в заїжджену тему й надихнуло на одкровення цілий ряд компетентних співрозмовників. Одним із найяскравіших виявився голова парламентського комітету з питань місцевого самоврядування Олександр Омельченко. Чия роль у цій історії аж ніяк не остання. Хоча й значно режисерами з Банкової применшена…

Ось ви кажете Чернівці й Новодністровськ. Всенародно обрані мери не послухалися призначеного губернатора. Ось якби обраного, була б інша розмова. Сьогодні ж, висловивши недовіру мерові, депутати порушили закон. Ми — ВР — зобов’язані призначити вибори, але до нас із цих міст мають надійти рішення сесій. Їх немає. При цьому зобов’язати виконувати закон депутатів може тільки прокурор. Але він теж призначений вертикаллю… Коло замкнулося.

…І справді, навіщо президентові золотий ключик, якщо в нього завжди під рукою відмичка?