Гроші на дитину. Як держава допомагає молодим батькам?

В останній день весни Кабмін анонсував нові програми підтримки молодих батьків. Обіцяють, що з вересня цього року у пологових будинках видаватимуть безкоштовні набори з речами для малечі, а з січня наступного року держава почне фінансувати послуги нянь для дітей до 3-х років. Що ще треба знати про нові державні ініціативи, розбиралися експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

«Бебі-бокс» по-українськи

За даними Держкомстату, минулого року в Україні народилося 364 тисячі дітей, що майже на 33 тисячі менше ніж у 2016-му. Експерт Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. В. Птухи Ірина Курило зауважує, що останні роки рівень народжуваності у країні знижується. Для такої ситуації є безліч причин – від економічних до психологічних. Тож проблема потребує уваги держави.

Один із шляхів, який може переломити негативні тенденції народжуваності, – це грошове стимулювання батьківства. Зараз сума допомоги при народженні дитини складає 41 280 грн. Перша частина – в обсязі 10 320 грн – видається батькам одноразово, решта суми – щомісяця рівними частинами (по 860 грн) протягом наступних 3 років. На таку допомогу можуть розраховувати усі батьки. Варто лише  звернутися в Управління соціального захисту населення за місцем проживання та подати документи одного з батьків. Зокрема, оригінал і копію паспорту, заяву, оригінал і копію свідоцтва про народження малюка, а також банківські реквізити, куди будуть перераховуватися кошти.

Крім того, з вересня цього року додатково до чинних виплат батьки почнуть отримувати так звані «пакунки малюка». Про це 30 травня оголосила заступник міністра соціальної політики Олександра Чуркіна. У пакунку будуть пелюшки, підгузки, одяг, засоби дитячої гігієни, іграшки та посібники з порадами для матусь. Пакунок буде видаватися безкоштовно у пологовому будинку. Його орієнтовна вартість – 5 000 гривень.

Варто зазначити, що видача таких «бебі-боксів» – поширена практика у багатьох розвинених країнах світу. Ще в 1930-х роках вони з’явилися у Фінляндії. Зараз аналогічні пакунки існують у Великій Британії, Канаді і США.

 

Підтримка працюючих батьків

Ще одна новація має торкнутися батьків, які працюють. Із січня наступного року уряд обіцяє компенсувати частину витрат на послуги няні для малюків до 3-х років. Батькам, які офіційно найняли на роботу няню, обіцяють виплачувати 1 500 гривень за кожен місяць роботи няні. Загальна сума відшкодування буде нараховуватись у кінці року.

«Механізм простий – батьки офіційно працевлаштовують няню, а на кінець року їм буде відшкодовано кошти за кожен місяць у розмірі прожиткового мінімуму для дітей до шести років», – пояснює Олександра Чуркіна.

Експерти зауважують, що ініціатива з «муніципальною нянею» давно й успішно працює в європейських країнах. Наскільки вона буде дієвою у вітчизняних реаліях, ще залишається питанням. На думку економічного експерта Олександра Охріменка, для того, щоб програма почала працювати, потрібна підтримка місцевої влади, адже 60% фінансування цієї ініціативи ляже на її плечі. Ще одним підводним каменем програми може стати офіційне працевлаштування нянь.

«Більшість нянь не оформлені офіційно, а для того, щоб компенсації можна було платити законно, все має бути прозоро. А це означає, що вони повинні оформитися як ФОП. Але чи захочуть вони на це йти? Не факт, адже їм і так непогано, – вважає Охріменко. – Тут потрібно вживати комплексних заходів, але робити це має держава».

Загалом експерти погоджуються, що це корисна ініціатива для батьків, які працюють. Адже мама, яка виходить на роботу і платить податки, отримує компенсацію. Суспільство не втрачає кваліфікованого працівника, а мама спокійно залишає свою дитину з професійною нянею.

Медицина для малюків

Вагітні жінки та батьки новонароджених дітей часто потребують не тільки матеріальної підтримки, а й кваліфікованої медичної допомоги. А з огляду на високі показники смертності новонароджених, особливого значення набуває якість обслуговування у перинатальних центрах. Попри те, що такі регіональні центри існують майже у всіх областях України, більшість із них потребує нового обладнання та спеціалістів. Експерти зауважують, що покращити ситуацію можна лише завдяки співпраці центральної та місцевої влади.

Так, наприкінці квітня Президент Петро Порошенко відкрив реконструйований Львівський обласний клінічний перинатальний центр. Під час заходу глава держави передав львівським фахівцям сертифікат на нове діагностичне обладнання. Медичний заклад був побудований на 50% за кошти державного бюджету і на 50% за рахунок обласного бюджету. Центр є одним з основних закладів Львівської області, який надає медичну допомогу жінкам із загрозою переривання вагітності та передчасних пологів.

«Відкриття після реконструкції Львівського обласного клінічного перинатального центру дасть змогу розширити доступ жінок до якісних медичних послуг, покращити демографічну ситуацію. Центр врятує життя багатьом дітям та дозволить втілити мрію про щасливе материнство багатьом жінкам», – зауважив Президент.

Важливо, що оновлений перинатальний центр працюватиме за новими правилами медичної реформи, перший етап якої стартував у квітні цього року.

«Ми можемо говорити про запровадження легальної платної допомоги для того, щоб установа розвивалася. Буде і безоплатна, у межах того, що записано у законодавстві України. Залучатимемо різні джерела – кошти фондів, тощо», – пояснює директор департаменту охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації Ірина Микичак.

Фахівці впевнені, що питання народжуваності в Україні не можна відкладати на потім. Проблема потребує уваги від держави вже сьогодні, і залишається сподіватись, що нові ініціативи уряду – це лише перші кроки до її вирішення.

Матеріал Центру громадського моніторингу та контролю

peredplata