Виклик Президенту. Чому НАБУ взялося за Насірова і чим це загрожує

Виклик Президенту. Чому НАБУ взялося за Насірова і чим це загрожуєЗ потоків ДФС годувалися всі. Тепер НАБУ будуть мочити з усіх боків.
\”Ми отримали об\’єктивні дані, які дозволили слідству стверджувати, що Насіров приймав рішення в інтересах Онищенка, підконтрольні підприємства якого отримали можливість не платити ренту\”, – повідомив прокурор САП Роман Симків, йдеться в матеріалі LIGA.net інформують Патріоти України.

Насіров підозрюється в скоєнні злочину за статтею 364 КК (Зловживання владою або службовим становищем). Слідчі дії проводяться в рамках розслідування рішень керівництва відомства про реструктуризацію 2 млрд гривень податкових заборгованостей підприємств, пов\’язаних з народним депутатом Онищенком. Слідство вважає, що Насіров приймав неправомірні рішення про розстрочення.

Самого депутата Онищенка, який переховується від слідства, підозрюють в організації схеми з розкрадання коштів при видобутку і продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ВАТ Укргазвидобування, в результаті якої державі було завдано збитків на суму близько 3 млрд гривень.

Співрозмовники LIGA.net кажуть, що справа Насірова – Онищенка може стати однією з найгучніших в новому році. \”Фактично НАБУ йде на війну\”, – говорить один зі слідчих.

Інше джерело, що володіє деталями справи, розповіло, що тепер серйозні зміни можуть відбутися у Верховній Раді України. \”З потоків ДФС годувалися всі\”, – каже він. Керівник відомства був недоторканою персоною. Його затримання, вважають співрозмовники, ламає \”основи основ системи\”.

Корупційні схеми навколо ДФС – довга і складна історія. При цьому затримання Насірова мало відбутися ще два місяці тому. Але, через зволікання з боку САП, процес ніяк не вдавалося почати.

\”Тепер НАБУ будуть мочити з усіх боків. Занадто багато інтересів зачепили. Але докази бетонні. Це частина справи Онищенко\”, – розповідають у відомстві.

Однак без Антикорупційного суду, створення якого блокується владою і самими суддями, перспективи справи виглядають туманними: які б докази не були зібрані, як показує практика, коли справа потрапляє до суду, то по-справжньому топові чиновники залишаються без покарання.

Лінія захисту адвокатів Насірова вже зрозуміла: по-перше, за їхніми словами, глава ДФС був нібито в несвідомому стані, коли йому зачитували підозру. По-друге, слідчі дії, нагадали адвокати, не можна проводити з 22:00 до 06:00. У НАБУ парирують витягами з законодавства: так, дійсно, в цей час заборонено щось робити, але в ст 223 ч 4 прямо сказано: \”… за винятком невідкладних випадків, коли затримка в їх проведенні може привести до втрати слідів кримінального злочину або втечі підозрюваного \”. На чию сторону встане суд?

Війна проти НАБУ. Який вибір зробить Порошенко

Сьогодні вранці, 3 березня, має відбутися прес-конференція керівників НАБУ і САП – Артема Ситника і Назара Холодницька. \”Всі подробиці будуть озвучені на ній\”, – сказали в НАБУ.

По суті НАБУ – останній дійсно незалежний орган. НАПКА і САП знаходяться під суттєвим тиском влади. Інтерес Петра Порошенка і Арсенія Яценюка зрозумілий: проти їх оточення відомство Ситника відкрило кримінальні провадження – по Ігорю Кононенко, Миколі Мартиненку і багатьом іншим знаковим постатям. Тепер до цього списку додався Насіров.

У влади є два способи впливати на НАБУ – звільнити Ситника або дискредитувати відомство в цілому. Звільнити можна тільки за результатами аудиту, який за законом повинні проводити три незалежні експерти, яких делегують президент, уряд і парламент. 23 лютого в парламенті коаліція БПП і НФ спробувала зробити перший крок на шляху вирішення \”проблеми НАБУ\”.

На голосування винесли дві кандидатури. Одним з кандидатів від Ради був американець Роберт Сторч, замгенінспектора Департаменту юстиції США. Його кандидатуру на запит комітету Ради рекомендувало посольство США. Але в день голосування 23 лютого депутати дали за нього лише 76 голосів. Зате за кандидатуру від коаліції БПП і НФ якогось британця Найджела Брауна – 214.

Якщо до першого питань не виникло, то останній викликав шквал критики і порівняння з відомим скандалом про \”лижного\” інструктора часів Януковича. Оскільки влада не змогла завести свою людину, але відмовилася і підтримати людину за рекомендацією посольства США, питання відклали на доопрацювання. Але до нього скоро обов\’язково повернуться.

В кінцевому підсумку аудит проводитимуть троє. Від Ради – Сторч або Браун. Від уряду – гендиректор Європейського управління по боротьбі з шахрайством (OLAF) Джованні Кесслер, якого рекомендувало посольство ЄС. А ось третє прізвище – від президента – поки невідоме.

Однак немає причин сумніватися: якщо влада намагається поставити Брауна навіть всупереч позиції США по Сторчу, то кандидатура від АП буде повністю підконтрольна главі держави. А значить, маючи перевагу в два голоси, якщо Брауна теж протягнуть через парламент, влада зможе звільнити Ситника, або отримати такий важіль впливу на нього, який не дозволить НАБУ відкривати нові справи і розслідувати корупцію топ-чиновників.

Світлана Іваненко

peredplata