Сьогодні до Києва прибуває державний секретар США Ентоні Блінкен.

Це буде перший візит нового глави американського зовнішньополітичного відомства до нашої країни з часу зміни влади в Білому домі. До речі, Блінкен був і першим високопоставленим американським чиновником, який вийшов на прямий контакт з українським керівництвом. Саме з його телефонної розмови з головою українського зовнішньополітичного відомства Дмитром Кулебою почалися регулярні контакти українських офіційних осіб з представниками адміністрації Байдена. Так що можна сказати, що зараз саме Блінкен «відповідає» у вищому американському керівництві за Україну, так, як відповідав за неї сам Байден у адміністрації Барака Обами.

Саме тому розмова Володимира Зеленського та інших українських керівників з держсекретарем буде дуже непростою. І Блінкен, і його шеф Байден прекрасно розуміють особливості політичної ситуації у нашій країні. Простіше кажучи – вони знають, чим дихають Зеленський та інші відверті популісти. Колективному «Кварталу 95» та олігархам з його фанатського клубу не вдасться пустити американцям пил в очі – та й, чесно кажучи, у Зеленського такий фокус проходить тільки з власними виборцями, ні з ким більше.

Тим більше, що Блінкен – з тих політиків, які називають речі своїми іменами, що проявилося під час його нинішнього європейського турне. У бесіді із міністром закордонних справ ФРН Хайко Маасом – відомим лобістом російського проекту “Північний потік-2” – Блінкен досить жорстко заявив про американську позицію щодо газопроводу. І це відрізняється від очікувань Берліна що нова адміністрація у своєму прагненні повернутися до Європи закриє очі на бажання німецького уряду підтримати закінчення проекту. На переговорах із міністром закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріаном дипломати говорили про агресію Росії проти України, а не про якихось там “сепаратистів”. І це, звичайно, не порадує Кремль напередодні можливої ​​зустрічі Байдена і Путіна. І не порадує тих у Києві, хто вважає за краще називати Росію агресором якомога рідше – хто б це міг бути?

Тому у наших інтересах говорити з держсекретарем щиро. Розуміти, що США зацікавлені в Україні як в союзній державі. Але державі, що прагне до демократії, а не використовує американську підтримку для будівництва огидного авторитаризму у клоунському ковпаку. Нам слід бути щирими ще й тому, що ми зацікавлені у сильній позиції Байдена на зустрічі з Путіним більше, ніж сам Байден.

Тому що від цієї позиції, в кінцевому рахунку, залежить наше найближче майбутнє.

Віталій Портников

peredplata