У планшеті знайшли фотографії, книги, мапи з замінованими районами та позиціями бойовиків (Фото: ВВС News)
У Лівії знайшли планшет бійця ПВК Вагнера з картою замінованих районів, а також документ із заявкою на техніку, яка є лише у російської армії.
Про це повідомляє російська служба ВВС.
За даними ВВС, планшет на базі Android знайшли в зоні бойових дій на заході Лівії. Гаджет ЗМІ отримали у лютому поточного року.
Ймовірно, що планшет належав одному із російських найманців, який воював на боці фельдмаршала Халіфи Хафтара проти Правління національної згоди, яке визнала ООН.
На пристрої знайшли десятки файлів, у тому числі інструкції та схеми мін і артснарядів російською мовою, дані про встановлення протипіхотних мін і виготовлення саморобних вибухових пристроїв, фотографії зйомки з розвідувальних безпілотників.
Крім того, на планшеті виявили декілька книг: мемуари Адольфа Гітлера, які визнали у Росії екстремістськими, а також романи серії Гра престолів і книгу з виноробства.
Також на планшеті виявили військові карти зон бойових дій з помітками російською мовою. Частина поміток — це червоні крапки з, ймовірно, позивними бійців ЧВК Вагнера. Передбачається, що так відмітили місця, за які відповідають ті чи ті найманці.
На мапі журналісти також виявили позивний Мітла, який може належати 36-річному громадянину Росії Федору Мєтьолкіну родом з Північного Кавказу. Також позивний Мітла виявили серед чорних крапок, якими виділяли заміновані позиції. Всього нарахували 35 чорних точок, більшість з яких розміщені у житлових районах Айн-Зари.
На одній з карт позначено село Еспіа, яка знаходиться в 45 кілометрах від Тріполі. У вересні 2019 року там викрали родину з п’яти осіб, трьох з них вбили.
За даними ВВС, одна з осіб, яка вижила, впізнала у одному з «вагнерівців» Володимира Анданова, відомого за позивним Ваха.
Також були знайдені документи ПВК із замовленням на постачання військової техніки, яка стоїть на озброєнні лише у Росії. Автор заявки просить здійснити поставки шести бронемашин, чотирьох танків, 12 вантажівок, 44 позашляховиків, 270 автоматів Калашникова, оптичні прилади, високотехнологічні радари, шоломи, комплекти для особистого захисту, медикаменти.
У верхній частині документа вказано «Затверджую», а замість підпису — ініціали Д. У і цифра 9. У ВВС мають версію, що це ініціали колишнього командира спецназу ГРУ Росії Дмитро Уткін — засновник ПВК, якого знають за позивним Вагнер. Також його називають Дев’ятий.
29 липня 2020 року білоруські силовики заявили про затримання 33 бойовиків підконтрольної Кремлю неофіційної приватної військової компанії Вагнера. Через кілька днів, 2 серпня, прокуратура Білорусі обрала їм запобіжний захід у вигляді арешту.
У Мінську заявили, що метою бійців ПВК була дестабілізація ситуації в країні перед президентськими виборами. Частина затриманих воювала на Донбасі на боці «ДНР» і «ЛНР». Всупереч клопотанням України про їх екстрадицію, Білорусь віддала найманців РФ.
Президент України Володимир Зеленський назвав таке рішення несправедливим і таким, що не відповідає «дружнім міждержавним відносинам».
Своєю чергою українська влада заявила, що ніякої спецоперації проти ПВК Вагнера спецслужби не проводили.
«Маячня. Я про це читав. Сумно, що деякі засоби масової інформації передрукували Комсомольську правду (здається, російську), зробили з цього сенсацію в Україні. Я не знаю ні про який „злив“ якоїсь там операції», — заявив тоді президент Володимир Зеленський, коментуючи звинувачення у тому, що спецоперацію зірвали співробітники його Офісу.
У підсумку Бутусова і Соколову викликали на допит до ДБР у справі щодо «розголошення секретних відомостей».
У грудні 2020 року розслідувачі Bellingcat заявили, що знайшли докази планування спецоперації, яку розробили ГУР Міноборони спільно з працівниками СБУ.