Вбивця Стуса розвісив по всьому Києву сітілайти

Вбивця Стуса розвісив по всьому Києву сітілайти\”По всьому місту – сітілайти з Медведчуком із написом \”УКРАЇНСЬКИЙ ВИБІР\”, – пише в Фейсбуці відома українська письменниця Оксана Забужко.

\”Схоже, що Кремль почав нову президентську кампанію – Янукович не влаштовує, Тимошенко списали, \”лаву запасних\” скінчилась і \”Муму повертається\” з-за лаштунків на авансцену – нудно і передбачувано…\” , – пише вона.

\”Так і хочеться роздрукувати ось ЦЕ фото Вбивця Стуса розвісив по всьому Києву сітілайти– і вставити його на кожен такий сітілайт, – продовжує Забужко. – Заодно й зміст \”вибору\”: ось убивця, ось його жертва, вибирай – у чиїй країні ти хочеш жити?

Як відомо Віктор Медведчук був адвокатом відомих українських правозахисників, дисидентів – Юрія Литвина і Василя Стуса. Один з очевидців процесу над Стусом – Євген Сверстюк свідчив: \”В. Медведчук зробив все, щоб посадити за ґрати відомого поета\”.

Підзахисний Медведчука Юрій Литвин отримав 3 роки позбавлення волі в колонії суворого режиму. І в останньому слові так оцінив захист з боку В.Медведчука: \”Пасивність мого адвоката Медведчука в захисті обумовлена не його професійним профанством, а тими вказівками, які він одержав згори, і підлеглістю: він не сміє розкривати механізму вчиненої проти мене провокації. Адвокатська участь у таких справах зведена нанівець – це ще одне свідчення відсутності в СРСР інституту адвокатури при розгляді політичних справ, де садять людей \”інакомислячих\”…

Адвокатом Василя Стуса Медведчука затвердили, незважаючи на численні протести самого обвинуваченого. Суд над поетом проходив за закритими дверима. Відомий письменник, правозахисник, громадський діяч і товариш В.Стуса Євген Сверстюк згадує: \”Коли Стус зустрівся з призначеним йому адвокатом, то відразу відчув, що Медведчук є людиною комсомольського агресивного типу, що він його не захищає, не хоче його розуміти і, власне, не цікавиться його справою. І Василь Стус відмовився від цього адвоката\”.

Про це свідчить і дружина Стуса Валентина. Але адвокат не відмовився від дорученого йому підопічного – нехтуючи професійною етикою і честю, В. Медведчук взявся \”захищати\” поета, незважаючи на висловлену адвокату недовіру, справедливі протести і рішучі заперечення.

Як свідчить \”Хроніка поточних подій\” – відомий правозахисний журнал, котрий видавався \”самвидавом\” в Москві: \”адвокат (В. Медведчук. – \”А\”) у своїй промові сказав, що всі злочини Стуса заслуговують покарання, але він просить звернути увагу на те, що Стус, працюючи в 1979-1980 роках на підприємствах Києва, виконував норму, крім цього, він переніс важку операцію на шлунок\”.

І ще одна дуже красномовна деталь, що характеризує В.Медведчука з погляду моралі і професійної відповідальності. Як свідчить процитована вище \”Хроніка поточних подій\”, пізно ввечері 30 вересня 1980 року Михайлина Коцюбинська, Світлана Кириченко і Валерія Андрієвська отримали повістку на 1 жовтня в суд над Стусом в якості свідків. Жінки відразу ж зв\’язалися з дружиною Стуса Валентиною Попелюх, від якої з подивом дізналися, що їй про суд нічого не відомо. Суд йшов вже два дні (29 і 30 вересня), але адвокат В. Медведчук навіть не проінформував родичів, у тому числі дружину поета, про це.
На судовому засіданні Василь Стус заявив, що його на слідстві катують. Ця заява не викликала ніякої реакції \”правозахисника\” В.Медведчука.

Сам Медведчук відкидає ці звинувачення: \”Якщо хтось думає, що я міг би врятувати Василя Стуса, то він або брехун, або ніколи не жив у Радянському Союзі і не знає, що це таке. Рішення в таких справах не приймалися в суді, а в партійних інстанціях і КДБ. Суд лише офіційно стверджував оголошений вирок\” (Офіційний інтернет-сайт В.Медведчука).

І Василь Стус, і Юрій Литвин загинули в таборах.

До речі, на Буковині теж вже з’явились бігборд з зображенням Медведчука.

Джерело та світлини