В обласному морзі в Чернівцях поховали пусту труну ОНОВЛЕНО

В обласному морзі в Чернівцях поховали пусту труну ОНОВЛЕНО1 вересня у всіх школах Чернівецької області пройшов перший урок на тему: «Буковина – край, де варто жити». Оголошуючи тему уроку, голова ОДА Михайло Папієв зазначав, що хоче з малих літ привити школярам любов до рідного краю. Так, звісно, нам є чим пишатися: старовинна архітектура міста, центральний корпус Чернівецького національного університету включено до Світової культурної спадщини ЮНЕСКО, чернівецькі науковці входять до рейтингу 100 кращих науковців України, Чернівці за версією журналу «Фокус» – найкомфортніше місто України, малозабезпеченим громадянам почали видавати соціальні проїзні квитки…

Але попри офіційну інформаційну щільність багато в чому штучно створеного місцевого антуражу, інколи нам стають відомі речі, завдяки яким переконуємося, що Буковина хоча і край, де варто жити, але… не варто помирати. Нещодавня історія, про яку йтиметься далі, яскравий приклад цього.

Не залишайтесь самотніми…

В неділю, 26 серпня, до одного із будинків, що по вулиці Білоусова у Чернівцях, за викликом сусідів приїхали міліція, МЧС та бригада швидкої допомоги. З сусідньої квартири вже кілька днів був чутний нестерпний трупний смрад. Як виявилося пізніше, там лежав одинокий господар житла Володимир Герцен, котрий працював водієм в обласному бюро технічної інвентаризації (ОБТІ) і, за припущенням медиків, ще від четверга. Тіло одразу ж відвезли до обласного бюро судово-медичної експертизи, що по вулиці Кишинівській.

В понеділок, 27 серпня, колишня дружина покійного, якій зателефонували напередодні вночі, і його старша донька почали займатися організацією поховання. Спочатку поїхали до моргу (виявляється, там повний сервіс з похоронних послуг), де домовилися про труну, розтин та обробку тіла, пізніше вирушили до кладовища у село Годилів.

«Цього дня хоронити відмовилися, пояснюючи, що вже нема як, і ми з його донькою знову повернулися до моргу», – каже колишня дружина покійного Світлана Г. Почувши про те, що тіло сьогодні не поховають, працівники моргу повідомили, що не можуть поставити труп до холодильної камери, оскільки він має неприйнятний запах. Колишня дружина, сплативши певну суму, к все ж домовилася, щоб тіло залишилося у морзі.

В понеділок ввечері жінка знову зателефонувала до моргу, щоб уточнити усі нюанси, та пішла домовлятися до священика. Окрім домовленостей у морзі, Світлана Г. попросила колег із роботи прийти на похорон колишнього чоловік, які за традицією мали понести гроб покійника. Домовину із покійником довелося нести закритою, оскільки тіло за той час, що пролежало в квартирі, почало розкладатися, а сама труна, за словами очевидців, мала настільки нестерпний запах, що коло неї неможливо було знаходитися.

«28 серпня, відбулося саме поховання, а вже в четвер, 30 серпня, мені почали телефонувати із моргу. Спочатку лише запитували, чи ми вже здійснили поховання. А пізніше повідомили шокуючу новину про те, що тіло покійного не в могилі, а… у морзі і його треба швидко забрати.

Поховали… пусту труну, яку відспівував священик і по якій справляли поминки!

Хоча в середу його донька ще ходила до моргу, щоб принести довідку, і їм ніхто навіть словом не обмовився про «лишнє тіло», – розповідає колишня дружина покійного. – Коли ми в п’ятницю приїхали туди, представник бюро судово-медичної експертизи запропонував нам зробити все «по-тихому». Але я вирішила проконсультуватися із представником міської прокуратури, на що він мені сказав в жодному разі не погоджуватися на «тихе» перепоховання, оскільки фактично все виписано на мене, а розрити могилу з гробом – вже кримінальна справа. Коли ми пішли до начальника обласного бюро судмедекспертизи Віктора Бачинського, то він зробив винними нас самих, оскільки ми не розписалися у журналі, що забрали покійника. Але за весь той час, що ми були на території моргу, жоден із працівників не сказав нам навіть слова про журнал і що десь треба розписатися», – заявляє пані Світлана.

За словами жінки, вона разом із представником бюро судово-медичної експертизи поїхала до заступника прокурора міста Чернівці Миколи Кукуряка, котрий дав дозвіл на перепоховання. Проте, коли вони приїхали на кладовище, виявилося, що потрібні ще 2 довідки: із санепідемстанції та з департаменту ЖКГ.

«В санепідемстанції нам швидко видали потрібну довідку, а в ЖКГ все виявилося складніше. Вони зібрали адвокатів із міськвиконкому, представника з прокуратури та з усіх кладовищ міста. Ми вимушено підписали акт, в якому йшлося, що все це по нашій необачності. Але ми вже були настільки стомлені, так хотілося все закінчити, ще й боялися, що там лежить чуже тіло. Якби ми ще й акту почали суперечити, невідомо, як надовго це затягнулося б. Потім разом з усією комісією поїхали на кладовище. Представники бюро судово-медичної експертизи привезли туди тіло і вже самостійно швидко домовилися із працівниками кладовища. Єдине, що я зробила, це знову запросила священика», – згадує події колишня дружина, яка досі не може відійти від отриманого емоційного шоку.

Колеги покійного не знали, що ховають пусту домовину

Журналісти БукІнфо звернулися до працівників ОБТІ, підприємства на якому працював покійний, щоб дізнатися, чи не помітили вони нічого дивного під час поховання. Адже люди думали, що поховали не пусту домовину, а свого колишнього співробітника. Головний бухгалтер Обласного бюро технічної інвентаризації Галина Веселова нічого не підозрюючи розповідає:

«Володя був у відпустці до 23 серпня. Тому з вівторка ми йому почали дзвонити, але телефон не відповідав. А вже пізніше одна із наших співробітників, яка проживає по сусідству із ним, сказала, що з його квартири неприйнятний запах. Тож в неділю, коли нам стало відомо про смерть, я подзвонила до його колишньої дружини. Вже в понеділок, коли вона почала займатися процедурою поховання, ми виділили їй кошти від нашого підприємства для організації похорон. А у вівторок, коли ми прийшли до моргу, від самої домовини був настільки сильний запах, що ні в кого не виникало підозр і сумнівів, що вона порожня. Хоча, якщо зараз згадати детально той день, особисто мене здивував хрест, на якому дата смерті, на противагу повній даті народження, зазначалась лише місяцем і роком».

Під час нашої розмови до кабінету ввійшов один із хлопців, який представився Ігорем Косарем – він один з тих, хто ніс домовину. Ще не знаючи про подію, зазначив, що чоловікам, які несли покійника, домовина здалася надто легкою, але вони подумали, що «експерти провели ексгумацію, тому і сильної ваги не було». Вираз обличчя чоловіка, після того, як дізнався що поховали пустий гріб можна описати одним словом – неймовірний шок.

Бачинський «вмив руки»

Ми вирішили зв’язатися із начальником Обласного бюро судмедекспертизи Віктором Бачинським, щоб дізнатися, як він оцінює дану ситуацію. Його версія така: «Родичі не розписалися в журналі, що вони забрали тіло. А дві жінки, які не могли помиритися одна із одною, відправили на територію двох нетверезих чоловіків, які невідомо з ким домовлялися за труну. Взяли її в магазині і поставили під дверима. Прийшов священик, відспівав, і всі вони поїхали на кладовище. Тіло з моргу ніхто не забирав. Нашої вини в тому, що сталося немає».

Між тим… пахне судом

Як повідомила нам колишня дружина Світлана Г., вона хоче і буде подавати до суду на винуватців, оскільки, жінки вважає – те що сталося, це «ганьба і просто знущання над людьми, які і так перебувають у шоковому стані. Як може людина, яка йде у народні депутати, так поступати з мертвими? А що тоді він робитиме із живими?».

Це риторичне питання ми залишаємо на роздуми читачів. Адже судити про це – лише Вам, простим людям. І правосуддю. Якщо воно, звісно, у нас ще залишилося…

Тетяна МАРТИНОВА, Сергій ЗАРАЙСЬКИЙ

Джерело та світлина БукІнфо (с)

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРЕС-СЛУЖБИ ПРОКУРАТУРИ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

За фактом поховання порожньої труни проводиться перевірка

12 вересня 2012 року пізно ввечері в одному з регіональних ЗМІ з’явилася інформація, що в Чернівцях нещодавно поховали на міському кладовищі труну без покійника. Тіло померлого у той час перебувало в обласному бюро судово-медичної експертизи. Прокуратура області дала доручення прокурору міста Чернівців за цим фактом провести ретельну перевірку.

Крім того, обласна прокуратура направила листа начальнику Головного управління охорони здоров’я Чернівецької облдержадміністрації з вимогою провести за даним фактом службове розслідування.

Про результати перевірок буде обов’язково повідомлено громадськість.

Прес-служба прокуратури Чернівецької області

peredplata