Кат полонених в “ЛНР” може уникнути покарання: небезпечний прецедент для інших справ.

Причетний до катувань та вбивств полонених «прокурор ЛНР» може уникнути покарання: небезпечний прецедент

 

4 листопада відбулася прес-конференція, присвячена відмові Кремінського районного суду Луганської області здійснювати спеціальне судове провадження у справі стосовно прокурора так званої ЛНР Аркадія Корнієвського. Одночасно Кремінський районний суд зупинив чинне судове провадження проти вказаного «прокурора». Рішення ухвалили судді Євген Акулов, Ігор Безкровний та Валерій Ковальов. Про це повідомляє сайт «Східноукраїнського центру громадських ініціатив».

Аркадій Корнієвський – колишній офіцер СБУ. Після 2014 року він обіймав посаду слідчого та прокурора т.зв. ЛНР. Корнієвського звинувачують у тяжких кримінальних злочинах, зокрема щодо осіб, яких утримували в незаконних в’язницях т.зв. Луганської народної республіки.

В прес-конференції взяли участь колишні полонені Олександр Ретівов, Вікторія, Кононова, Дмитро Тинда. Їх тримали та катували у в’язниці т. зв. «будинку уряду ЛНР» (приміщення захопленої Луганської ОДА). Разом із колишніми полоненими виступив Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив, організації яка надає допомогу постраждалим.

Колишні в’язні, долі яких вирішував Корнієвський, стверджують, що він займав важливе місце у злочинній ієрархії прокуратури «ЛНР» та звинувачують його у безпосередній причетності до катувань і вбивств.

«Мені сказали, що я повинна чекати якогось міфічного слідчого. Коли я з ним поговорю, він тоді вирішить, що зі мною робити. І всі проходять через цю процедуру. І без його відома ніхто сюди (в підвал «будинку уряду ЛНР») не потрапляє і звідси не виходить. Я потім дізналась, що це Корнієвський Аркадій, і він вирішує долю людей. Як він скаже, як він вирішить, так і буде», – так описує функції Корнієвського в незаконній в’язниці одна з колишніх полонених у звіті «За гратами будинку « уряду ЛНР».

На основі свідчень постраждалих Військовою прокуратурою України було розпочате судове провадження. Наразі Корнієвський переховується на тимчасово окупованій території та знаходиться в розшуку МВС.

Сватівській міський суд, а потім Кремінський районний суд Луганської області два роки здійснювали попереднє судове засідання у справі проти Корінєського, аж поки Кремінський районний суд вирішив неможливим здійснювати судове провадження проти обвинуваченого за спеціальною процедурою (тобто без його присутності). Підставою для зупинення судового провадження стало те, що обвинувачений нібито не знає про кримінальне розслідування стосовно нього. Постраждалі стверджують, що це не відповідає дійсності, а суд фактично став на сторону обвинуваченого у злочинах.

«П’ять років тому люди, які пожертвували всім для України, вийшли з полону і чекають справедливості. Вони чекають ефективного розслідування. Нажаль і Військова прокуратураі суд демонструють неспроможність відновити цю справедливість. Права та інтереси Корнієвського суд визнав важливішим за інтереси постраждалих. Ми не будемо миритися з цією несправедливістю і надамо допомогу в оскарженні цього судового рішення», – говорить Володимир Щербаченко, голова «Східноукраїнського центру громадських ініціатив».

Юристи Східноукраїнського центру громадських ініціатив вказують на те, що висновок суду виглядає необґрунтованим. Зокрема, численні цитати рішень ЄСПЛ, якими рясніє судове рішення, не підкріплено власними висновками колегії суддів в контексті даної справи. Суд, посилається на відсутність доказів того, що обвинувачений намагається ухилитися від суду, але ігнорує докази, надані прокуратурою. Про можливу упередженість суддів може свідчити те, що принаймні один із них володіє майном в тимчасово окупованих Севастополі та Алчевську.

«У мене є питання до прокуратури. Чому не були здійснені прості дії, які б унеможливили б в принципі таке рішення суду й розвалили б цю лінію захисту від початку? Елементарні дії, які не потребують великих витрат ані часу, ані коштів!», – зазначила колишня полонена та свідок у справі Вікторія Кононова.

В ході прес-конференції підіймалося питання недбалості судових та правоохоронних органів. Колишній полонений Дмитро Тинда назвав рішення суду саботажем і додав, що Військова прокуратура півтора роки не може 

викликати його як свідка. Постраждалий Олександр Ретівов зазначив, що судом були відкриті особисті адреси свідків в ході листування по справі, що поставило їхнє життя під загрозу та змусило змінити місце проживання.

Правозахисники та колишні полонені побоюються, що дане рішення стане прикладом і за ним послідують закриття інших подібних розслідувань проти осіб звинувачених у тяжких злочинах на тимчасово окупованих територіях.

«Ми вимагаємо, щоб правоохоронні органи виконували свою роботу і забезпечували невідворотність кримінального покарання для осіб, причетних до тяжких злочинів, вчинених під час війни на Донбасі», – зазначає колишній полонений Олександр Ретівов.

Додаткові матеріали про незаконну в’язницю в приміщені Луганської ОДА ви можете знайти у звіті Східноукраїнського центру громадських «За ґратами будинку «уряду ЛНР» та фільмі DocNoteFilms та Східноукраїнського центру громадських ініціатив «Крихка Свобода».

Звіт “За гратами будинку уряду ЛНР” Фільм “Крихка Свобода”
Суд у Луганській області призупинив провадження щодо прокурора т. зв. ЛНР
 

peredplata