Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Брюсселя:
-Трамп підганяє Київ до підписання сумнозвісної кабальної угоди про видобуток корисних копалин, погрожує запровадити санкції до чиновників з оточення Володимира Зеленського… Сьогодні Україна таки представила свій варіант Угоди, зміст якої на разі не розголошується.
Увесь цей тиск і маячня сивого мерина про те хто почав війну відбувається на тлі того, що Китай припинив експорт у США рідкісноземельних металів та мінералів.
Про це повідомляє американське видання New York Times (NYT):
За даними видання, завантаження контейнерів на контейнеровози були припинені у всіх китайських портах, поки Пекін розробляє нову систему регулювання, яка може перекрити продаж компонентів окремим компаніям, у тому числі американським військовим підрядникам.
Від китайських поставок критично залежать автомобільна та аерокосмічна промисловість, компанії по виробництву напівпровідників і військових підрядників по всьому світу. Зокрема, магніти використовуються для збору безлічі видів техніки — від автомобілів і беспілотників до роботів і ракет. На початку квітня Трамп заявив про введення торгових мит у відношенні 211 країн і територій. Через кілька діб мита й тарифи було відкладено на 90 днів, однак для Китаю тарифи збереглися. Їх розмір спочатку склав 20%, але потім у кілька етапів були підвищені до 145%. Пекін запровадив зворотні мита і тарифи проти американських товарів, встановивши їх на рівні 125%.
Також 4 квітня уряд КНР запровадив режим експортного контролю щодо семи рідкісноземельних елементів (самарій, гадоліній, тербій, диспрозій, лютецій, скандій, ітрій). Не йдеться про пряму заборону, однак рішення передбачає, що китайська влада ретельно контролюватиме будь-які поставки цих металів за кордон, у тому числі оцінювати, хто і навіщо їх купує. До цього Пекін запроваджував аналогічні обмеження щодо інших критично важливих ресурсів – галію, германію, графіту та сурми. Як писав Bloomberg, це може дестабілізувати світове постачання ключових мінералів для виробництва високотехнологічних товарів.
Китай є світовим лідером у видобутку й переробці рідкісноземельних металів. За оцінкою Геологічної служби США, на Китай припадає майже 70% світового виробництва рідкісноземельних металів. США залежать від китайських поставок. На цьому тлі Трамп добивається угоди з Україною щодо доступу американських компаній до запасів рідкісноземельних металів в Україні. Росія також пропонує США розпочати їх спільний видобуток не лише на російській території, а й на окупованих землях України.
Ось такі от у світі сумні часи настали.