Рада посилила кримінальну відповідальність за погрозу або насильство стосовно журналістів

Верховна Рада ухвалила законопроект №0924 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій законної професійної діяльності журналістів”. За дане рішення проголосували 240, повідомляє УНІАН.

Цим законом Кримінальний кодекс України доповнено статтею 3451 “Погроза або насильство щодо журналіста”. Статтею передбачено, що погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна щодо журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв\’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається виправними роботами на строк до 2 років або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк.

Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв\’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.

Умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї тяжкого тілесного ушкодження у зв\’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років.

Усі ці дії, вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на строк від 7 до 14 років.

Також доповнено Кодекс статтею 3471 “Умисне знищення або пошкодження майна журналіста”.

Відповідно до цієї статті умисне знищення або пошкодження майна, що належить журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї, у зв\’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається штрафом від п\’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п\’яти років. Ті самі дії, вчинені шляхом підпалу, вибуху або іншим небезпечним способом, або такі, що спричинили загибель людей чи інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від 6 до 15 років.

Доповнено Кодекс статтею 3481 “Посягання на життя журналіста”. У ній передбачено, що вбивство або замах на вбивство журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї у зв’язку зі здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності карається позбавленням волі на строк від 9 до 15 років або довічним позбавленням волі.

Відповідно до статті 3491, захоплення або тримання як заручника журналіста, його близьких родичів чи членів сім’ї з метою спонукання цього журналіста вчинити або утриматися від вчинення будь-якої дії як умови звільнення заручника карається позбавленням волі на строк від 8 до 15 років.

Крім того, змінами до Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів” передбачено, що “у разі загибелі (смерті) журналіста під час виконання ним професійних обов\’язків членам сім\’ї загиблого (померлого), а в разі відсутності сім’ї – його батькам та утриманцям з державного бюджету виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 100 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати цієї суми, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України”.

У разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного журналісту під час виконання ним професійних обов’язків, йому виплачується з державного бюджету одноразова грошова допомога у розмірі до 50 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на час виплати цієї суми, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

Джерело: ІМІ