Депутатські втрати Чернівецької обласної ради

Незважаючи на можливість відкликати своїх депутатів, виборці Чернівецької області жодного разу не пробували скористатися цим правом, щоб висловити невдоволення роботою депутатів обласної ради. Тим не менше, якщо депутатів не відкликали виборці, то в обласній раді було 5 випадків, коли депутати самі писали заяви про складання повноважень. Варто зазначити, що на відміну від Чернівецької міської ради, депутати обласної ради задовольняли заяви цих депутатів. Про це інформує Громадянська мережа ОПОРА в Чернівецькій області.

Першим написав заяву на складання депутатських повноважень Роман Ванзуряк, який в період з березня по жовтень 2014 року був головою Чернівецької ОДА. Задля зайняття цієї посади він склав мандат депутата Верховної Ради України (від партії УДАР). Депутатом обласної ради він був обраний в 2015-му році від партії «Громадський рух «Народний контроль». Заяву на складання депутатських повноважень він написав у зв’язку із переходом до політичної сили Михайла Саакашвілі «Рух нових сил».

На своїй сторінці в мережі Facebook він написав: «Щодо «Народного контролю», – я впевнений, що цей період в моєму житті був дуже важливим і плідним. Звісно, я хотів би, аби між нами і в подальшому складалися хороші ділові стосунки, але сьогодні я бачу перед собою серйозніші цілі, для яких потрібна консолідація всіх демократичних сил, а не концентрація на якійсь одній з них, яка реально може вплинути, але не може кардинально змінити правила гри.» Замість Романа Ванзуряка депутатом став Віталій Захарюк.

В липні 2017 року заяву на складання депутатських повноважень написав Михайло Нікітін, обраний депутатом від партії «Опозиційний блок», а також Віталій Балта, обраний від партії «Громадський рух «Народний контроль». Обидва депутати публічно не повідомляли причину складання своїх повноважень, а в офіційному повідомленні обласної ради було зазначено, що депутати добровільно написали заяви на складання депутатських повноважень. Також зазначається, що Михайло Нікітін є фізичною особою-підприємцем, проживає у Чернівцях. Він здобув перемогу на місцевих виборах у 2015 році, балотуючись на виборчому окрузі №8, де за нього віддали свої голоси 647 виборців. Віталій Балта – підприємець, проживає у Чернівцях. Він переміг на місцевих виборах у 2015 році, балотуючись на окрузі №23, де отримав підтримку 977 виборців. На місце Михайла Нікітіна зайшов Віталій Левко, а замість Віталія Балти депутатом став Михайло Липка.

В січні 2018 року заяву про складання депутатських повноважень написав депутат від «Об’єднання «Самопоміч» Руслан Майданський. Причиною складання повноважень стало те, що на виборах 24 грудня 2017 року він був обраний депутатом Новоселицької об’єднаної територіальної громади. Замість нього депутатом обласної ради став Олег Мельничук.

В грудні 2019 року заяву на складання депутатських повноважень подала Ольга Кобевко, депутатка від партії «Об’єднання «Самопоміч». Своє рішення вона пояснила «сімейними обставинами» і в ході засідання обласної ради повідомила: «У моєму життя сталися зміни, тому прошу колег підтримати мою заяву». Варто зазначити, що після складання депутатських повноважень вона продовжила активну громадську діяльність. Замість неї до складу ради мав увійти підприємець Євген Цурик, проте з початком карантину так і не вдалось завершити процедури щодо представлення нового депутата, тому рада працює без одного обранця.

Ще два депутати обласної ради померли. Іван Чорней, обраний від партії «Опозиційний блок» помер 5 лютого 2016 року, замість нього до складу ради увійшов Олександр Болтунов. 7 вересня 2018 року помер Василь Телешман, обраний від Аграрної партії України, його місце в раді зайняв Юрій Гаврилюк.

Відсторонення від виконання обов’язків голови обласної ради

Що стосується голови обласної ради, то від початку його роботи ніхто навіть не намагався змінити його на посаді. Він виконував свої обов’язки до того часу, поки проти нього не відкрили кримінальну справу і не відсторонили рішенням суду.

В жовтні 2019 року в місцевих ЗМІ з’явилась інформація, що в кабінеті голови Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна (ВО «Батьківщина») та керівника юридичного відділу апарату ради проводять обшуки детективи НАБУ. Згодом повідомили, що проти голови обласної ради було відкрито кримінальне провадження за вимагання хабаря в місцевого підприємця.

Завдяки ухвалі суду вдалось встановити, що детективи Національного антикорупційного бюро України звинувачують голову Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна у вимаганні та отриманні майже 200 тисяч доларів хабаря за сприяння у передачі одному товариству у довгострокову оренду цілісного майнового комплексу Чернівецького обласного комунального підприємства «Бальнеологічний санаторій “Брусниця”» .

28 лютого 2020 року колегія суддів палати Вищого антикорупційного суду ухвалила рішення про відсторонення голови Чернівецької обласної ради від займаної посади у зв’язку із притягненням до кримінальної відповідальності до 4 квітня. 2 квітня Вищий антикорупційний суд ще на два місяці відсторонив голову Чернівецької обласної ради Івана Мунтяна від займаної посади, на що була подана апеляція, проте суд апеляційної інстанції відмовив у задоволені апеляційної скарги сторони захисту. Тож Іван Мунтян не може виконувати повноваження голови обласної ради ще мінімум до 2 червня 2020 року. Обов’язки голови обласної ради наразі виконує його заступниця Інга Маковецька, яка обрана депутатом від Радикальної партії Олега Ляшка.