Спецоперація з кодовою назвою “Авеню”

 Наш власний кореспондент Ростислав Демчук передає з Брюсселя:
-Спецоперація з кодовою назвою “Авеню” щодо затримання трьох десятків російських терористів була зірвана Андрієм Єрмаком
Це твердження випливає зі звіту групи розслідувачів Bellingcat про операцію українських спецслужб, які планували виманити з Росії й заарештувати понад 30 бійців приватної військової компанії “Вагнер”.
Bellingcat розкрила деталі масштабної операції українських спецслужб із захоплення 33 бійців “ПВК Вагнера” у багатосторінковому звіті, публікацію якого кілька разів відкладали.
Звіт базується на десятках інтерв’ю – зокрема з найманцями, які були впевнені, що летять у “відрядження” до Венесуели, не знаючи, що їхній літак мають незаплановано посадити в Києві.
Звіт констатує: якби операція українських спецслужб закінчилася успіхом, це посилило б напругу у відносинах між Києвом і Москвою, тому розвідники мали отримати згоду на неї від найвищого політичного керівництва України.
Посилаючись на дані з розмови з колишніми працівниками української військової розвідки, Bellingcat стверджує, що Володимиру Зеленському доповіли про підготовку операції 15 червня 2020 року під час його щотижневої наради з керівництвом української розвідки.
Співрозмовники Bellingcat кажуть, що 26 червня Зеленський принципово схвалив проведення операції і попросив її конкретний план, який був підготований і затверджений тодішнім міністром оборони України Андрієм Тараном 1 липня того ж року.
Відтоді, йдеться у звіті, президент Зеленський регулярно отримував інформацію про підготовку до операції “Авеню”. Документ навіть називає двох вищих посадовців спецслужб, які інформували українського лідера щодо цього, – колишнього керівника військової розвідки Василя Бурбу та колишнього першого заступника голови СБУ Руслана Баранецького.
Василя Бурбу звільнили з посади 5 серпня 2020 року, одразу після провалу спецоперації. Українські ЗМІ писали, що його звільнення відбулося після того, як він вимагав розібратися у причинах зриву “Вагнергейту” і, зокрема, перевірити посадовців з офісу президента на детекторі брехні.
Баранецького звільнили 26 липня цього року.
Детальніше про звіт Bellingcat щодо зриву операції “Авеню”, який вилився у скандал під назвою “Вагнергейт” розповідає українська служба Бі-Бі-Сі за цим посиланням: