Трагедія у «дитинці» Михайла Жара

Трагедія у «дитинці» Михайла ЖараУ дитячому будинку сімейного типу настоятеля Свято-Вознесенського Банченського монастиря отця Лонгина (Михайла Жара) загинула малолітня дитина. Винних встановлять слідчі, а громадськість з цього приводу розділилась у поглядах: одні співчувають та захищають відомого Героя України, інші – обурюються та звинувачують: недогледів, не виконав обов’язків піклувальника.

Трагедія трапилася минулої п’ятниці близько 10 години у селі Молниця на території дитячого притулку, повідомляють в обласній прокуратурі. Дитина, котрій не виповнилося й двох рочків, потрапила під заднє колесо вантажівки МАN, водій якої привіз дітям та якраз вивантажив хлібо-булочні вироби. Цей малюк лишень недавно, наприкінці березня, поступив до Михайла Жара з Миколаївського дитячого будинку разом зі старшою дитиною з цієї ж родини. Як пояснює сам опікун, хлоп’я було біля виховательки, і вона лише на якусь мить повернулася, аби підтягнути ремінь у візочку з іншою дитиною. В цей момент повз них проїжджала машина… Хлопчик, мовляв, побіг до неї, заднє колесо зачепило голівку… Він впав, під колесами опинилася дитяча нога. Малого доправили до Герцаївської центральної районної лікарні, але, на превеликий жаль, медперсонал був безсилий врятувати йому життя — через деякий час дитя померло.

— Я переконана, що трагедія у великій родині отця Михайла Жара трапилася не внаслідок недогляду, — каже начальник обласної служби у справах дітей Юлія Яківчек. – Це просто трагічний збіг обставин. Адже такого догляду та піклування, які отримують дітки у цього опікуна, деінде годі й шукати. Треба бачити, проникнутись атмосферою та аурою, у яких ці діти зростають…

Юлія Іванівна розповідає, що отець Лонгин лише у березні цього року взяв під опіку 65 дітей-інвалідів. Окремі знедолені його підопічні одужують у всіх на очах – вочевидь, благодать Господня таки зцілює. Кожна дитина, котра потрапила до притулку, перебуває на обліку у відповідних службах, всі мають особові справи, інформація про підопічних занесена та щорічно поновлюється у Єдиній аналітичній системі «Діти». Оскільки до відомого «дитинця» потрапляють діти з різних областей, періодично сюди навідуються й працівники органів опіки та піклування, де малюки перебували на первинному обліку. Всі, хто доглядає та виховує дітей Михайла Жара, за словами працівників обласного органу опіки, є дипломованими фахівцями. Ці діти відвідують дитсадочок та школу у Молниці, до того ж, Герцаївською РДА за будинком закріплені й працівники відділів освіти та охорони здоров’я. Сам же багатодітний батько регулярно проходить відповідне навчання для опікунів та усиновителів…

Та якщо усе так добре, чому тоді справа дійшла до нещастя? Бо навчання проходить Михайло Жар, а доглядають дітей інші? А може, навчання не настільки ефективне, бо проводять його люди, які почасти не лише не мають досвіду стосунків з власними чи чужими дітьми, а й відповідного фаху? Бо тут же потрібно бути наставником наставників, вчителем вчителів. Адже відомо: аби досягти позитивного результату, теорія має бути тісно пов’язана з практикою. І якби матушка-вихователька й справді була дипломованою, вона б, вочевидь, здогадалася, що перед тим, як «підтягнути ремінь» на візочку іншої дитини, необхідно було звернутися й до хлопчика, аби він «допоміг» їй це зробити. І якби була дипломованою, знала б напевне, що дітям-дошкільнятам перебувати на господарському дворі, куди є вільний доступ транспортних засобів, зась, бо для прогулянки на свіжому повітрі у такому поважному будинку мають бути належно обладнані спеціальні майданчики…

Та наразі — про обов’язки опікуна. Саме він зобов’язаний дбати про підопічного, про створення для нього необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом…А ще піклувальник має дотримуватися рекомендацій органу опіки та піклування при виборі форм і способів виховання підопічних. Невже недопрацьовують місцеві органи опіки? Чи так впевнені у правильності дій Михайла Жара? Бо саме вони мають здійснювати контроль за умовами утримання, виховання, навчання дитини, над якою встановлено опіку або піклування, дотриманням прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування… Між тим, працівники обласної служби у справах дітей ніколи не бачили документів перевірки будинку сімейного типу отця Жара наглядовими, іншими контролюючими чи правоохоронними органами…

Хлопчика поховали. Зрозуміло, для отця Лонгина, як і для всіх інших, це — велике горе. І не думаю, що його слова «нікому на землі не бажаю пережити того, що я пережив» не щирі. Як і заклик до всіх, кого торкнулося це горе, молитися за душу янголятка. Однак не слід забувати, що можливості людини земної ніколи не були та не будуть невичерпними. Чи варто брати на себе надто багато?

Тим часом за фактом загибелі дитини слідчим управлінням УМВС України у Чернівецькій області порушено кримінальну справу «за порушення правил безпеки дорож-нього руху, що спричинило смерть потерпілого». Кримінальний кодекс передбачає позбавлення волі від 3 до 8 років. Та чи винен водій? Дізнаємося згодом, коли завершиться слідство.

Наталія БРЯНСЬКА

peredplata