Омбудсмен назвав умови в Чернівецькій психлікарні “жахіттям”: у закладі образилися

 

Уповноважений ВРУ із прав людини Дмитро Лубінець назвав побачене у Чернівецькій обласній психіатричній лікарні справжнім “жахіттям” і закликав керівництво закладу продемонструвати, що воно готове покращувати ситуацію.

Про це омбудсман сказав сьогодні, 15 березня, під час свого робочого візиту до Чернівців, пише molbuk.ua

Посадовець розповів про зафіксовані порушення в лікарні:

“Сьогодні хотів би публічно озвучити один із прикладів нашої роботи. Це Чернівецька обласна психіатрична лікарня. Ми приїхали з моніторинговим візитом і встановили, що у закладі, розрахованому на 360 пацієнтів, перебуває 490. Санітарні норми на одну людину повинні складати не менше 7 метрів квадратних. Це рекомендація. Станом на зараз там 3,6 метра. Навіть у їдальні розкладені ліжка, люди сплять там, але продовжують приймати їжу в цьому приміщенні. Чи є це порушенням? Так, є. Чи потрібно реагувати на це? Так, безумовно”, – сказав Лубінець.

Пізніше він згадав про психіатричну лікарню, відповідаючи на запитання присутніх про побачені на Буковині порушення.

“Найгірша ситуація – по обласній психіатричній лікарні. Я давно не бачив такого жахіття, скажу відверто. Я не сам особисто туди приїхав, приїжджали мої співробітники. Але ми робимо фотографії, фіксацію фактів, мене терміново інформують, і я особисто спостерігаю, що буде далі. А далі будуть акти реагування. Не мої прямі обов’язки вимагати когось покарати. Та ні, ви просто покажіть, що хочете привести це в порядок. Якщо зараз немає фінансування – то просто покажіть, що ви до когось звернулися, заклали це на наступний рік. Але там треба приводити заклад до ладу”, – висловився омбудсман.

Посадовець запевнив, що знає про проблеми з нестачею фінансів.

“Але важкий стан нашої держави – це і час можливостей. У нас є дуже багато міжнародних партнерів, які готові допомагати. Ми зі свого боку допоможемо встановити прямі контакти з міжнародними організаціями, донорами, готові привозити їх до вас. Але ми хочемо бачити реакцію. Якщо немає коштів сьогодні, покажіть, що вони будуть завтра-післязавтра. Хочемо бути впевненими, що це питання у вас на порядку денному”, – звернувся Дмитро Лубінець до представників влади краю.

Тим часом генеральна директорка Чернівецької обласної психіатричної лікарні Анжела Левицька не приховує образи. Адже не від неї залежить виділення коштів, каже:

“Якщо чесно, колектив, пацієнти, військовослужбовці трохи обурені сказаним. Бачте, перевіряючі збентежені такою кількістю людей у нашому закладі. Але я не знаю, що їх дивує. Хіба вони не знають, що у нас війна? Не знають, що потужності військового шпиталю не розраховані на таку кількість людей? У такому ж режимі працюють і інші медзаклади. Ми єдина лікарня в області такого напрямку, до нас приїжджають на лікування військові. Це та категорія, наявність та кількість якої ми не афішуємо. Ми не маємо права відмовляти людині в наданні психіатричної допомоги. У нас є договір із НСЗУ, де прописана чітка кількість пацієнтів, яким ми маємо надати спеціалізовану допомогу. Відповідно до цього отримуємо гроші.

З початку широкомасштабного вторгнення наш заклад працює не на 50, а на 100 відсотків більше – зі зрозумілих причин. Але ми намагаємося самотужки, а також за допомогою ОВА, підтримати себе. Нам виділяють додатково кошти, щоби лікувати, реабілітувати, вирішувати соціальні питання як військовослужбовців, так і наших пацієнтів. Але чимраз кількість пацієнтів з-поміж військових зростає. Тому треба, певне, запитати в офісу омбудсмена у тому числі, що нам робити далі?” – зазначає Анжела Петрівна.

Вона додає, що наразі у лікарні заповнені військовослужбовцями кілька найкращих відділень. Персонал старається робити все, щоб усі пацієнти мали необхідний догляд та лікування.

“Хоча всі ми дуже втомилися, персонал украй виснажений, але ми зобов’язані цим хлопцям, тож робимо свою роботу. Ну, а щодо гарних умови, то ми чекаємо нову лікарню, де буде 500-600 місць, і залюбки кожному надамо окрему світлу гарну палату. Дуже цього хочемо. Наша лікарня побудована у 1901 році. Востаннє її капітально ремонтували, мабуть, років 40 тому. Персонал і так роками власноруч за власні кошти, за кошти спонсорів постійно підтримує можливість нормально функціонувати. Тому, вважаю, цю інформацію треба спростувати і попросити вибачення у пацієнтів за такі слова”, – переконана Анжела Левицька.

peredplata