Як партії ділять \”мажоритарку\”

Як партії ділять "мажоритарку"Зважаючи на те, що в разі ухвалення нового закону про вибори до парламенту, половина його складу буде обрано по мажоритарній системі, вони приміряються до округів.

З Партією регіонів усе ясно — вони хочуть взяти максимум голосів і за списками, і по мажоритарці. А для більшості представників політичних сил, рейтинг яких на межі прохідного бар\’єру, а то й взагалі нижче статистичної похибки, мало не останнім шансом провести своїх людей в Раду є одномандатні виборчі округи.

Ці 225 місць стануть особливо бажаними, якщо плани Адміністрації президента підвищити бар\’єр для пропорційної частини парламенту до 5% будуть реалізовані восени.

За такої схеми до парламенту за пропорційною частиною наразі потрапляють тільки Партія регіонів (13.5%), Блок Юлії Тимошенко (10.9%) та \”Фронт змін\” Арсенія Яценюка (7.7%), за даними червневого опитування Київського міжнародного інституту соціології.

Нацдеми на виборах поділять округи

“Наша Україна” 12 червня зібрала близько десяти політичних сил національно-демократичного спрямування за круглим столом, щоб обговорити участь у майбутніх парламентських виборах. Офіційна мета — координація участі на виборах і захист чесного волевиявлення. Насправді ж усіх цікавив не стільки захист виборів від фальсифікацій, скільки поділ між собою мажоритарних округів задля приходу в Раду максимальної кількості представників правих сил.

З присутніх на цьому заході десяти партій, тільки \”Наша Україна\” представлена у парламенті, і тільки \”Свобода\” має шанс пройти за пропорційною системою. За словами свободівця Андрія Мохника, ділитимуть округи між представниками цих політичних сил за незалежним соціологічним рейтингом — у кого буде вища позиція у соцопитуваннях, представників тих партій в округах повинно бути більше.

У “Нашій Україні” уже заявили, що не будуть брати у партійні списки членів партії, які протягом 2005-2010 років обіймали керівні посади в органах виконавчої влади. Так, екс-президент і почесний голова “НУ” Віктор Ющенко може спробувати щастя на виборах по одному з округів у Львівській області, бо навіть в його рідній Хоружівці у Сумській області на останніх місцевих виборах перемогла Партія регіонів. Серед нашоукраїнців мажоритарка також чекає на екс-голову Служби безпеки України Валентина Наливайченка і колишнього гендиректора “Укрспецекспорту” Сергія Бондарчука.

Загалом для “Нашої України”, рейтинг якої коливається на межі статистичної похибки, вибори за мажоритарної системою можуть стати останнім шансом просунути кількох своїх представників у таку бажану будівлю під куполом на Грушевського.

Значно кращий стан справ у тієї ж “Свободи”. Так, за оптимістичними оцінками свободівців, вони мають намір через партійні списки і через одномандатні округи отримати 25-28 мандатів у Раді та сформувати свою фракцію. За словами Мохника, визначати, хто саме піде по списку, а хто по одномандатних округах, будуть безпосередньо перед виборами, адже за рік рейтинг регіональних лідерів “Свободи” може змінитись. Зрештою, можна з впевненістю припустити, що “Свобода” намагатиметься застовпити за своїми лідерами найласіші шматки Львівщини і Тернопільщини, де на останніх місцевих виборах партія показала хороший результат.

Анатолій Гриценко, який очолює “Громадянську позицію”, має декілька варіантів на майбутні вибори. Або він очолює список своєї партії і програє, або іде по мажоритарному округу й має шанс хоча б самому пройти в парламент. Хоча найбільше шансів отримати депутатський мандат в Гриценка було б за умови його влиття в першу п\’ятірку якоїсь більш рейтингової опозиційної партії. Але таке політичне дезертирство “Громадянської позиції” остаточно поставить на ній хрест.

“Фронт Змін” та “Батьківщина” будуть поглинати менших

Хоча ініціатори вищезгаданого круглого столу й запросили усі опозиційні сили, але туди не з\’явились представники “Фронту Змін” Арсенія Яценюка, “За України” В\’ячеслава Кириленка, “Батьківщини” Юлії Тимошенко і “Народної Самооборони” Юрія Луценка.

Воно й не дивно, адже ці партії мають власні рецепти для продовження боротьби за місце у будівлі на Грушевського. Так, ще кілька місяців тому, коли тексту нового законопроекту про парламентські вибори, який забороняє створювати партійні блоки, не було, керівництво “За Україну” заявляло, що має намір об\’єднуватись з “Фронтом Змін”. Фактично це означає поглинання Яценюком дітища Кириленка. І для “Фронту змін” зайва доля проценту у рейтингу не буде зайвою, і для Кириленка та його найближчих політичних соратників, схоже, останньою надією пройти в парламент буде входження до прохідної частини списку партії Яценюка.

У самого ж Яценюка є більше можливостей для маневру на майбутніх парламентських виборах. Кілька представників “Фронту Змін” скористаються нагодою взяти мандати на мажоритарних округах. Кандидат номер один на мажоритарку, звісно, сам Яценюк, який має непогані шанси перемогти у себе вдома в Чернівцях.

“Батьківщина” і “Народна Самооборона” можуть також піти на злиття списків. Після того, як нардеп і бізнесмен Давид Жванія перестав фінансувати “НО”, наразі найкращим варіантом для Луценка, який уже давно є відданим соратником Тимошенко, буде злитись з “Батьківщиною”. Цим він може підкріпити шанси на політичне і фінансове виживання своїх політсоратників.

Комуністи триматимуться списку

У наступному передвиборчому забігу в Раду комуністам не пощастить, мабуть, найбільше. Якщо представники правих опозиційних партій можуть пастись на електоральному полі західних областей, де вони здебільшого відчувають себе значно впевненіше, аніж висуванці Партії регіонів, то комуністам на півдні та сході доведеться змагатися саме з регіоналами.

Регіонали мають намір виживати усіх своїх конкурентів на одномандатних округах у областях, які вважають своєю вотчиною. Відповідно, під руку попадуть комуністи, незважаючи на те, що вони є партнерами регіоналів по парламентській більшості.

Яскравим прикладом того, як у КПУ майже з рук вихопили перемогу, є поразка комуніста Спридона Кілінкарова на виборах мера Луганська у жовтні минулого року. В боротьбі з ним переміг регіонал Сергій Кравченко.

Тепер же навіть популярний у Луганську Кілінкаров не заявляє однозначно про намір балотуватись в народні депутати по одномандатному округу. Вочевидь, за таких умов комуністи у наступний парламент зможуть пройти лише за партійними списками.

Литвин — один у полі воїн

Найбільшого політичного падіння на наступних парламентських виборах може зазнати теперішній спікер парламенту Володимир Литвин. Рейтинг Народної партії України, яку він очолює, зараз перебуває на межі статистичної похибки. За таких розкладів найкраще, що може зробити Литвин, піти на власні хліби.

Саме так він і має намір вчинити. Литвин уже фактично заявив про те, що буде балотуватись в парламент по одномандатному округу — а саме в своєму рідному селі на Житомирщині, де досі живуть його батьки. Звісно, заява була завуальованою, мовляв, все вирішить партія.

За таких обставин разом з Литвином у парламент можуть пройти тільки кілька його соратників. Таким чином, теперішній спікер — одна з ключових за посадою фігур української політики — у наступному парламенті ризикує скотитися до рівня рядового народного депутата, який, навіть, не очолює фракцію. Таку ж позицію за впливовістю у майбутньому складі може мати й Ющенко.

“Сильна Україна” чи “ударний” Кличко

“Сильна Україна” міністра соцполітики Сергія Тігіпка і “УДАР” боксера Віталія Кличка можуть стати новими фракціями у майбутньому парламенті.

Хоча, якщо рейтинг партії Тігіпка й надалі знижуватиметься, то для нього залишиться тільки шанс пройти до ВР по мажоритарці, скажімо, на Одещині, де він отримав непоганий результат на президентських і місцевих виборах. По одномандатному округу на Одещині від “Сильної України” також може пройти в Раду Світлана Фабрикант, яка була довіреною особою Тігіпка на останніх президентських виборах і зараз очолює фракцію “СУ” в Одеській міськраді.

Проте, навіть в Одесі Тігіпку не варто розслаблятись. Адже, за результатами останніх місцевих виборів, популярність Тігіпка і Яценюка в Одесі приблизно однакова.

У разі проходження в парламент “УДАРу”, Кличко може скласти там достойну компанію регіоналу баскетболісту Олександру Волкову та чемпіону світу з вільної боротьба Ельбрусу Тедеєву.

У тому, що в наступний склад парламенту чи за пропорційною, чи за мажоритарною системою пройде Кличко, ні в кого не виникає сумніву. Проте його соратники по партії, яких в мажоритарних округах мало хто знає, можуть отримати мандат народного депутата лише будучи у самому верху партійного списку.
Джерело Юрій Онишків

peredplata